Karamuk bitkisinin faydaları nelerdir? Karamuk bitkisi çayı nasıl demlenir?

tarafından
149
Karamuk bitkisinin faydaları nelerdir? Karamuk bitkisi çayı nasıl demlenir?

Karamuk bitkisi nedir? Anadolu’da Hanım Tuzluğu olarak da adlandırılan karamuk bitkisinin faydaları nedir? Fazlaca fazla bilinmeyen fakat tam bir şifa deposu olan karamuk bitkisinin faydaları bir tek meyveleri ile sınırlıda değildir. Uzun senelerdir karamuk dikenleri, kökü, meyveleri ve hatta yaprakları birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Pek oldukca hastalığa şifa olan karamuk bitkisi çayı nasıl demlenir, bu mevzuya da yazımız içinde değineceğiz.

Karamuk bitkisi nedir, ne işe yarar?

Karamuk bitkisinin faydalarına değinmeden ilkin bu şifalı ve bir o denli da zehirli olan bitkiyi yakından tanıyalım. Karamuk bitkisi, Karanfilgiller ailesinden gelen ve Latince adı Berberis vulgaris olan doğada kendiliğinden yetişebilen bitkilerden bir tanesidir. Alternatif tıp alanında iyileştirici özellikleri ile kullanılan karamuk bitkisi vatanımızda de bilhassa buğday tarlalarının içinde ve daha birçok yerde yetişmektedir.

Halk içinde karamık ve hanım tuzluğu şeklinde değişik adlar ile malum karamuk bitkisinin faydaları içinde en oldukca göze çarpan, enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu olmasıdır. Şifa deposu olan karamuk dikeni, meyvesi, kökü ve yaprakları kolaylıkla kullanılırken zehirli olan karamuk tohumundan uzak durmak gerekmektedir. Pembe, kırmızı, mor, sarı ve nadiren beyaz renkli olan karamuk bitkisi ortalama 30 ila 100 santimetre boyuna ulaşabilmekte ve oldukca acele gelişme özelliğine haizdir. Fazlaca dikenli olan karamuk bitkisinden hazırlanan karamuk bitkisi çayı, birçok hastalığa şifa olması sebebi ile dikkat çekmektedir.

Karamuk bitkisi ne işe yarar?

Karamuk bitkisi çayı ve meyveleri yüzyıllardır çeşitli hastalıkların önlenmesi ve tedavisi esnasında etkili bir alternatif tıp unsuru olarak kullanılmaktadır. İçerdiği flavonoidler sebebiyle oldukca kuvvetli bir vücut temizleyicidir ve sıhhat için lüzumlu olan C vitamini ile çeşitli maddeleri muhteviyatında barındırmaktadır. Enfeksiyonlarla savaşım ederek soğuk algınlığı ve grip şeklinde mevsimsel hastalıklardan korurken, bununla beraber yoğun berberin maddesi oranı yardımıyla diyabete karşı kan şekerini dengelemektedir. Bununla birlikte kalp ve damar sağlığını koruduğu, yüksek tansiyonu önlediği ve idrar yolları iltihabına iyi geldiği de bilinmektedir.

Karamuk bitkisinin faydaları nelerdir?

Karamuk bitkisinin faydaları nedir?

Karamuk bitkisinin sıhhat için birçok faydası bulunmakla birlikte tohumları zehirli olduğundan meyvelerinin tamamen olgunlaştıktan sonrasında toplanması gereklidir. Bu ayrıntıyı belirttikten sonrasında karamuk bitkisinin ve karamuk bitkisi çayının faydalarına kısa kısa değinelim.

 • Karamuk bitkisinin faydaları içinde en fazla bilineni çeşitli enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu ve tedavi edici olmasıdır. İçeriğindeki anti fungal ve antibakteriyel maddeler yardımıyla bilhassa idrar yolu enfeksiyonu, boğazda görülen enfeksiyon ve vücudun öteki yerlerindeki iltihaplanmayı gidermektedir.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek rahatlatır ve şişkinlik, hazımsızlık, bulantı ve mide yanması rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcıdır.
 • Bağışıklığı güçlendirici tesiri bulunur ve grip, soğuk algınlığı şeklinde hastalıklardan koruyucu tesiri bulunmaktadır.
 • Kalp dostu olarak malum karamuk bitkisinin yararlarından bir diğeri, kan basıncını düzenleyerek damar tıkanıklığını önlemesi ve kalp krizi, nüzul şeklinde hastalıkların önlemesidir.
 • Gerilim değerlerini dengede meblağ ve yüksek tansiyonu düşürücü bir tesiri bulunur.
 • Boşaltım sistemi için de birçok faydası olan karamuk bitkisi, bağırsak florasını dengeleyerek ishali önler.
 • Bronşit ve sinüzit hastalıklarında tedaviye destek amaçlı kullanılabilmektedir.
 • Diş çürümelerini önler ve ağız içi yaraların acele iyileşmesini sağlar.
 • İltihap giderici özelliği ile göz sağlığını da korumada etkili olan karamuk bitkisi, gözlerde oluşan iltihaplanma ve arpacık için de tedaviye destek olmaktadır.
 • Karamuk bitkisi karaciğer sağlığını korumak adına da kullanılmaktadır. Vücudun öteki organları ve karaciğerdeki toksinlerin atılmasını hızlandırır.
 • İnsülin dengeleyici özelliği bulunur ve kandaki şeker oranının dengelenmesini sağlar, diyabet hastalığının önlemesinde etkilidir.
 • Tane süreci ağrılarını hafifletir ve tane gecikmesini önler ve kanamayı düzenler.
 • Menopoz döneminde yaşanmış olan sıkıntıların azaltılmasında yardımcıdır.
 • Safra kesesinin oldukca daha iyi çalışmasına destek olmaktadır.
 • Ter bezlerinin daha etkin çalışmasını sağlayarak vücudun toksinlerden arınmasına destek sağlar.
 • Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Rahim, akciğer, meme ve bağırsak kanseri türlerine karşı önleyici ve tedaviyi hızlandırıcı tesiri bulunur.
 • Dalak büyümesinde iyileştirici tesiri olduğu görülmektedir.
 • Vücudun başta bacaklar olmak suretiyle çeşitli yerlerinde oluşan varis tedavisine destek olmaktadır.
 • Eklem ağrısı, siyatik ve romatizma ağrıları için kullanılır.
 • Anti fungal özelliği ile ciltte bakteri oluşumunu engeller ve böylelikle sivilce, akne ve siyah nokta sorunlarının yaşanmasını önler.
 • Karın ağrısına iyi gelmektedir.

Karamuk çayı nasıl demlenir?

Karamuk bitkisinin çayı nasıl demlenir? Karamuk çayı tarifleri

Karamuk bitkisi meyveleri hem taze, hem de kurutulmuş olarak tüketilmektedir. Bununla birlikte bu şifalı bitkinin bir tek meyveleri değil kökü, kabukları, yaprakları ve dikenleri de alternatif tıp içinde kullanılır. Karamuk bitkisi çayı içine eklenen kısımlarına ve tüketim miktarına gore birkaç şekilde demlenmektedir.

Karamuk bitkisi çayı nasıl yapılır?

 1. 1 litre kaynar su içine 20 gr karamuk kabuğu ile kök karışımı ilave edilir ve ortalama 10 ila 15 dakika süresince demlenmesi için bekletilir. Suyun içinde olanların süzülmesinin arkasından günde 3 kez yiyeceklerden ilkin birer bardak tüketilir.
 2. 2 bardak suyun içine toplam 20 gr karamuk yaprağı, kökü, kabuğu ya da meyvesi ilave edilerek birkaç dakika kaynamaya bırakılır. Süzüldükten sonrasında yiyeceklerden ilkin günde 3 kez birer çorba kaşığı tüketilir.
 3. 4 bardak kaynar su içine 20 gr bir tek karamuk bitkisi yaprağı ilave edilerek birkaç dakika süresince kaynatılır ve gene aç karna günde 3 kez birer çorba kaşığı bu sudan içilir.
 4. 1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı kurumuş karamuk kabuğu eklenmiş olur ve su ısıtılır. Su soğuyup süzüldükten sonrasında tüketilebilir ve bu işlem günde üç kez uygulanır.

Karamuk bitkisi meyveleri nasıl tüketilir? Karamuk nerelerde kullanılır?

Karamuk bitkisinin kök, yaprak ve meyveleri pek oldukca şekilde ister yaş, ister kurutulmuş olarak tüketilmektedir. Fazlaca şifalı olan karamuk çayının yanı sıra, meyvelerinden hoşaf ve karamuk şurubu da yapılmaktadır. Bununla birlikte lezzet vermesi amacıyla bazı yiyecek, çorba, salata türlerinde ve pilavın içine eklenmiş olur. Bakterileri yok edici özelliğinden dolayı hazırlanmış olan karamuk bitkisi çayı, cilt toniği olarak da kullanılabilir.

Karamuk bitkisinin öteki adları nedir?

Halk içinde birçok şekilde adlandırılan karamuk bitkisinin öteki adları; Garamık, hanım tuzluğu, çoban tuzluğu, kızamık, diken üzümü, ekşimen, it tuzluğu, sarıçalı, zibike, berberis vulgaris, çoban ekmeği ve tavşan ekmeğidir.

Hamileler karamuk meyvesi ve karamuk bitkisi çayı tüketebilir mi?

Hamile bayanların kesinlikle karamuk bitkisi suyu ve çayını tüketmemeleri önerilmektedir.

Karamuk bitkisinin zararları ve yan tesirleri nedir?

Alternatif tıp alanında sık sık kullanılan ve tıbbi, aromalı bitkiler içinde yer edinen karamuk bitkisi oldukça kuvvetli etkilere haizdir. Sıhhat için pek oldukca faydası olan karamuk bitkisinin zararları ve yan tesirleri şöyledir:

 • Karamuk bitkisi ve çayının aşırı tüketilmesi böbrek hastalıklarına niçin olabilmektedir.
 • Toksik tesir yaratarak vücutta zehirlenmeye yol açabilmektedir.
 • Fazlaca fazla karamuk tüketimi; mide bulantısı, kusma ve idrarda kana rastlanması ile sonuçlanabilir.
 • Bel, sırt ve öteki kaslarda ağrıya niçin olabilmektedir.