İçeriğe geç

Kayısının Faydaları nelerdir?

Hoş kokusu, güzel ve çekici rengi, harika tadı ile ne de güzel bir meyvedir kayısı. Ülkemizde, Malatya ve çevresinde çokça üretilmektedir. Ülkemiz coğrafyasında en güzel kayısılar yetiştirilir. Bereketli topraklarımızın kıymetini bilmeli ve ülkemizde yetişen sebze ve meyveleri bolca tüketmeliyiz. Kayısı da bunlardan biridir. Ülkemiz iç pazarında kayısı satılmakta, hatta dünya genelinde birçok ülkeye de ihraç edilmektedir. Kayısı, hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilir.

Yaş olarak yılın belirli aylarında, bahar sonu ve yaz mevsiminde tüketilen bir meyvedir. Kurusu ise, yılın her ayı tüketilebilir. A,B,C, P vitaminleri açısından gerçekten çok zengindir. Demir içeriği çok yüksektir. Kansızlık ile birlikte, demir eksikliği çekenler bolca kayısı tüketmelidir. İştahsız çocuklara yedirilmelidir, çünkü kayısı iştah açıcıdır. Kanserle mücadele noktasında, inanılmaz yararları olan bir meyvedir. Kanser riskini azaltma eksikliği söz konusudur. Hem fiziksel, hem de beyin gelişimi açısından gerçekten katkıları olan bir meyvedir.

Küçüklere kesinlikle yedirilmesi gerekir. Birçok çocuğumuzda, zamanla azalsa da, raşitizm yani gelişme bozukluğu saptanmaktadır. Bu durumda olan yavrularımız için kesinlikle kayısı yedirmek çok önemlidir. Kabızlık sorunu çekenler için de kayısı, hem yaş kayısı, hem de kuru kayısı çok iyi gelir. Bağırsakların çalışması için çok olumlu özellikleri vardır. Bu şekilde özelliği ile, zayıflamak isteyen ya da form tutmak isteyen kişiler için kayısı tüketmeleri önerilmektedir.

Kalp sağlığına dikkat edenler, kalp hastalıklarına yakalanma riski olanları kayısı yemelidir. Hem enerji verir, hem de kan akışının hızlanmasını, damarların açılmasını sağlar. Astım hastaları için de iyi bir ilaçtır. Göz sağlığına da iyi gelir kayısı. Ateşli hastalıklarda, ateşin düşmesi için kayısı suyu kullanılması çok yerinde olur. Kayısı suyuna bir miktar bal atıp tüketmek yerinde olur. Bebek bekleyen hamile bayanların, kesinlikle besleyici olan kayısı bolca tüketmesi çok önemlidir. Kayısı, anemi için, kan artışı için de çok derece faydalıdır. Güzellik ve bakım için, cilde ve saça olan faydaları ise saymakla bitmez. Hanımlar ve beyler, kırışıklarla mücadele için kayısı kremleri kullanabilirler. Kayısı çekirdeklerini ezerek de cildinize uygulayabilirsiniz. İnanılmaz bir peeling etkisi vardır.

Kayısı, sıkılarak suyu içilebilir. Kaynatılarak içilebilir ve çiğ olarak taze ve kuru olarak tüketilebilir. Kayısı hoşafı ve reçeli de yapılabilir.