Kripto para düzenlemesinde sona gelindi

tarafından
53
Kripto para düzenlemesinde sona gelindi

Kripto para varlıklarına yönelik uzun süredir üstünde çalışılan yasal düzenlemede sona yaklaşıldı. 10-12 maddeden oluşması beklenen teklifle kripto tecim tüm yönleriyle düzenlenecek. Yatırımcının korunmasına ilişkin maddeler de olacak.

Özgür Akbaş / NTV Ankara

Kripto para düzenlemesinde sona gelindi. 10-12 maddeden oluşması planlanan teklifle amaç, Türkiye’de senelik tecim hacmi 500 milyar dolara ulaşan kripto varlıkların alım satımının yapıldığı piyasayı düzenlemek.

BORSALARA SERMAYE ŞARTI GETİRİLECEK

Çalışmayla, kripto varlıkların alım satımını organize eden ve “mahalli borsalar” olarak tabir edilen firmalara ana para şartı getiriliyor.

Bu firmaların sermayesinin 1 milyar liranın altında olmaması yönünde görüşlerin olduğu fakat meydana getirilen piyasa emek vermesi sonrası limite ilişkin tam kararın verileceği ifade ediliyor.

Düzenlemeyle bu firmaların, ”finansal kurum” halini almaları bankalar benzer biçimde, oranları, gelirleri ve karlarını saydam bir halde ortaya koymaları mecburi olacak.

Türkiye’deki kurallara doğal olarak olmayan, MASAK denetiminin de haricinde kalan yurt dışı kaynaklı borsaların Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı kurmasına ilişkin maddenin de teklifte yer alması umut ediliyor.

KÜÇÜK YATIRIMCI KORUNACAK

Yatırımcının korunması için de bankacılık düzenlemesine benzer bir yapı da öngörülüyor. Şirket görevli tutulacak, hapis cezası da devreye girebilecek.

Mahalli borsalar, kendilerinde bulunan varlığının yüzde 97’sinin koruma altında bulunduğunu ileri sürseler de kripto varlıkların iyi mi saklanacağına dair bir düzenleme de getirilmesi öngörülüyor.

KRİPTO PARADAN VERGİ ALINACAK MI?

Bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüşü ağır basıyor.