Kuaför ve güzellik uzmanlığı mesleklerinde mesleki yeterlilik belgesi zorunlu oldu

tarafından
32
Kuaför ve güzellik uzmanlığı mesleklerinde mesleki yeterlilik belgesi zorunlu oldu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kuaför ve güzellik uzmanlığı mesleklerinde mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale geldiğini belirtti.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Resmi Gazete’de yayınlanarak uygulanmaya başlamış olan kuaför ve güzellik uzmanlarına mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale gelmesine ilişkin bir izahat yapmış oldu.

Palandöken, kuaför ve güzellik uzmanlığı mesleklerinde bilhassa hanım işgücünün yoğun olarak varlığını sürdürdüğüne dikkati çekerek, “Bu sektörde belgesiz çalışmanın yaygın olduğu meslek erbapları tarafınca sık sık dile getiriliyor.

Hanım işgücünün kayıtlı bir halde iş gücü piyasasına katılımında mühim bir engel teşkil eden belgesizliğin önüne geçebilmek ve kadınlarımızın işgücü piyasasına katılımını hızlandırmak adına Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanımız Vedat Alim’e sektöre sunmuş olduğu bu imkandan dolayı teşekkür ediyoruz. Artık kuaför ve güzellik uzmanlığı mesleklerinde mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldi” dedi.

Mesleki yeterlilik belgesinin sektöre büyük katkı sağladığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Resmi Gazete’de yayınlanarak uygulanmaya başlamış olan ve zorunlu hale gelen kuaför ve güzellik uzmanlığı mesleklerinde mesleki yeterlilik belgesi mevzusuna en başından beri hassasiyetle yaklaştık.

Konfederasyonumuzun ESYEM adlı mesleki yeterlilik alanında etkinlik gösteren belgelendirme kuruluşu, kuaför ve güzellik uzmanlığı dallarında belgelendirme faaliyetlerine devam ediyor.

Pandemi sürecinin varlığı da göz önünde bulundurularak sınavlarda uygulanan hijyen, iş sağlığı ve güvenliği unsurlarının sektörün daha çok bilinçlenmesine büyük katkı sağlayacağından eminiz. Teşkilatımıza bu zorunluluğu genelge ile de duyurduk.

İlgili dalda ustalık belgesine, meslek lisesi diplomasına ya da üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okulların diplomasına haiz olanlar bu mesleki yeterlilik belgesinden muaf olacak.”