Kira artışlarına 3 bakanlıktan ortak çalışma

tarafından
7
Kira artışlarına 3 bakanlıktan ortak çalışma

Başta İstanbul olmak suretiyle Türkiye’nin dört bir yanında artan kiralar, kiracılar ile ev sahiplerini karşı karşıya getiriyor. Bir çok vakit ihtilaf mahkemeye taşınıyor. Hal bu şekilde olunca üç bakanlık, mevzuyla ilgili yasal çalışma başlattıklarını duyurdu.

Kiracılar ile ev sahipleri arasındaki zam anlaşmazlığı artan enflasyonla beraber büyüyor. Pek fazlaca ev sahibi yükselen konut kiraları sebebiyle kiracılarını evden çıkartmak ve yüksek fiyata yeni kiracı almak istiyor. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Gömü ve Maliye Bakanlığı ile Hakkaniyet Bakanlığı kira artışları mevzusunda düzenleme için çalışma başlattı.

Son zamanlarda kiralardaki artışların peşinden ev sahiplerinin düşük kira ödeyen kiracılarını evden çıkmaya zorlayarak konutlarını yüksek bedelden kiraya verdikleri tespit edildi.

Konut sahiplerinin kiracıları evden çıkartmak için icra yöntemiyle ihtarname gönderdikleri belirlendi.

Son dönemde yaşanan kiralık ev sıkıntısı fırsatçılığı beraberinde getirirken, ev sahipleri eski kiracılarına "ya fiyatı artır ya da evden çık" baskısı yapıyor.

Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını önlemek için hükümet harekete geçti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Gömü ve Maliye bakanlığı ile Hakkaniyet Bakanlığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma başlattı.

Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ da katılmış olduğu bir tv programında bu emek vermeyi doğrulayarak, “Bizim, Borçlar Kanunu’nda mühim hükümler var. Bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini hakikaten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor. Mühim olan burada yasanın tanımış olduğu bu imkanları kullanmaktan geçiyor” dedi. 

Mayıs ayında kira artış oranı yüzde 34,46 oldu ama çoğu ev sahibi bu rakamla yetinmiyor.

ÜÇ BAKANLIK ÇALIŞMA BAŞLATTI

Bilhassa büyükşehirler daha fazlaca yoğun olmak suretiyle bu mevzularda kiracıları zorlayan ev sahipleri olduğuna dair ‘ciddi’ haberler ile karşılaştığını söyleyen Bakan Bozdağ, ”Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Maliye Bakanı’yla ile birlikte bir çalışma yapıyor. (*3*)Hakkaniyet Bakanlığı olarak da ikimiz de bu çalışmalara katkı veriyoruz” diyerek ‘fırsatçılığın’ önüne geçebilmek için çalışma başlattıklarını doğruladı.

(*3*)ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Bozdağ, hemen hemen çalışmanın bitmediğini üstüne çalıştıklarını da söylerek ”Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukuhem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz” diye konuştu.