Kırmızı kapya biberinin faydaları nelerdir? Közlenmiş kapya biberi yoğurt ile karıştırıp tüketilirse ne olur?

tarafından
229
Kırmızı kapya biberinin faydaları nelerdir? Közlenmiş kapya biberi yoğurt ile karıştırıp tüketilirse ne olur?

Kırmızı kapya biberin faydaları nedir? Sevmiş olarak tüketilen ve salça, salata ve meze çeşitleri ile yemeklerde kullanılan kapya biberi közlenmiş olarak tüketmeyi denediniz mi? Tam bir vitamin deposu olan kırmızı kapya biberi, közlendiğinde gıda kıymeti azalmayan ender sebzelerden bir tanesidir. Közlenmiş kırmızı kapya biberi yoğurt ile beraber tüketince de kanser hastalığı ile savaşım edilebilmekte. Kapya biberin faydaları yalnız kanser karşıtı olmakla da kalmıyor. Yazımız içinde kapya biberinin bilinmeyen faydaları ve yoğurtlu közlenmiş kapya biberi mucizesinden söz edeceğiz.

Kırmızı kapya biberi nedir? Kırmızı kapya biberi iyi mi tüketilir?

Kırmızı kapya biberi, güneş ışığını fazlaca seven patlıcangiller familyasına ilişkin ve anavatanı Cenup ABD olmasına karşın tüm dünyada yetiştirilebilen biber türüdür. Bol miktarda ihtiva ettiği likopen maddesi yardımıyla kıpkırmızı bir renge haiz olan kapya biberinin çoğu zaman acı olmayan türü tüketilmektedir. Oldukça senelik biber olarak da malum kırmızı kapya biber, lezzeti ve rengi ile salçalarından olmazsa olmaz unsurudur.

Kırmızı kapya biberi faydaları ve ihtiva ettiği gıda değerleri sebebiyle sofralardan noksan edilmemesi ihtiyaç duyulan sebzelerden biridir. Pişmeden olarak tüketilebildiği şeklinde, yiyecek, salça, konservelerde ve de közlenmiş olarak tercih edilen kırmızı kapya biberi en sıhhatli besinler arasındadır. Hem konserve, hem de dondurucuda saklanarak uzun süre tüketime uygun olan kapya biberi közlendiğinde öteki sebzeler şeklinde gıda değerinden hiçbir şey kaybetmemektedir. Bunun yanı sıra, közlenmiş biber ile yoğurt beraber tüketildiği vakit yoğurdun faydaları da ilave edilerek bilhassa gırtlak kanseri ile savaşan naturel bir ilaç elde edilmektedir.

Kırmızı kapya biberinin faydaları nelerdir?

Kırmızı kapya biberinin faydaları nedir?

Kırmızı kapya biberinin faydaları nedir? Kırmızı kapya biberi ne işe yarar? Sıhhat için sayısız faydası olan kapya biberi bilhassa ihtiva ettiği C vitamini, K vitamini ve B6 vitaminleri açısından fazlaca zengindir. Ve tüm bu vitaminlerin getirmiş olduğu artılar kırmızı kapya biberi fazlaca daha kıymetli kılmaktadır. İşte, sofralarınızdan kırmızı kapya biberi noksan etmemeniz için geçerli nedenler ve vitamin deposu kırmızı kapya biberinin faydaları:

 • Kırmızı kapya biberi C vitamini oranı en yüksek olan besinler içinde yer verilmiştir. İçerdiği C vitamini, bir porsiyon tüketilmesi halinde günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse iki katını karşılar. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendiren sebzelerin başlangıcında yer alır ve soğuk algınlığı, grip, vb. hastalıklardan korunmayı sağlar.
 • Kırmızı kapya biberinin yararlarından bir diğeri, sıhhatli yaşam için fazlaca mühim olan ve vücudun kendi kendine üretemediği D vitamini yönünden varlıklı olmasıdır. Yetişmesi esnasında güneş ışığı ile beslenen ve D vitamini depolayan kırmızı kapya biberi, kemik gelişimi ve kemik sağlığı için fazlaca faydalıdır.
 • Yüksek tansiyonu düşürmede ve gerilim değerlerini dengede kalmasında etkili olmaktadır. Kan dolaşımını hızlandıran kırmızı kapya biberi, yüksek tansiyonu önleyerek inme, nüzul ve beyin kanaması şeklinde hastalıklardan korur.
 • Kuvvetli bir antioksidan olan kırmızı kapya biberi vücutta bulunan ve hücreleri mutasyona uğratarak kanser hastalığına yol açan özgür radikaller ile savaşır. Bilhassa prostat kanseri, rahim ağzı kanseri, mesane kanseri ve akciğer kanseri hastalıklarından koruyucu özelliği vardır.
 • Kırmızı kapya biberinin muhteviyatında yoğun oranda, göz sağlığı için fazlaca mühim olan A vitamini bulunmaktadır. Beslenme alışkanlıklarına tertipli kırmızı kapya biberi tüketilmesi eklenmesi halinde sarı nokra ve katarakt şeklinde görme bozuklukları önlenebilmektedir. Bunun yanında A vitamini ile bilhassa gece azalan görüş kabiliyeti yükselmektedir.
 • Kalp ve damar dostu bir gıda olan kırmızı kapya biberi, ihtiva ettiği folat ve B6 vitamini ile hem kansızlığı önler, hem de damarların daralmasını engelleyerek kalbe kafi kan akışını sağlamaktadır.
 • Kırmızı kapya biberi, kemik ve kas sağlığı için lüzumlu olan D vitaminin yanı sıra bol miktarda kalsiyum içermektedir. İlerleyen yaşlarda ve de bilhassa bayanların menopoz döneminde ortaya çıkan osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltmaktadır.
 • Kuvvetli vitaminler içeren ve antioksidan özelliği yüksek olan kırmız kapya biberi, solunum yolu hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi esnasında da etkilidir. Bilhassa mevsimsel olan üst solunum yolu hastalıkları sebebi ile tahriş olan sinüslerin onarımına katkıda bulunur. Bronşlarında açılmasını sağlar ve daha rahat nefes almaya destek verir.
 • Cilt güzelliğine katkı sağlaması da kırmızı kapya biberinin faydaları içinde yer verilmiştir. Günlük E vitamini ihtiyacının yarısını karşılama özelliği olan kırmızı kapya biberini tertipli tüketerek cilt hücrelerinin yenilenmesi sağlanabilir ve erken yaşlanma emareleri engellenebilmektedir.
 • Kırmızı kapya biberi antibakteriyel maddeler barındırmaktadır. Hem antioksidan, hem de antibakteriyel olan kapya biberi vücutta mikrop ve bakteri gelişimini önleyerek akne ve sivilce oluşumunun önüne geçer.
 • Sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarının muntazam çalışmasına destek olan B grubu vitaminler kırmızı kapya biberinde bol miktarda bulunmaktadır. Kırmızı kapya biberi hafızayı kuvvetlendirir, odaklanma sorununu engeller ve unutkanlık yaşanmasının önüne geçer.
 • Yüksek lif deposu olan kırmızı kapya biberi, sindirim sistemi ve bağırsak sisteminin daha süratli ve muntazam çalışmasına destek verir. Tüm lif oranı yüksek besinlerde olduğu şeklinde kabızlığı önler ve bağırsakların temizlenmesini sağlar.
 • Yağ yakma ve kilo vermeyi hızlandırma özelliği her ne kadar acı biberler ile özdeşleştirilmişse de kırmızı kapya biberi de zayıflamaya ve zayıflamaya yardımcıdır. Kapya biberin ihtiva ettiği çeşitli mineral ve vitaminler, yağ yakmayı hızlandırmaktadır ve tam bir rejim dostudur.
 • Kalp ve damar sağlığı için fazlaca tehlikeli olan fena kolesterol (LDL) seviyesinin düşmesini ve iyi kolesterol (HDL) seviyesinin artmasına destek verir.
 • Kırmızı kapya biberinin yararlarından bir diğeri ise, gene ihtiva ettiği yüksek C vitamini oranı yardımıyla beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlayarak vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı korumasıdır.
 • Kırmızı kapya biberi ihtiva ettiği B6 vitamini ve yoğun magnezyum sebebi ile sinir sistemini düzenlemeye destek olmaktadır. Ürkü atak krizlerini önleme ve hafifletme de etkili olan kapya biberi bununla birlikte kaygı ve stres azaltıcı olması açısından da önemlidir.
 • Hormonlar üstünde de büyük tesiri bulunan kırmızı kapya biberi, endorfin hormonu salgılanmasını artırır ve böylece uykusuzluk ve uyku bozukluğu sorunları ile savaşım eder.
 • Şeker hastalarında sıkça görülen ayak tabanı yanmalarını hafifletme özelliği bulunur.

Közlenmiş kapya biberi yoğurt ile birlikte tüketilirse ne olur?

Közlenmiş kapya biberi yoğurt ile beraber tüketilirse ne olur?

Kırmızı kapya biberin en beğenilen tüketim biçimlerinden olan közlenmiş kapya biberidir. Gerek mütevazi olarak kahvaltıda, gerekse salata ve garnitür olarak sofralarda kendine yer gören közlenmiş kırmızı biber de minimum tazesi kadar sağlığa yararlıdır. Közlenmiş kapya biberi yoğurt ile beraber tüketilirse ne olur? Son zamanlarda oldukça sık dört gözle beklenen bu suali maddeler halinde şöyleki açıklayalım:

 • Közlenmiş kapya biberi yoğurt ile beraber tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi verir ve zayıflamaya destek olur.
 • Kırmızı kapya biberi magnezyum minerali açısından fazlaca varlıklı bir gıdadır ve közlenmesi durumunda ihtiva ettiği vitamin ve minerallerde eksilme görülmez. Magnezyum, vücutta bulunan kalsiyumun kemiklere taşınmasında büyük bir rol oynamaktadır. Yoğurtta bulunan kalsiyumun vücutta kalmasını elde eden magnezyumdan dolayı, közlenmiş kapya biberi yoğurt ile karıştırıp tüketilmelidir.

Kapya biberinin zararı var mıdır?

Kırmızı kapya biberini aşırı tüketmenin zararları var mıdır?

Kırmızı kapya biberini fazla tüketmenin hemen hemen belirlenmiş bir ziyanı yoktur. Fakat her besinde geçerli olduğu şeklinde kapya biberi tüketiminde de aşırıya kaçılması zararı dokunan olabilmektedir. Kişiden kişiye değişen emareler olmakla birlikte, kapya biberi aşırı tüketildiği vakit hazımsızlık, mide yanması, reflü ve gastrite niçin olabilir.

Kırmızı kapya biberi iyi mi saklanır?

Kırmızı kapya biberi her mevsim tezgahlarda görülen bir sebze türü olmasına karşın kendi mevsiminde taze taze alarak çeşitli gizleme şekilleri ile evinizde bulunabilmektedir. Kırmızı kapya biberi gizleme yöntemini zamanınızın ve gizleme alanınızın genişliğine bakılırsa belirleyebilirsiniz. Kırmızı kapya biberini konserve olarak hazırlayabilir, yemeklik doğranmış halde kilitli buzdolabı poşetleri içinde dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Kırmızı kapya biberi közlenmiş olarak tüketmeyi sevenler ise, kırmızı kapya biberleri közledikten sonrasında buzdolabının dondurucu kısmında saklayabilmektedir.

Kırmızı kapya biberinin faydaları nedir, közlenmiş kapya biberini yoğurt ile karıştırıp tüketirseniz ne olur mevzularına değindik. Kırmızı kapya biberi yararlarından söz edilen yazımızı beğenip, yararlı olacağını düşünürseniz arkadaşlarınızla paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Okurun dikkatine: Burada belirtilen sıhhat detayları, maske tarifleri, bitkisel çay ve kür tarifleri, rejim önerileri ile öteki detaylar web ortamından derlenmiştir ve kesinlikle hekim tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta tertipli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri yada aşırı kullanımlar sebebiyle kişiden kişiye değişik sonuçlar verebileceği unutulmamalıdır. Sitemizde yer edinen bilgiler reçete değildir ve tavsiye niteliği taşımamaktadır. Buna karşın yazılmış olan detayları uygulama kaynaklı kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi görevli olup sitemiz cemre.com ve yazarları mesuliyet kabul etmemektedir.