Cryonics Projesi: Kendinizi dondurup gelecekte uyanmak ister misiniz?

tarafından
32
Cryonics Projesi: Kendinizi dondurup gelecekte uyanmak ister misiniz?

Cryonics projesi.. Sonsuza kadar peşimizde olan azılı düşmanımız, ölüm ve nihai yenilgimiz, yaşamın kaçınılmaz gerçeği. Sadece şimdilerde insanoğlu ölümü iyi mi yenebileceğini düşünmeye ve fikirler üretmeye başladılar. Ölümü yenmek için ortaya atılan fikirlerin en acayip olanlarından birisi de, kelimenin tam anlamıyla kendimizi dondurmaktır.

Pek oldukca gelecek bilimci, insanlığın 30-50 yıl içinde ölüme yol açan hastalıklara çözüm bulacağını düşünüyor. Doktorlar, yıpranan vücut hücrelerini tedavi edebilecek ve gençleştirebilecekler.

Kendinizi Dondurup Gelecekte Uyanmak İster Misiniz? “Cryonics Projesi”

Bu sayede de “yaşlılıktan ölme” olarak adlandırdığımız naturel yollarla ölümün önüne geçilebilecek. Gençleşen hücreler ve organlarla beraber insanoğlu da gençleşebilecekler. Hep genç kalmak kulağa oldukça güzel gelebilir fakat maalesef ki bu gelişimleri görecek kadar uzun yaşayamayabiliriz.

Cryonics Nedir?

Cryonics, bigün bir insanı canlandırabileceğimiz umuduyla bir insan cesedini dondurmanın “bilimidir”.

Cryonics, bir canlıyı dondurup ileride tekrardan dünyaya getirmek amacıyla meydana getirilen işlemler bütünü.
Bilim adamları bu duruma bir çözüm buldular. Sıhhat alanındaki bu gelişimleri görecek kadar uzun yaşayamayabiliriz fakat o zamana kadar kendimizi dondurup vücudumuzu koruyabiliriz! İnsanların, bedenlerini uzun süre koruyabilmek ve geleceğe uyanabilmek umuduyla donduruldukları bu teknolojiye “Cryonics” adı veriliyor.

Cryonics teknolojisinin aslolan amacı

insanların vücutlarını, sıhhat problemlerine çözüm bulunabilecek zamana kadar muhafaza etmek. Ek olarak, insanların donduruldukları tüm bu süre süresince yalnız bedenleri değil; kişilikleri, anıları, detayları ve deneyimleri de muhafaza ediliyor.

Bu mevzuda meydana getirilen ilk emek verme 20.yüzyılın ortalarında başladı ve 1967 senesinde bir insan ilk kez bu teknoloji kullanılarak donduruldu. Sonrasında ABD Birleşik Devletleri’nde üç şahıs daha donduruldu ve cryonics belirli bir ücret karşılığında uygulanabilir bir hale geldi.
Cryonics

Devam eden pek oldukca emek verme olmasına karşın dondurulan insanların iyi mi uyandırılacağı mevzusu hala bir netlik kazanmış değil. Bundan dolayı bir bedenin dondurulup gelecekte uyandırılma fikrini deneysel olarak kanıtlamak şu an için mümkün görünmüyor. Bunun yanında, tüm insanların uyandıklarında aynı noktada olup olmayacaklarını öngörmek de imkânsız.

Mesela, dondurulan bir solucan düşünelim: bu solucan dondurulduktan seneler sonrasında uyandığında hala reflekslerine haiz olabilir fakat başka bir solucan tüm bu işlemlerden sonrasında refleks kaybı yaşayabilir.

Pek oldukca bilim insanı, meydana getirilen bu deneyleri ikna edici bulmuyor. Prof. Dr. Yevgeny Aleksandrov bu teknolojiyi “İnsanların yaşama arzularının ticari yollarla sömürülmesi” şeklinde yorumluyor. Fakat hepimiz bu mevzuya negatif bir halde yaklaşmıyor. İnsan bedenini dondurmanın mümkün olduğuna inanan ve bu mevzuda emekler meydana getiren pek oldukca şahıs ve kurum da mevcut.

2006 senesinde kurulan “KrioRus” isminde şirket şimdiye kadar 53 insana bu dondurma işlemini uyguladı. Bazı insanoğlu vücutlarının tamamını dondurmak isterken, yalnız kafalarının dondurulmasını isteyenlerde olabiliyor. Hatta bazı kişiler, bigün tekrardan onlara kavuşma umuduyla ölmüş olan evcil hayvanlarının dondurulmasını istiyorlar.

Cryonics Projesi

Bu dondurulma işlemiyle ilgili problem yaratabilecek nokta ise tekrardan canlanmanın dondurulan insanlara güvence edilemiyor oluşu. Her ne kadar insanoğlu gelecekte hayata tekrardan dönme umuduyla bu işlemi yaptırıyor olsa da tekrar uyamama ihtimalleri de var.

İnsan bedeninin dondurulabilmesi için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar var. Biyolojik ölüm gerçekleştikten sonrasında bir gövde hala dondurulabilir ve kişiliğinizde korunabilir fakat zihin ölümü gerçekleştikten sonrasında gövde dondurulursa hayata tekrardan dönseniz bile anılarınızı, deneyimlerinizi ve eski kişiliğinizi hatırlamanız oldukça zor.

Peki Bir İnsan Bedeni Iyi mi Donduruluyor?

Vücudu donma işlemine hazırlamak için ilk olarak perfüzyon isminde bir işlem yapılıyor ve vücudun üstüne belirli bir sıcaklığı koruyabilmesi için çözeltiler sürülüyor. Bu işlemin amacı buz kristallerinin vücuda zarar vermesini engellemek. Kulağa rahat gelebilir fakat perfüzyon karmaşık bir işlemdir ve 7-10 şahıs tarafınca 12 saat benzer biçimde bir sürede gerçekleştirilebilir.

Perfüzyon işlemi tamamlandıktan sonrasında dondurulacak vücut sıvı azot içine daldırılıyor ve -196°C ısı seviyesi yardımıyla kimyasal tepkime oluşmuyor. Sonraki aşamada ise beden, hususi alaşımlardan yapılmış bir termos içinde saklanıyor. Gövdenin içinde saklandığı tenekelerin dayanıklılığı oldukça mühim.

Eğer tenekenin iç duvarı hasar görür yada azot tenekenin duvarları arasına sıkışırsa içerideki tazyik değişebilir ve teneke bir roket benzer biçimde havaya kalkabilir. Düzgüsel ölçülerde hazırlanmış bir teneke kutunun içine 12 tane insan vücudu rahatça yerleştirilebiliyor.

Kendinizi Dondurup Gelecekte Uyanmak İster Misiniz? “Cryonics Projesi”

Şu anda bu uygulamayı meydana getiren firmalar canlandırma sürecinin üç aşamadan gerçekleşeceğini ifade ediyor: vücudun dondurulmuş alandan çıkarılması, hastalık yada ölüm sebebinin ortadan kaldırılması ve uyandırma. Şimdiye kadar dondurulmuş insanoğlu olmasına karşın ne süre canlandırılacakları mevzusunda asla kimse data veremiyor.

Sonuçta kanserin kati tedavisi bulunmadan kanserli bir hastayı canlandırmanın ya da gençleşmenin bir yolunu bulamadan 97 yaşındaki bir insanı uyandırmanın pek faydası yok. Bu yüzden dondurulan insanları canlandırma çalışmalarına başlanılabilmesi için ilk olarak sıhhat alanında büyük gelişmeler yaşanması gerekiyor.

Cryonics işlemi , günümüzde sıhhat problemlerine çözüm bulamayan insanlara ikinci bir yaşam şansı sunsa da yanında pek oldukca problemi da getiriyor: İnsanlar seneler sonrasında canlandıklarında ne yapacaklar? Çoğumuz bu gezegene sığabilecek miyiz? Yeterince kaynağımız olacak mı?

Cryonics üstüne çalışan bilim adamlarına ve şirketlere bu sorular sorulduğunda ise şu cevabı veriyorlar: “Bu problemler halledilebilir. Ek olarak hastalık ve ölümlere çözümün bulunabildiği bir çağda insanlık çoktan Mars’a uçmuş olacak.”.

Şu an yasal olarak bu işlemi meydana getiren 4 şirket bulunuyor. Üç tanesi ABD’de ve bir tanesi Rusya’da. Bu işlemin maliyeti ise 36 bin dolar. Günümüzde kendi vücudunun dondurulmasını isteyen ve bu uygulamayı yaptıran insanoğlu mevcut sadece bu sayı oldukca fazla değil.

Her ne kadar insanların tekrardan yaşama ve gençleşme umutları olsa da ölüm ve yaşlılık problemlerine çözüm bulunup bulunmayacağını da bilemeyiz. Netice olarak, cryonics uygulamasının yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağını ya da hakikaten işe yarayıp yaramayacağını öğrenmek için yapabileceğimiz tek şey cevabı gelecekte aramak.

Peki siz bedeninizi dondurup gelecekte uyanmak ister miydiniz?

Bunlar da ilginizi çekebilir:

  • Dünyayı Değiştirecek Futuristik Buluşlar ve Yeni Teknolojiler
  • Önümüzdeki 50 Yıl İçinde Dünyayı Değiştirecek 5 Teknolojik İlerleme
  • Geleceğin İşleri Neler Olacak? İşte Uzmanların Beyin Fırtınası Fikirleri

Editör / Yazar: İsa EKİCİ

The post Cryonics Projesi: Kendinizi dondurup gelecekte uyanmak ister misiniz? appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.