KKTC’de maymun çiçeği virüsüne rastlanmadığı bildirildi

tarafından
13
KKTC’de maymun çiçeği virüsüne rastlanmadığı bildirildi

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sıhhat Bakanlığı, ülkede bugüne dek maymun çiçeği virüsü tespit edilmediğini deklare etti.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sıhhat Bakanlığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada, Afrika’da endemik olarak görülen maymun çiçeği virüsünün 13 Mayıs 2022’den bu yana virüs için endemik olmayan 12 ülkede görüldüğü hatırlatıldı.

21 Mayıs itibarıyla 92 kati olay ve incelemeleri devam eden 28 şüpheli durumun Dünya Sıhhat Örgütüne (DSÖ) bildirildiği anlatılan açıklamada, vakaların endemik bölgelere gezi bağlantıları bulunmadığı ve bu tarihe kadar ölüm vakası bildirilmediğine değinildi.

İLK VAKA 1970’DE GÖRÜLMÜŞTÜ

Maymun çiçeği virüsünün ilk olarak 1958’de maymunlarda tespit edilmiş olduğu hatırlatılan açıklamada, insanlarda ilk vakanın 1970’de Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden bildirildiği vurgulandı.

Açıklamada, hayvanlardan insanlara geçebilen virüsün endemik olduğu ülkelerin, Benin, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Gana (yalnızca hayvanlarda tanımlanmıştır), Fildişi Sahili, Liberya, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti, Sierra Leone ve Cenup Sudan olduğu aktarıldı.

Maymun çiçeği şüphesi olan herhangi bir hastanın araştırılması gerektiği ve doğrulanırsa lezyonları kabuklanana, kabuk düşene ve altında yeni bir deri tabakası oluşana kadar izole edilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, bundan dolayı ateşle ilişkili olağandışı döküntü, veziküler, püstüler lezyonlar yada lenfadenopati ile başvuran hastalarla ilgili sinyaller mevzusunda tetikte olunması gerektiği açıklandı.

Açıklamada, “Bugüne dek vatanımızda maymun çiçeği virüsü tespit edilmemiş olup, Sıhhat Bakanlığı DSÖ ve öteki internasyonal sıhhat örgütlerini takip etmekte olup, mevzuyla ilgili virüsün görülmesi halinde yapılması gerekenleri hayata geçirmek için emek verme başlatmıştır” denildi.

İRAN’DA 10 KATLI BİNA ÇÖKTÜ