Kripto para düzenlemesinde sona gelindi

tarafından
43
Kripto para düzenlemesinde sona gelindi

Kripto para varlıklarına yönelik uzun süredir üstünde çalışılan yasal düzenlemede sona yaklaşıldı. NTV’nin ulaşmış olduğu bilgilere gore; bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüşü ağır basıyor. Ufak yatırımcıyı koruyacak adımlara ağırlık verilecek. Kripto para borsalarına ana para şartı getirilmesi de planlanıyor.

Özgür Akbaş / NTV Ankara

Türkiye’de senelik tecim hacmi 500 milyar dolara ulaşan kripto varlıkların alım satımının yapıldığı piyasayı düzenleyici yasal çalışmada sona gelindi.

NTV’nin ulaşmış olduğu bilgilere gore, 10-12 maddeden oluşması beklenen düzenlemede dikkat çekici unsurlar var; yasal düzenleme ile Türkiye’deki ”kripto tecim” tüm yönleriyle düzenlenecek.

KRİPTO PARADAN VERGİ ALINACAK MI?

Bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüşü ağır basıyor.

BORSALARA SERMAYE ŞARTI GELECEK

Çalışmayla, kripto varlıkların alım satımını organize eden mahalli borsalar olarak tabir edilen kendilerini ”pazar yeri” olarak tanımlayan firmalara ana para şartı getiriliyor.

Bu tür hizmet veren firmaların sermayesinin bir milyar TL’nin altında olmaması yönünde görüşlerin olduğu fakat meydana getirilen piyasa emek harcaması sonrası rakama karar verileceği ifade ediliyor.

Firmaların, ”finansal kurum” halini almalarının öngörüldüğü düzenlemede, bu kuruluşların ana para koyma zorunluluğunun yanı sıra bankalar benzer biçimde, oranları, gelirleri, karları kısaca rasyolarını saydam bir halde ortaya koymaları mecburi olacak.

Türkiye’de hizmet veren yurt dışı kaynaklı borsaların ise Türkiye’de hiçbir kurala doğal olarak olmaması, MASAK denetiminin de haricinde kalması sebebiyle Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı kurması da kanun teklifinin mühim maddelerinden biri olması planlanıyor.

Kripto para varlıklarına yatırım yapanların korunması için de bankacılık düzenlemesine benzer bir yapı da öngörülüyor.

Ilkin bilgisayarın başındaki eleman görevli olacak sonrasında ise şirket görevli tutulacak ve hapis cezası da devreye girebilecek.

Mahalli borsalar, kendilerinde bulunan varlığının yüzde 97’sinin koruma altında bulunduğunu ileri sürseler de kripto varlıkların iyi mi saklanacağına dair de bir düzenleme getirilmesi öngörülüyor.

AK Parti, 24 Aralık’ta kripto varlıklarla ilgili düzenleme için emek harcamayı başlattı. O sırada 30’a yakın kripto varlıklakla ilgili mahalli borsalar varken, sayının bir aylık süreçte 80’e çıkmış olduğu ifade ediliyor.

Bundan dolayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da verilen bilgiler doğrultusunda Cumhurbaşkanı’nın da bir iki haftada bu düzenlemenin çıkması talimatı verdiği belirtiliyor.