Kuzey Kore’de Covid-19 insani krize yol açtı: Tıbbi bakım sağlanmayan hamile kadınlar onlarca ölü doğum gerçekleştirdi

tarafından
20
Kuzey Kore’de Covid-19 insani krize yol açtı: Tıbbi bakım sağlanmayan hamile kadınlar onlarca ölü doğum gerçekleştirdi

Kuzey Kore, büyük bir Covid-19 salgınıyla savaşım ediyor. Sıhhat sistemi çok da fazla iyi olmayan ve halkın Covid-19’a karşı aşılanmadığı Kuzey Kore’de hamile bayanların depolarla, çiftliklerde ve fabrikalarda ansızın karantinaya alındığı ve bu yüzden onlarca ölü doğumun gerçekleştiği öne sürüldü. İnsani krizle yüzleşen Kuzey Kore, daha ilkin DSÖ’nün milyonlarca dozluk aşı teklifini reddetmişti.

RadioFreeAsia (RFA), kimliği belirsiz iki sakine atıfta bulunarak, Kuzey Kore’de Covid-19 testi pozitif çıkan hamile bayanların derme çatma tesislerde herhangi bir uygun tedavi olmaksızın karantinaya alınmaya zorlandıklarını ve bu durumun ülkede onlarca ölü doğuma yol açtığını bildirdi.
Habere bakılırsa, Cenup Pyongan eyaletinde karantinaya alınan hamile bayanların  almış olduğu tek tıbbi bakımı günde iki ağrı kesici oluşturuyor. ABD hükümeti tarafınca finanse edilen medya şirketi, Kuzey Koreli yetkililerin birçok hamile Covid-19  hastasını depolara, birleşke çiftliklerine, fabrikalara yada aceleyle karantina merkezlerine dönüştürülen otellere koyduğunu aktardı.
Bununla beraber haberde görüşlerine başvurulan  bir kaynak, RFA’ya, bir doktorun çocuğun doğumuna yardım etmiş olduğu bir olay da dahil olmak suretiyle, 200 kişinin kalmış olduğu bir otelde iki ölü doğum gerçekleştiğini söylemiş oldu. Kaynağa bakılırsa, yetkililer yüksek ateşleri olan annelere daha çok bakım yada tedavi sağlamadı.
RFA’nın haberinde  “Aileler, yas tutan annelerin yalnızca Covid-19  semptomlarından kurtulurlarsa dışarı çıkmasına izin verebileceklerini söyleyen karantina yetkililerine öfkeli” denildi.
Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri (CDC) Amerikan Hanım Doğum ve Jinekologlar Koleji ve Maternal-Fetal Tıp Derneği’nin kılavuzlarına bakılırsa, Covid-19 yakalanan hamile kadınlar ile fetüslerin  izlemeye alınması gerekiyor ve  “Uygun olduğu şekilde obstetrik, maternal-fetal tıp, bulaşıcı hastalık, pulmoner tehlikeli sonuç bakım ve pediatrik uzmanlarla konsültasyonu içerebilen oldukça uzmanlıklı, ekip tabanlı bir yaklaşım” sergilenmesi gerekiyor.
Öte taraftan Kuzey Kore, tüm pandemi süresince sıfır olay yada bulaşma bulunduğunu aylarca iddia ettikten sonrasında, 13 Mayıs’ta ülkedeki  ilk Covid-19 vakasını kabul etti.
O zamandan beri, ülkedeki olay sayısının 2 milyona aştığı düşünülüyor, sadece ciddi bir kontrol uygulaması eksikliği, olay ve ölü sayısının net bir tahminini yapmayı zorlaştırıyor.
Zor durumdaki Kuzey Kore’de yetkililer, salgınla başa çıkmak için halka deva olarak tuzlu suyla gargara yapmalarını ve söğüt yaprağı çayı içmelerini önerdi.
Ek olarak, devlet medyasının 18 Mayıs’ta bildirdiğine bakılırsa Kuzey Kore Lideri, yakın tarihindeki bir parti toplantısında üyeleri “pozitif olmayan tutumları, gevşeklikleri ve faaliyetsizlikleri” sebebiyle suçladı.
Kuzey Kore, Dünya Sıhhat Örgütünün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’nca (COVAX) meydana getirilen milyonlarca dozluk aşı teklifini reddetmişti.
Kuzey Kore, salgının emin tedbirler yardımıyla ülkede yayılmadığını iddia ederken kapatılan sınır kapılarının ülke ekonomisine ciddi darbe vurmuş olduğu ifade ediliyor.