Karanfil çayı hangi hastalıklara iyi gelir? Karanfil çayının zararları nelerdir?

tarafından
245
Karanfil çayı hangi hastalıklara iyi gelir? Karanfil çayının zararları nelerdir?

Karanfil çayının yararları nedir? Mis şeklinde kokusuyla karanfil çayı içmenin yararları saymakla bitmiyor. Karanfil çayı cinsellik üstünde büyük etkilere haiz. Karanfil çayı gebelik döneminde kullanılmasının uygun olmadığı şeklinde karanfil çayı emziren anneler içinde içilmemesi ihtiyaç duyulan çaylar içinde yer ediniyor. Karanfil çayı tutarları oldukça uygun olan ve kolayca temin edilebilen hazırlanması da bir o denli ergonomik olan bir baharattır. Peki karanfil çayı nelere iyi gelir? Toz formu da bulunan karanfil çayı regl periyodunun de kurtarıcı çaylarından biri. Karanfil çayı iyi mi yapılır? Birçok çeşidi ve demleme yöntemi olan karanfil çayı zayıflatır mı?

Karanfil çayı nedir?

Karanfil çiçeğinin geçmişten beri ülkemizce mühim yeri var. Gerek renkleriyle gerek kokusu ve anlamıyla gönüllerde taht kuran karanfiller sevindirilmiş olduğu için yaygın olarak kullanılıyor. Sadece bu yazımızda göz kamaştırıcı kırmızı renkli çiçek türünden önde gelen karanfilden bahsetmiyoruz doğal olarak ki. Bir ağaçtan elde edilmiş ve baharat olarak kullanılan mis kokulu karanfilden bahsedeceğiz. Fransızca ’da çivi anlamında kullanılan karanfile bu ismin verilme sebebi ise tomurcuklu görüntüsünün çiviye benzetilmesidir. Ağacın çiçek tomurcuklarından elde edilmiş karanfil baharatı koyu renkli ve serttir. Yemeklerin olmazsa olmaz baharatlarından olan karanfil toz olarak kullanılabildiği şeklinde olduğu şekilde de kullanılabiliyor. Karanfil tadı ekşi- acı arası bir lezzete haizdir. Karanfil rüzgarı fazla sevmez. Nemli ortamları ve varlıklı içerikli topraklarda yetişen karanfil ağacının ana vatanı Hindistan diyebiliriz. Ağacın çiçeklenip karanfil vermesi 8 yıl kadar sürer. Her nebat şeklinde karanfili de aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz. Sadece karanfili satın alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim nokta taze olmasıdır. Karanfil fiyatı ise markasına ve satılmış olduğu bölgeye gore değişkenlik gösteriyor. ‘Karanfili satın aldım fakat karanfil iyi mi saklanır?’ diyorsanız sizler için cevaplayalım. Kuru karanfil güneş ışınlarına direkt maruz kalmamalı ve saklamak için karanlık bir ortam tercih edilmelidir. Oldukça sıcak ya da oldukca soğuk yerlerden uzak tutulmalı, mümkünse kapaklı ve cam bir kapta saklanmalıdır. Karanlık, serin bir yerde hava almayan cam bir kavanozda gizlenen karanfil averaj 1 yıla kadar kullanılabilir. Sadece toz karanfil bu mevzuda diş karanfilden ayrılıyor. Bundan dolayı toz karanfilin ömrü diş karanfile gore daha kısadır. En fazla 6 ay içinde tüketmeniz ihtiyaç duyulan toz karanfil uygun koşulların olmaması durumunda buzdolabında da saklanabilir. Derhal her markette bulunan karanfil paket şeklinde satılabildiği şeklinde hazır çay olarak da satılabiliyor. Aktarlardan aldığınız diş yada toz karanfil ile çaylar hazırlayabileceğiniz şeklinde hazır poşet/sallama çay formunu da satın alıp tüketebilirsiniz.

Karanfil çayı yararları nedir?

Karanfil vitamin ve mineral bakımından varlıklı bir baharattır. Birçok hastalığa karşı iyi gelen karanfil çayının yararlarından yararlanmak için günde 1 fincan bile kafi olabilir.

 • Afrodizyak tesiri olan karanfil çayı cinsellik üstünde pozitif yönde birçok etkiye haizdir. Cinsellik problemi yaşayan kişilerin destekleyici gıda deposu olarak sıkça tercih etmiş olduğu karanfil çayını dozunda tüketmek gerekiyor. Karanfil çayı ve cinsellik içinde uzun senelerdir kuvvetli bir bağlantı bulunuyor.
 • Karanfil çayı sakinleştirici etkisiyle oldukça popüler bir çaydır. Sinir sistemi üstünde rahatlatıcı bir etkiye haiz olan karanfil çayı stresinizi azaltır ve kendinizi daha iyi hissetmenize destek sağlar.
 • Karanfilin ağız ve diş sağlığı için önemini tamamımız biliyoruz. Karanfil çayı diş ağrısına birebir çözüm sağlamış olduğu şeklinde diş etlerinin rahatlamasına da destek sağlar. Karanfil çayı anti bakteriyel bir yapıya haizdir. Bu özelliği yardımıyla ağız içi enfeksiyonların oluşmasını engeller. Bilhassa sigara içenlerin kendi nefes kokularından rahatsız olarak kullandıkları karanfil çayı ağız kokusu için tercih ediliyor.
 • Sindirim sisteminin dostu olarak malum karanfil çayı yiyeceklerden sonrasında oluşan şişkinlikleri azaltır. Karanfil çayının tükürük üretimini arttırarak tüketilen besinlerin daha rahat bir halde sindirilmesine destek sağlar. Karanfil çayı bağırsak sağlığı için mühim bir rol oynuyor. Antioksidan özelliğine haiz olan karanfil çayı vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Böylece vücudun kendini yenilemesine yardım eder. Ek olarak idrar söktürücü özelliği de bulunan karanfil çayı sık sık tercih ediliyor.
 • Karanfil çayı tırnaklar için mükemmel bir bakım sağlıyor. Karanfil çayı saç dökülmesine karşı koruyucu ve güçlendirici bir yapıya haizdir. Saç köklerini ve saç derisini besleyerek canlı ve dolgun saçlara kavuşmanızı sağlar. Saç bakımda karanfil çayı iyi mi kullanılır daha detaylı informasyon için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Yalnız saç ve tırnak için değil cilt içinde büyük yarar elde eden karanfil çayı bilhassa kuru ciltlerin kurtarıcısı oluyor. Cildin rutubet oranını dengeler ve cildin yumuşaklığını müdafaasını sağlar. Ek olarak cildi besleyen karanfil çayı cildin kendini yenilemesini kolaylaştırıyor.
 • Karanfil çayı regl döneminde çoğunlukla tercih edilen çaylar içinde yer ediniyor. Karanfil çayı tane sancısı için birebir çözüm sağlar ve rahat bir tane süreci geçirmenizi sağlar.
 • Kışın soğuk günlerinde soğuk algınlığı, grip şeklinde durumlarla daha sık karşılaşırız. Soğuk algınlığından korunabilmek için karanfil çayı yalnız tüketilebilirken öteki bitkilerle beraber de tüketilebilir. Öksürüğe karşı etkili olan karanfil çayı solunum sistemini rahatlatır. Vitamin ve mineral deposu olan karanfil çayı bağışıklığı güçlendirerek bilhassa duyarlı bünyeye haiz olan kişilerin hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.
 • Karanfil çayı bir tek tüketerek değil kokusu ile de şifa saçıyor. Keskin kokusu yardımıyla mide bulantısı hissini giderir ve ferah hissetmenizi sağlar.

Karanfil çayı ne işe yarar? 

Halk içinde karanfil çiğnemek daha yaygın bir yöntem olsa da karanfil çayının en sevilen özelliği içinde birçok vitamin ve minerale yer veriyor olması. Kuvvetli aromatik tadıyla dikkat çeken karanfil çayı içinde A, E, K ve B6 vitaminlerinin yanı sıra Omega 3 ve Omega 6’da bol miktarda bulunduruyor. Yemeklerde sevmiş olarak kullanılan karanfil kalsiyum açısından da zengindir. Peki bu kadar varlıklı içeriğe haiz olan karanfil çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

 • Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır.
 • Gaz problemlerini giderir.
 • Diyabetik rahatsızlıklardan kaynaklı şikayetleri azaltır.
 • Kemik sağlığını korur.
 • Diş tartarlarının temizliğinde kullanılır.
 • Sinüzit tedavisine etkili bir çözümdür.
 • Karanfil çayı Candida (kandida) hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Karanfil çayı gargara olarak da kullanılabiliyor.

Karanfil çayı ile sigara bırakma

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, sigarayı bırakmayı ve bırakmak isteyenlerin için nebat çaylarından alınacak desteğin yararlı olabileceğini belirtiyor. Karanfil tomurcukları ile hazırlanan şifalı karanfil çayının bilhassa adam sigara içicilerinin 1 ay kullanımı sonucunda vücutta biriken nikotinin zaman içinde kotinin haline dönüşerek vücuttan hızla atılmasını sağlamış olduğu biliniyor. Prof. Dr. Erdem Yeşilada, karanfil çayının içimini kolaylaştırmak için mükemmel bir yöntem paylaşıyor. Tarçın kabuğu ile hazırlanan karanfil çayına, melisa (oğulotu) yaprağı da ilave ediliyor. Günde 3-4 bardak tüketebilirsiniz. Sigara bırakma sürecinde insanlarda oluşan sinirlilik durumları oluşabiliyor. Melisa yaprağı tam da bu aşamada devreye giriyor. Sadece melisa yaprağı satın alırken uzun boylu yaprakların satın alınmaması gerekiyor. Uzun boylu yaprakların ‘limonotu’ bulunduğunu ve yatıştırıcı tesiri bulunmadığını söylemek gerekiyor.

Karanfil çayı ile zayıflama

Bilhassa pandemi döneminden sonrasında eve kapalı kalmanın da etkisiyle fazla kilolardan kurtulmak daha da zorlaştı. Bu fazla kilolardan kurtulmak içinse birçok yöntem ve uygulanabilecek rejim programları bulunuyor. Karanfil çayı rejimi ise bu yöntemler içinde yer ediniyor. Karanfil suyu yada karanfil çayını tertipli şekilde kullandığınızda haftada 2 kiloya kadar verebilirsiniz. Her gün kafi egzersiz ve kafi beslenme ile   maksimum netice veriyor. Metabolizmayı hızlandırma hususi durumunun yanında vücuttaki toksinleri atmaya destek olan ve yağ yakma özelliği ile öne çıkan karanfil çayı rejimi sağlığınız üstünde pozitif yönde etkisinde bırakır yaratıyor. Haftada 2 kilo verdiren karanfil çayı iyi mi yapılır? Sizlerle çeşitli karanfil çayı tarifi paylaştık.

Karanfil çayı zararları nedir?

Genel olarak şifalı kabul edilen karanfil, çayda yada yemeklerde, diş yada toz olması fark etmeksizin her nebat ve besin şeklinde tavsiye edilen şekilde kullanılmadığında kişiye faydadan oldukca zarar getirebilir. Mesela cilt problemleri yaşayan kişiler karanfili ya da karanfil suyunu ciltlerine uyguladığında aşırı duyarlılık oluşumuna sebep olabilir. Bu durumda da karanfil cildinize yarar sağlamak yerine zarar verir. Karanfil aşırı ve bilinçsiz kullanıldığında karaciğerde, böbreklerde, solunum yolunda ciddi sorunlara sebep olabilir. Karanfil kullanmadan ilkin bir uzmana danışılması en güvenilir yoldur. Bir başka sual ise karanfil yağı neye iyi gelir? Karanfil yağı içerik olarak oldukça varlıklı bir yapıya haizdir. Bu yüzden karanfil yağının direkt ağız yöntemiyle alınması son aşama tehlikeli olabilir. Bilhassa de evlatların karanfil yağı tüketmesi karaciğer hasarlarına sebep olabilir. Aynı şekilde karanfil kürü ve karanfil suyu şeklinde ürünleri de kullanmadan ilkin alerji testi yapılması sizler için daha sıhhatli olabilir.

karanfil çayı tarifi

Karanfil çayı iyi mi yapılır? 

En sıhhatli ve kalıcı sonuçlar elde eden yöntemlerden olan karanfil çayı daima kilo vermek için kullanılmayabilir. Karanfil çayını, toz yada diş olarak hazırlayabilirsiniz. Bu bölümde sizlerle birbirinden leziz ve yararlı karanfil çayı tarifleri paylaşıyoruz.

Karanfil çayı tarifi

Karanfil çayı hazırlamanın birçok yöntemi bulunuyor. Aktarlardan, marketlerden ve online satış meydana getiren sitelerden temin edebilirsiniz. Eğer diş karanfil satın aldıysanız ve diş karanfil ile çay hazırlamak istiyorsanız 2 bardak suya 6 diş karanfil kafi olacaktır. Kapalı bir demlikte 20 dakika süresince kaynatmanız gerekiyor. Yiyeceklerden derhal sonrasında tüketeceğiniz karanfil çayı ile sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Karanfili toz şekilde aldıysanız ya da toz haline kendiniz getirdiyseniz 1 çay kaşığı (6-7 diş karanfil) karanfil tozunu kaynattığınız 1 su bardağı suyun içine ilave edin ve demlenmesini bekleyin. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Eğer çayınızda daha yoğun bir tat isterseniz demleme süresini 20 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Karanfil çayı hazırlarken içine değişik meyve ve bitkilerde ekleyebilirsiniz. Değişik şifalı bitkiler ile zenginleştirilen karanfil çayının faydası da artacaktır. Karanfil çayına birlikte rol alan en uygun lezzet tarçındır. Hepimizin gün içinde bardak bardak içtiğimiz siyah çaya da eklenebilen karanfil inanılmaz bir çay tadı yapmanızı sağlar. İbrahim Saraçoğlu’nun en sevmiş olarak anlattığı bitkilerden önde gelen karanfil çayı çeşitleri nedir?

Karanfil zencefil çayı tarifi

Birbirinden etkili faydalarıyla karanfil çayı çoğu zaman zencefil, elma, tarçın şeklinde bitkilerle tercih ediliyor. Sağlığa da oldukça yararlı olan nebat çayı, kokusu ve tadıyla dikkat çekmekle kalmıyor bir haftada tam 3 kilo vermeyi garantiliyor. Metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamanıza destek olan karanfil zencefil çayı üst solunum yolu hastalıklarından da korunmaya destek oluyor. Karanfil zencefil çayına 1 tane kabuk tarçın da ekleyebilirsiniz. 5 tane tomurcuk karanfil için 2 bardak su kafi olacaktır. Karanfili kaynattıktan sonrasında yarım çay kaşığı zencefil ilave ederek 10 dakika demleyin. Süzdükten sonrasında isterseniz bir kaşık bal ekleyip tatlandırabilirsiniz. Bu tarifi taze zencefil ile de hazırlayabilirsiniz. Aynı miktarlarda ekleyeceğiniz malzemelerden bir tek yarım çay kaşığı zencefil yerine 1 parmak kadar taze zencefil eklemeniz kafi olacaktır. Daha ekşi tatlardan hoşlanıyorsanız çayınıza bir dilim limon ekleyebilirsiniz. Bu çay karanfil limon çayı ya da karanfil bal çayı olarak da biliniyor. Sizler için zayıflamaya destek bir karanfil çayı tarifimiz daha var.

Ihlamur tarçın karanfil çayı tarifi

Karanfil çayına başta tarçın olmak suretiyle değişik bitkilerin de ekleneceğini söylemiştik. Karanfil çayına tarçın ve zencefilden sonrasında en yakışan şifalı nebat ıhlamurdur. Ihlamur, tarçın ve karanfilin bir araya gelmesiyle hazırlanan bu çaydan günde bir fincan içtiğinizde vücudunuzdaki etkilerine inanamayacaksınız. Bu çayın içindeki her nebat ayrı ayrı alanlarda yarar sağlıyor. Ihlamur tek başına da kullanılabilen ve daha oldukca kışın kullanılması tercih edilen leziz bir çaydır. Tarçının ise çaylara, yiyeceklere katmış olduğu lezzetlerden kuşku duymayız. Peki ıhlamur tarçın karanfil çayı iyi mi hazırlanmış olur? Ayhan Baloğlu’nun hazırladığı ve ısrarla içilmesi ihtiyaç duyulan bir çay bulunduğunu söylediği bu tanım için gerekenler; bir tutam ıhlamur, bir çubuk tarçın, 2-3 tane karanfil ve isteğe gore 1 tane kök zencefil, 1 tane kök havlıcan. Tüm malzemeleri soğuk suda yıkadıktan sonrasında üstüne 1 litre kadar sıcak su koyup çay şeklinde demleyin. Elde edilmiş karışım 10-15 dakika bekletip dinlendirildikten sonrasında süzülür ve tatlandırmak için bir kaşık bal kullanılır. Günde 2 fincan tüketeceğiniz bu şifalı çay ile kilolarınızdan kurtulabileceğiniz şeklinde hastalıklara karşı daha dirençli bir vücuda haiz olabilirsiniz. Uyumadan bir saat ilkin tüketeceğiniz bu çay ile uyku düzeninizdeki değişimi de gözlemleyebilirsiniz.

Elma ve karanfil çayı tarifi

Hoş kokusunun yanı sıra lezzeti ile de büyüleyen elma karanfil çayı bilhassa kış aylarında içinizi ısıtıyor. Yazları tüketilen elma ve karanfil çayı buzdolabında bekletilerek soğuk içecek şeklinde tüketilebiliyor. Elma karanfil çayına tarçın da eşlik ettiğinde hem lezzet hem yarar açısından zenginleşiyor. 2 tane dilimlenmiş elma ve 8 diş karanfil 1,5 litre suda kaynatılır. Eğer tarçın ekleyecekseniz ortalama 5 çubuk tarçın kafi olacaktır Isterseniz bal ile tatlandırabilirsiniz. Elmanın antioksidan özelliği ile enfeksiyon hastalıklarından korunabilir, gerginlik ve stres durumlarında vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Bu çay tarçın karanfil çayı adıyla da biliniyor. Tarçın karanfil çayı cinsellik için de büyük faydalar sağlıyor.

Karanfil çayı kürü iyi mi yapılır?

Diyanet TV’ye katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karanfilin yararlarından bahsettikten sonrasında derhal her insanın uygulayabileceği karanfil kürü paylaştı. En fazla 7 gün devam edilebilecek bu kür uygulaması oldukça kolay. Sabah kahvaltısından 1 saat sonrasında ve aynı günün akşam yemeğinden 2 saat ilkin, 7-8 tane karanfilin çiğnemeden iki yudum suyla yutulması gerekiyor. İbrahim Saraçoğlu kullanılacak karanfilleri yutmadan ilkin ortadan ikiye bölerek su ile yutmanın daha etkili bulunduğunu söylüyor. Gövde sağlığının yanı sıra ruh sağlığı için de büyük yarar elde eden bu karanfil kürü zayıflamaya destek oluyor. Karanfil kürü bir tek tüketilerek uygulanmakla kalmıyor. Karanfilin birçok alanda yarar sağladığını söylemiştik. Karanfil kürü saçlara iyi mi uygulanır? probleminin yanıtını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

karanfil çayı nasıl yapılır?

Karanfil çayı ile ilgili sık sorulan sorular 

Bu bölümde karanfil çayı ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları yer ediniyor. Eğer içeriğimizde aradığınız suali yada yanıtı bulamadıysanız bu bölüme kesinlikle göz atmalısınız.

Karanfil çayı uyku yapar mı?

Halsizlik, sürekli uyuma isteği şeklinde problemler yaşayan kişilerin karanfil çayı tüketerek dinçlik kazanılmış olduğu hatta depresyon halinden kurtuldukları biliniyor. Karanfil çayı uyku yapmak yerine uyku halini giderir.

Karanfil çayı ne vakit içilmeli?

Karanfil çayını içmek için bilhassa bir saat yoktur. Sadece karanfil çayını yiyeceklerden derhal sonrasında tükettiğinizde sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Karanfil çayı tansiyonu düşürür mü?

Kan akışını arttıran karanfil çayı yüksek tansiyonu düşürür.

Karanfil çayı günde kaç kere içilir?

Karanfil çayını oldukca aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Karanfil çayı günde kaç bardak içilebilir? Bu yüzden günde 2-3 fincan karanfil çayı dozunda bir kullanım sayılıyor.

Karanfil çayı tane söktürür mü?

Mis kokulu karanfil çayı regl periyodunun kurtarıcı çaylarından biri. Tane sancılarına iyi gelen karanfil çayının tane söktürücü bir hususi durumunun olup olmadığı bilinmiyor.

Karanfil çayı tane ağrısına iyi gelir mi?

Karanfil çayı tane sancısı için birebir çözüm sağlar ve rahat bir tane süreci geçirmenizi sağlıyor.

Karanfil çayı aç karnına mı içilir?

Karanfil çayı yoğun leziz bir çay olduğundan tüketimi zor olabilir. Aç karnına içilen karanfil çayının herhangi bir ziyanı bulunmuyor. Sadece aç karnına tüketiminde daha dikkatli olunmalıdır.

Karanfil çayı adeti geciktirir mi?

Karanfil çayı tane düzensizliği yaşayan kişilerin tane döngüsünü düzenler.

Karanfil çayı bebeklere verilir mi?

Küçüklere nebat çayları verilmeden ilkin uzmanlara kesinlikle danışılmalıdır. Karanfil çayı ise ufaklıklara uygun içerikte bir çay değildir. Bu yüzden karanfil çayı ufaklıklara ve bebeklere verilmez.

Karanfil çayı öksürüğe iyi gelir mi?

Soğuk algınlığından korunabilmek için karanfil çayı yalnız tüketilebilirken öteki bitkilerle beraber de tüketilebilir. Karanfil çayı boğaz ağrısına iyi gelir mi? Öksürüğe karşı etkili olan karanfil çayı solunum sistemini rahatlatır.

Karanfil çayı yağ yakar mı?

Karanfil çayı kilo verdirir mi? Karanfil çayını tertipli şekilde kullandığınızda haftada 2 kiloya kadar verebilirsiniz. Karanfil çayı her gün kafi egzersiz ve kafi beslenme ile maksimum netice veriyor.

Karanfil çayı emzirenler içebilir mi?

Karanfil çayı emziren anneler için içilmemesi ihtiyaç duyulan çaylar içinde yer ediniyor.

Karanfil çayı kimler kullanamaz?

Karanfil çayı içerik olarak oldukça varlıklı bir yapıya haizdir. Bu yüzden karanfil çayının bazı kişiler tarafınca alınması son aşama tehlikeli olabilir. Bilhassa de evlatların karanfil çayı tüketmesi karaciğer hasarlarına sebep olabilir. Aynı şekilde karanfil çayı gebelik döneminde ve emziren annelerin kullanımı doğru değildir.

Karanfil çaya katılır mı?

Hepimizin gün içinde bardak bardak içtiğimiz siyah çaya da eklenebilen karanfil inanılmaz bir çay tadı yapmanızı sağlar.

Karanfil çayı mide bulantısına iyi gelir mi?

Karanfil çayı bir tek tüketerek değil kokusu ile de şifa saçıyor. Keskin kokusu yardımıyla mide bulantısı hissini giderir ve ferah hissetmenizi sağlar.

Karanfil çayı kan yapar mı?

Karanfil çayının sayısız faydası bulunuyor. Sadece karanfil çayının kan yapma hususi durumunun olup olmadığı bilinmiyor.

Karanfil çayı ishal yapar mı?

Karanfil çayı bağırsak sağlığı için mühim bir rol oynuyor. Antioksidan özelliğine haiz olan karanfil çayı vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Böylece vücudun kendini yenilemesine yardım eder. Ek olarak idrar söktürücü özelliği de bulunan karanfil çayı sık sık tercih ediliyor.

Karanfil çayı doğumu kolaylaştırır mı?

Karanfil çayı regl döneminde çoğunlukla tercih edilen çaylar içinde yer ediniyor. Karanfil çayı tane sancısı için birebir çözüm sağlar. Buna bağlı olarak doğum sancılarınızı azaltacağı için doğumunuzda mesele yaratabilir. Karanfil çayı hamilelikte kullanılmamalıdır.

Karanfil çayı ne kadar içilmeli?

Karanfil çayı her gün içilir mi? Karanfil çayının varlıklı içinde ne olduğu dolayısıyla bu çayı oldukca aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Bu yüzden günde 2-3 fincan karanfil çayı dozunda bir kullanım sayılıyor.

Karanfil çayı terletir mi?

Kışın soğuk günlerinde soğuk algınlığı, grip şeklinde durumlarla daha sık karşılaşırız. Karanfil çayı gribe iyi gelir mi? Soğuk algınlığından korunabilmek için karanfil çayı yalnız tüketilebilirken öteki bitkilerle beraber de tüketilebilir. Karanfil çayı terleyerek soğuk algınlığını atmanızı sağlar.

Karanfil çayı tansiyonu yükseltir mi?

Kan akışını arttıran karanfil çayı yüksek tansiyonu düşürür.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu konu alıyor!

Karanfilin yararlarından bahseden Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karanfil çayının 15 dakikada yorgunluğu aldığını söylüyor.