Karbonat ile sigara bırakılır mı? Karbonatın yararları nedir?

tarafından
76
Karbonat ile sigara bırakılır mı? Karbonatın yararları nedir?

Karbonat ile sigara bırakılır mı? Karbonatın yararları nedir? Son zamanlarda evin her köşesinde gerek organik temizleyici, gerekse pastaların vazgeçilmezi olarak kullanılan karbonat, popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Günümüzde karbonatın kullanım alanları oldukça fazladır. Bunun yanı sıra karbonatın yararları ise küçümsenmeyecek kadar çoktur. Gerek karbonat ile hamilelik testi gerekse karbonat ile eşya onarım etme. Birçok olanda mucizesini gösterdi.

İlginizi çekebilir: Karbonat ile saç rengi açma mümkün mü? Saça karbonat sürülür mü?

İlginizi çekebilir: Karbonat ile tırnak uzatma ve beyazlatma yöntemiyle tanışın!

İlginizi çekebilir: Karbonat ile ayak kokusu nasıl giderilir? Doğal yöntemlerle ayak kokusu giderme

Karbonat

İçindekiler

Karbonat

Evde kabartma tozu yada sodyum bikarbonat olmadan yapmak zorlaşmaya başladı. Sıfır atık ile günlük yaşamda fazlaca yararlı olan bu fazlaca yönlü beyaz toz, hem mutfakta hem de evde çoklu kullanım için uygundur. Karbonat olarak da malum sodyum bikarbonat, mutfakta, bilhassa fırınlanmış yemeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü mayalanma özelliği vardır. Dolayısıyla karbondioksit salarak hamurun şişmesine niçin olmaktadır. Yemeklerin tadına tat katan karbonat, bununla beraber mutfak haricinde birçok alanda kullanılır.

Hakkında ABD’nın en meşhur dergisi The Journal of Immunology “bağışıklık sistemini bir anti-inflamatuar ortamı teşvik etmeye teşvik edebileceğini ve böylece inflamatuar hastalıklar için potansiyel bir tedavi olabileceğini” ifadesine yer vererek karbonatın yemeklerimizin vazgeçilmezi olması icap ettiğini belirtti. 

Karbonat iyi mi kullanılır?

Evde fazlaca popüler olan kabartma tozu, birçok günlük iş için kullanılır. İlk olarak mayanın yerini almak yada sebzelerin rengini korumak için mutfak dolabında biliniyordu, sadece bilhassa evi organik olarak korumak için başka birçok kullanımı var. Mutfaktan banyoya ve çamaşır makinesine kadar her şeyi bu organik araç-gereç ile temizleyebilirsiniz. Gelin hep birlikte bu olağanüstü beyaz tozun başka ne işe yaradığına göz atalım.

  • Mide ekşimesini tedavi eder

Mide ekşimesi binevi reflü anlama gelir. Midenin üst kısmında oluşan ve boğaza yayılabilen ağrılı bir yanma hissidir. Reflünün birkaç yaygın sebebi aşırı yiyecek, stres ve yağlı yada baharatlı yiyecekler yemektir. Karbonat, mide asidini nötralize ederek mide ekşimesini hafifletmeye destek olabilir. Bir çay kaşığı karbonat bir bardak soğuk suda eritin ve karışımı yavaşça için. Lakin tertipli olarak kullanmamaya itina gösterin. Zira devamlı kullanım sonucu metabolik alkaloz ve kalp problemlerine yol açabilmesidir.

  • Gargara olarak kullanılabilir

Gargara ağız hijyeni için kullanılan bir uygulamadır.  Bir çok insan gargara yerine karbonat kullanır . Karbonat ile ağız gargara uygulaması, nefesi tazelemeye destek olabileceğini ve hatta antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler sağladığını göstermiştir. Bununla beraber meydana getirilen bir araştırmada ağızdaki bakteri seviyesini mühim derecede azalttığı görülmüştür. 1/2 çay kaşığı yarım bardak ılık suya karbonat ilave ederek ağzınızı çalkalayınız.

  • Dişleri beyazlatır

Karbonat, diş beyazlatma için popüler bir ev ilacıdır. Birçok çalışmada, karbonat içeren diş macunlarının, karbonatsız diş macunlarına gore dişleri beyazlatmak ve plakları temizlemek için daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Bunun sebebi, karbonatın dişleri lekeleyen moleküllerin bağlarını kırmasına müsaade eden hafifçe aşındırıcı özelliklere haiz olmasıdır. Ek olarak zararı olan bakterilerle savaşmaya destek olan antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere haizdir.

  • Deodorant olarak kullanılabilir

Şaşırtıcı bir halde, insan teri kokusuzdur. Koltuk altındaki bakteriler tarafınca parçalanana kadar ter kokmaz. Bu bakteriler teri asidik atık ürünlere dönüştürür ve ter kokusu verir. Karbonat ter kokusunu gidererek kokuları daha azca asidik hale getirir.

  • Meydana getirilen sporun performansını arttırır

Sodyum bikarbonat, sporcular içinde popüler bir takviyedir. Bazı emek harcamalar, bilhassa anaerobik egzersiz karbonhidrat yada yüksek yoğunluklu egzersiz ve sprint esnasında daha uzun süre çalışmanıza destek olabilir. Yüksek yoğunluklu egzersiz esnasında kas hücreleri, egzersiz esnasında aldığınız yanma hissinden görevli olan laktik asit üretmeye adım atar. Laktik asit ek olarak hücrelerin içindeki pH’ı düşürür ve bu da kas yorgunluğuna niçin olabilir. Karbonat , yorgunluğu azaltmaya destek olan ve en yüksek aktivitede daha uzun süre antrenman yapmanızı elde eden yüksek bir pH’a haizdir.

  • Kaşıntıyı ve güneş yanığını giderir

Kaşıntılı cildi yatıştırmak için çoğu zaman kabartma tozu banyoları önerilir. Bu banyolar böcek ısırıklarını ve arı sokmalarını önler. Ek olarak, karbonat güneş yanığından meydana gelen kaşıntıyı hafifletmeye destek olabilir. 

  • Buzdolabındaki kokuları nötralize eder.

Asla buzdolabınızı açıp beklenmedik şekilde fena bir kokuyla karşılaştınız mı? Buzdolabınızdaki bazı yiyecekler bozulmaya başlamış olabilir. Bu hoş olmayan koku, buzdolabını boşalttıktan ve iyice temizledikten sonrasında uzun süre devam edebilir. Karbonatın fena kokuları nötralize ederek buzdolabının kokusunun tazelenmesine destek verir

  • Giysileri ağartabilirsiniz

Kabartma tozu, giysilerinizi beyazlatmanın ve temizlemenin ucuz bir yoludur. Kabartma tozu bir alkalidir. Dolayısıyla lekeleri çıkartmada birebirdir. Lekelerin çıkarılmasına destek olabilir.

  • Mutfak temizleyicisi olarak kullanılabilir

Karbonat fazlaca yönlülüğü muhteşem bir mutfak temizleyicisi yapar. Bir tek inatçı lekeleri çıkarmakla kalmaz, bununla beraber hoş olmayan kokulardan kurtulmaya da destek verir.

  • Çöp kokusunu ortadan kaldırır

Karbonat, çöp kokusunu gidermeye destek olabilir. Çöp kokuları çoğu zaman asidiktir, karbonat koku molekülleri ile etkileşebilir ve onları nötralize edebilir.

Karbonat hamilelik testi

Karbonat ile meydana getirilen hamile testinin doğruluğu hastanede meydana getirilen testlere gore düşüktür. Dolayısıyla siz karbonat ile olan hamilelik testine fazla güvenmeyin hanımlar. Bir kaba idrarınızı yaptıktan sonrasında üstüne 1 çay kaşığı karbonat atın. Eğer idrarınız köpük köpük oluyorsa bu hamilelik ihtimalini göstermektedir.

Karbonat  ile sigara bırakmak

Sigara bırakmanın bir öteki yöntemi de karbonat ile olandır. 1 bardak suyun içine 1 yiyecek kaşığı karbonatı ilave edip, karbonat suda eriyene kadar iyice karıştırın. Canınız sigara çektiğinde bu içecekle ağzınızda gargara yapın.

Karbonat ile saç açma

Bir kaseye 2 tatlı kaşığı karbonatla 1,5 tatlı kaşığı hidrojen peroksiti koyup güzelce karıştırın. Ondan sonra saçlarınızda neresinin açılmasını istiyorsanız oraya uygulayın. Alüminyum folyo ile saçlarınızı sarın. Kuaförde kimyasallar ile oluşturulan saç ile aynı olamayacağını belirtmek isteriz.

Karbonat ve japon yapıştırıcı mucizesi

Kırılan eşyalarınıza olağanüstü karışım ile onarın. Kırılan parçaların arasına 1 kat japon yapıştırıcısı sürün, ondan sonra karbonat ve bu işlemi 2 kez yeniden edin. Artık eşyanız eskisinden fazlaca daha sağlam olacaktır.

Karbonat ile gümüş parlatma

Yarım bardak kadar beyaz sirke ve 2 yiyecek kaşığı karbonatı benzeşik olacak şekilde merak bir kapta karıştırın. Gümüşlerinizi 2-3 saat kadar bu benzeşik karışımın içinde beklemeye alın. Ondan sonra duru bir suda güzelce sudan geçirin.

Karbonat ile cinsiyet testi

2 ya da 3 dolu yiyecek kaşığı karbonatı 1 su bardağı suyun içine koyun. Ondan sonra taze idrarınızı kabronatlı suyun içine damlatın.  Tepki fazlaca azca olmuşsa kız evladınız, eğerki yukarı doğru çıkan köpükler olduysa adam evladı temsil etmektedir.

Karbonat ile bağırsak temizliği

1/2 çay kaşığı karbonat ve 1 bardak oda sıcaklığında suyu karıştırın. Sabahları kahvaltıda 1 saat ilkin tüketiniz. Günde 1 kez yapın.

Karbonat ile tırnak beyazlatma

3 günde 1 yapacağınız karbonat ve oksijenli su karışımı ile bembeyaz tırnaklara haiz olmaya ne dersiniz? Karışımı tırnaklarınızda 15 dakika tutarak 1 ay sonrasında ojeden sararan tırnaklarınızı 2 tona kadar açabilirsiniz.

Karbonat ile yüz maskesi

Karbonat güzellik uzmanları tarafınca cilde sürülmesi önerilmeyen gıdalardan birisidir. Karbonatı bıraz su ile ıslatıp macun kıvamına getirin 15 dakika beklettikten sonrasında masaj yaparak cildinizi durulayın.

Karbonat ile ayakkabı kokusu yok etme

Ayak kokunuz artık önüne geçilmez bir hal aldı ise çözümü karbonat ile bulabilirsiniz. Açık havaya çıkardığınız ayakkabılarınızın içine bol miktarda karbonat serpin ve gece uzunlukta cam önünde yada balkonda kalmasını sağlayın.

Karbonat ile akü tamiri

Kontrolkalemi.com sitesindeki bir kullanıcının yorumu şu şekildedir ”ölmüş akünün içindeki asitli suyu bir kaba boşaltıp,,,akünün içine (cepsodası) karbonat ekleyip evvelde kaynatmış oldugum suyu ılıtarak (akünün kapakları açık olacak)şarjettim sonrasında bu karbonatlı suyu boşalttım ondan sonra akünün içinde karbonat kalmayacak şekilde 5-6 kere akü içine düzgüsel çeşme suyu ekleyip doldur boşalt yaparak akünün iç temizliğini sağladım..sonrasında ki aşamada akünün içinden boşatmış olduğum asitli suyu tübentle süzüp yeniden akünün içine geri doldurdum ve şarj ettim…2 senedir kullanıyorum mesele yaşamadım…”

Karbonat hakkın dört gözle beklenen sorular

Binlerce senedir mufaklardan noksan olmayan karbonat, namını daha da ilerleterek artık organik temizlik malzemesi olarakta kullanılmaya  başlandı. Adını ilerlettikçe hakkında dört gözle beklenen sorularda aldı başını gitti. Bizde cemre.com ekibi olarak dört gözle beklenen karbonat ile ilgili soruları derledik.

Karbonat gastrite iyi gelir mi?

Cnnturk.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore  ”Karbonatlı su içmek, başta gastrit ve ülser olmak suretiyle birçok mide hastalığına da iyi gelir.” Karbonatı tek başına yemeğe kalkışmak mide duvarınıza zarar verebilir. Su ile seyreltmeyi ihmal etmeyin.

Karbonat kireçlenmeye iyi gelir mi?

Karbonat kireçlenmeye iyi geldiği hakkında internette herhangi bir data yer almamaktadır.

Karbonat kabartma tozu mu?

Karbanot ve kabartma tozu bambaşka şeylerdir. Karbonat  sodyum tuzlarından biridir. Kabartma tozu ise kurutma ajanı ve asit ajanlarını ihtiva eder.

Karbonat kir çıkarır mı?

Kabartma tozu, giysilerinizi beyazlatmanın ve temizlemenin ucuz bir yoludur. Kabartma tozu bir alkalidir. Dolayısıyla lekeleri çıkartmada birebirdir. Lekelerin çıkarılmasına destek olabilir.

Karbonat mideye zararı olan mı?

Sabah.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore ”Oldukça fazla karbonat tüketimi vücudun asit-baz dengesini bozarak bulantı, kusma ve karın ağrısına niçin olabilir. ” Dozunda içildiği sürece gene Cnnturk.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore  ”Karbonatlı su içmek, başta gastrit ve ülser olmak suretiyle birçok mide hastalığına da iyi gelir.”

Karbonat ödeme iyi gelir mi?

Karbonatın ödeme iyi geldiği hakkında internette herhangi bir data yer almamaktadır.

Karbonat pas söker mi?

Elmaelma.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore ”Karbonatın beyazlatma ve temizleme özelliği ile can can sıkan paslı lekelerden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz. ”

Karbonat renkli çamaşırlarda kullanılır mı?

Karbonatın çamaşırları yumuşattığı bilinmektedir. Bununla beraber beyazları daha beyaz göstereceği benzer biçimde renklilerinde renklerini korumaya destek olacaktır.

Karbonat saça zarar verir mi?

Mortilki.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıda ”Yüksek pH’a haiz olan karbonat, saç derisinin kepeklenmesini gidermek için başlangıçta etkili olabilir, sadece uzun soluklu kullanımı saçınızı organik yağlarından sıyırıp saç derisini tahriş eder”

Karbonat şekeri düşürür mü?

Sorcev.com sitesinde bir yorumcunun cevabına gore ”Şeker hastası içebilir, gerilim sıkıntısı olan şahıs, karbonatlı su içtikten sonrasında, 15 dakika kadar uzanması gerekiyor.” ifadesini yazmıştır. Lakin internette bu  mevzu hakkında herhangi bir data yoktur. Şekeriniz var ise doktorunuza danışın.

Karbonat şişkinlik yapar mı?

Fanatik.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıda ”Günde 2 kez karbonat tüketerek mide gazlarından kurtulabilirsiniz. Mide gazı mide şişkinliğine de niçin olmaktadır.”

Karbonat kaşıntıya iyi gelir mi?

İnternethaber.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıda ” Karbonat kaşıntılı ve döküntülü deri tedavisinde tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır.”

Karbonat uçuğa iyi gelir mi?

Limon ve karbonatı benzeşik bir halde karıştırıp uçuğun üstüne sürünüz. Böylece uçuğun iyileşme süresi oldukça kısalacaktır.

Karbonat uyku kaçırır mı?

Karbonatın uyku kaçırılmış olduğu hakkında internette herhangi bir data yer almamaktadır.

Karbonat ürik asiti düşürür mü?

Makaleler.com sitesinin yazısına gore ”Karbonat da denilen kabartma tozu ürik asit seviyesinin azaltılmasında ve gut ağrılarının giderilmesinde fazlaca faydalıdır.”

Karbonat ve kabartma tozu aynı şey mi?

Karbanot ve kabartma tozu bambaşka şeylerdir. Karbonat  sodyum tuzlarından biridir. Kabartma tozu ise kurutma ajanı ve asit ajanlarını ihtiva eder.

Karbonat yüze sürülür mü?

Karbonatın bazı sitelerde cilt beyazlattığı iddia ediliyor. Lakin bazı siteler ise karbonatın aşındırıcı özelliğinden dolayı cilt bariyerine zarar vereceğinden söz ediyor. Son olarak ise bazı bakım siteleri ise karbonatın ciltteki lekeleri belirgin hale getirmiş olduğu yazmaktadır.

Karbonat zehirlenmeye iyi gelir mi?

Karbonat zehirlenmeye iyi geldiği hakkında internette herhangi bir data yer almamaktadır.

Karbonat göze zarar verir mi?

Karbonatın aşındırıcı özelliğinden dolayı göze zarar vermektedir. Gözle temasından sonrasında bolca duru su ile yıkamayı ihmal etmeyin. 

Karbonat gargara ne işe yarar?

Karbonat ile meydana getirilen gargara işlemi dişlerinizdeki tartarın önlenmesine destek olacaktır. Ek olarak antibakteriyel özelliği yardımıyla dişlerinizdeki zararli bakterileri öldürecektir.

Karbonat eti yumuşatır mı?

Etin yumuşamasını beklemek istemeyenler için eti karbonat ile ovmak etin daha süratli yumuşamasını elde edecektir. Bununla beraber çamaşırlarınızda da deterjanın vermiş olduğu sertliği önleyecektir.

Karbonat dişe zarar verir mi?

Karbonat ile diş fırçalamak tertipli yapılmaması ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Dişinizde ve diş etlerinizde herhangi bir hastalık yok ise haftada 1 defayı geçmemek suretiyle dişlerinizi karbonat ile fırçalamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Lakin fazlası dişlerinize ve diş etlerinizi aşındırarak kanatabilir.

Karbonat diş beyazlatır mı?

Hergün 1 su bardağı suyun içine atacağınız bir tatlı kaşığı karbonat ile tertipli olarak gargara yapınız ve 1 ay sonrasında dişlerinizin minimum 2 ton açıldığına tanık olacaksınız.

Karbonat çamaşır suyu lekesini çıkarır mı?

Çamaşır suyu lekesi olan yerin kurumasını beklemeden karbonatlı su dökün. 15-20 dakika kurumasına süre verin. Ondan sonra ovalayarak bölgeden çıkartın.

Karbonat hamura ne yapar?

Karbonat yağısındaki karbondioksiti salarak hamurun şişmesine niçin olmaktadır.

Karbonat hangi hastalıklara iyi gelir?

Karbonat; hazımsızlığa, ağız içindeki yaralara, mide şişkinliklerine iyi gelmesi ile malum beyaz bir tozdur.

Karbonat çamaşır makinesine zarar verir mi?

Hayatkolay.com sitesinin değindiği yazıya gore ”Karbonat, çamaşır makinesinin durulama suyundaki pH seviyesini, fazlaca asidik yada alkali olmaktan koruyarak düzenlemeye destek verir. Her durulama döngüsüne 1/2 fincan karbonat eklenmesi, deterjanın giysilerin sertleştirmesini engeller. Karbonat, organik bir yumuşak aşındırıcıdır”

Karbonat çiçeklere iyi gelir mi?

Mimuu.com sitesinin değindiği yazıya gore ”Begonya, sardunya, ortancaların daha fazlaca çiçek açması için her ay 2 litre su içine 1 yiyecek kaşığı karbonat ekleyebilir ve sulayabilirsiniz.”

Karbonat çamaşıra zarar verir mi?

Hayatkolay.com sitesinin değindiği yazıya gore ”Deterjanın giysilerin sertleştirmesini engeller. Karbonat, organik bir yumuşak aşındırıcıdır”

Karbonat cilde zarar verir mi?

Mynet.com sitesinin değindiği yazıya gore ”Karbonat cildin pH dengesini bozabilir. Hele ki kuru bir cilde sahipseniz kesinlikle uzak durmalısınız”

Karbonat cildi beyazlatır mı?

Mynet.com sitesinin değindiği yazıya gore ”Sıhhat ve güzellik üstüne birçok faydası bulunan karbonat, kirleri uzaklaştıran yapısı yardımıyla cildi beyazlatır ve zaman içinde oluşan kararmaları giderir.”

Karbonat ile cep sodası aynı şey mi?

Karbonat ile cep sodası aynı şeylerdir.

Karbonat bozulur mu?

Greenlife.com sitesinin değindiği yazıya gore ”Karbonat bayatladığında tesiri azalır. Raf ömrü ortalama 3 aydır. 3 ayda bir karbonatınızı yenileyin.”

Karbonat metale zarar verir mi?

Karbonat metalde renk değişimine niçin olabilmektedir. Dolayısıyla dikkatli olmak gerekir.

Karbonatı kimler kullanamaz?

Ilk olarak karbonata alerjisi olan insanların karbonattan uzak durmaları gerekmektedir. Bazı karbonatların içinde glutende bulunmaktadır. Çölyak hastaları bu mevzuya bilhassa dikkat etmeleri gerekmektedir.

Karbonat saçta ne kadar durmalı?

Karbontın saçta averaj olarak 2-3 dakika bastırmadan saç derisine masaj yöntemiyle yapılması önerilmektedir. Fazla bastırmanız saç derisine zarar verebilir.

Karbonat kepekli saça iyi mi uygulanır?

Karbonat kepekli saça limon ile beraber uygulanmalıdır. Yarım limon suyu ve saç miktarınıza gore karbonatı karışmasını sağlayarak saç derinize uygulayın.

Karbonat saç rengini açar mı?

Karbonat organik bir renk açıcıdır. Bu üst konumuzda karbonat ile saçınızın rengini saça zarar vermeden iyi mi açabileceğinizden söz ettik.

Karbonat ile iyi mi saç yıkanır?

1 litre suyun içine 1 yiyecek kaşığı karbonat katarak saçlarınızı haftada 1 kez olmak koşulu ile yıkayabilirsiniz.

Karbonat hamilelik testi doğru mu?

Karbonat ile meydana getirilen hamilelik testinde  hastanedeki kadar kati netice vermeyebilir. Dolayısıyla %50 oranında bir doğruluk oranı vardır.

Karbonat biti öldürür mü?

Karbonatın saç bitlerini öldürdüğüne dair herhangi bir data yer almamaktadır. Saçlarınızda bi çıkmış ise Saçlarımda bit var, nasıl kurtulacağım? Evde saçlarınızdaki bitlerden nasıl kurtulursunuz? yazımıza gidebilirsiniz.

Karbonat ağız yaralarına iyi gelir mi?

Karbonat ile ağız gargara uygulaması, nefesi tazelemeye destek olabileceğini ve hatta antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler sağladığını göstermiştir. Dolayısıyla karbonat ile meydana getirilen ağız gargaraları ağızda çıkan yaraların süratli iyileşmesine destek olacaktır.

Karbonat gluten ihtiva eder mi?

Kimi karbonatlar gluten içerirken kimidi içermemektedir. Dolayısıyla karbonat alırken içeriğine göz atmayı unutmayınız.

Karbonat uyuza iyi gelir mi?

Kükürtlü yada ardıç katranlı sabun kullanarak duş aldıktan sonrasında, duştan çıkmadan ilkin karbonatlı suyu tüm vücuda dökmeleri uyuza iyi gelecektir.