Küresel Isınma Nedir ve Nasıl Oluşur

tarafından
105
Küresel Isınma Nedir ve Nasıl Oluşur

Küresel ısınma nedir, iyi mi oluşur, niçin olur, ne şeklinde sonuçlar doğurur şeklinde bir fazlaca probleminin cevabı bu içerikte özetlemek gerekirse bilgiler eşliğinde paylaşıldı.

Küresel ısınma, çeşitli etkenler sonucunda hava, su ve toprak sıcaklıklarının ortalamalardan yüksek olmasıdır. Klimatoloji alanında uzmanlaşmış kişiler küresel ısınmayı bir tehdit olarak idrak etme mevzusunda hemfikirlerdir.

Küresel ısınmadan bahsederken bir de sera gazlarına özetlemek gerekirse değinelim. Sera gazları dünya atmosferinde sera tesiri yarattığı için adına sera gazları denmiştir. Gaz halinde olan ya da gaz haline gelen tüm gazlar aslına bakarsak sera gazı olmaya adaydır. Küresel ısınmaya sera gazlarının tesiri aslına bakarsak bir teoriden ibarettir. Karbondioksit, su ve metan gazları, güneş yöntemiyle gelen bazı zararı olan ışınlara tesir ettiğini düşünmektedir.

Küresel Isınma Niçin Olur?

Sanayiler aslına bakarsak, maddelerin organik hallerinin değiştirilmesi şeklinde çoğunlukla ısı yöntemiyle çalışan fabrikalardır. Isı var ise gaz da olacaktır ve bu gaz maalesef bir çok süre karbondioksit olarak atmosfere salınır.

Bunun haricinde insan nüfusu giderek artıyor. İhtiyaçlar da organik olarak aynı oranda arttı ve artacak. Otomobil egzozları, yapınak bacaları ve ağaçların yok edilmesi, atmosferde sera tesiri yaratarak yeryüzünde ısı artışına niçin olur.

Küresel Isınma Ne Benzer biçimde Sonuçlar Doğurur?

  • Kutuplarda bulunan buzullar ısı artışı sonucu erimeye adım atar.
  • Yeryüzüne, metrekareye düşen yağmur oranı artar.
  • Deniz seviyeleri yükselir.
  • İklim değişikliği sonucu rüzgarlar yön ve hız değiştirir. Bunun sonucu olarak da fırtına ve sel baskınları oluşur.
  • Buharlaşma, kurak olan toprakları daha da kurutur ve çöl coğrafyaları başta olmak suretiyle, bir fazlaca kent yaşantısında kuraklık baş gösterir.

Küresel Isınmaya Karşı Hangi Önlemler Alınıyor?

Küresel ısınmaya yol açan iki mühim etmen ortadan kalkarsa kürese ısınmanın duracağı tahmin edilmekte: Sera gazları ve fosil yakıtlardan elde edilmiş petrol.

İnsanlar bireysel olarak bilinçlenirse ve küresel ısınma tesirleri mevzusunda bilgilendirilirse bireysel olarak yapılacaklarla da bu felaketin önüne geçilebilir:

  • Uçaklar direkt atmosfere gaz şeklinde yakıt salar. Tayyare kullanmayabilirsiniz.
  • Gezi etme ihtiyacınız olan şeyi minimuma indirebilir ya da toplu taşıma kullanabilirsiniz.
  • Evde kullandığınız su sıcaklığını azaltın. Duş alırken daha soğuk suda duş alabilir ya da süreyi kısaltabilirsiniz. Çamaşır ve bulaşık makinenizi daha azca sıcaklıkta çalıştırabilirsiniz.
  • Bunun haricinde yakınlarınızı küresel ısınma ve neticelerinden bahsederek yapabilecekleri mevzusunda bilgilendirebilirsiniz.

Küresel ısınma nedir, iyi mi oluşur, niçin olur, ne şeklinde sonuçlar doğurur şeklinde bir fazlaca probleminin cevabı bu içerikte özetlemek gerekirse bilgiler eşliğinde sizlere paylaşıldı.

Küresel Isınma Nedir ve Nasıl Oluşur yazısı öncelikle Özetlemek gerekirse Bilgiler üstünde ortaya çıktı.