Kritik toplantı bu akşam: Kiralara tavan fiyat mı gelecek?

tarafından
9
Kritik toplantı bu akşam: Kiralara tavan fiyat mı gelecek?

Son dönemde başta büyükşehirler olmak suretiyle pek oldukça yerde ev kiralarında yüksek oranda artış yaşandı. Bu durum, bazı Avrupa devletlerinde olduğu benzer biçimde kiralara tavan fiyat uygulanmasını gündeme taşıdı. Mevzuya ilişkin değerlendirme bugün 3 bakanlığın katılımıyla saat 19.00’da gerçekleşecek.

Son dakika haberi! 

Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını önlemek için hükümet harekete geçti.

”Kira artışına sınırlama gelecek mi” sorusunun cevabı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Gömü ve Maliye Bakanlığı ile Hakkaniyet Bakanlığı’nın başlatmış olduğu kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal emek harcama sonunda belli olacak. 

İLK TOPLANTI BU AKŞAM 

Mevzuyla ilgili ilk toplantıysa bugün saat 19.00’da yapılacak. 

Mayıs ayında kira artış oranı yüzde 34,46 oldu ama çoğu ev sahibi bu rakamla yetinmiyor.

YÜKSEK ARTIŞA HOLLANDA MODELİ

Kirada fahiş fiyatların önüne geçilebilmesi için Hollanda modelinin gündemde olduğu belirtiliyor. 

Konut sıkıntısı sebebiyle hızla artan ev kiralarına müdahale eden Hollanda hükümeti, puanlama sistemiyle beraber tavan fiyat uygulamasını geliştirmişti.

Uygulama ile evin bulunmuş olduğu yer, büyüklüğü, oda sayısı benzer biçimde kriterlergöz önüne alınarak bir tavan fiyat belirleniyor. Evler için bu fiyatın üstünde kira istenemiyor.