Kanada Huawei ve ZTE’yi yasakladı: Çin’den tepki gecikmedi

tarafından
12
Kanada Huawei ve ZTE’yi yasakladı: Çin’den tepki gecikmedi

Kanada, “ulusal güvenlik endişelerini” öne sürerek Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE’nin ülkenin 5G kablosuz ağlarına katılımını yasakladı. Pekin yönetimi, Kanada’nın attığı bu adımı protesto etti.

Kanada İnovasyon, Bilim ve Endüstri Bakanı François-Philippe Champagne, Kamu Güvenliği Bakanı Marco Mendicino ile Ottawa’da düzenlemiş olduğu görüşmede, Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE’yi “yüksek riskli satıcılar” olarak değerlendirdi.

Champagne, “Kanada hükümeti telekomünikasyon altyapımızın uzun vadeli güvenliğini sağlamak için Huawei ve ZTE ürün ve hizmetlerinin Kanada’nın telekomünikasyon sistemlerine dahil edilmesini yasaklamıştır.” dedi.

Sonucu, ülkenin bağımsız güvenlik kurumlarının incelemesi ve müttefiklerle istişare içinde aldıklarını duyuran Champagne, “Kanada’da etkinlik gösteren telekomünikasyon şirketlerinin artık Huawei ve ZTE tarafınca sağlanan ekipman yada hizmetleri kullanmasına izin verilmeyecek. Ek olarak, ağlarında bu şirketlere ilişkin ve kurulu ekipmanı kullanan firmaların, bu ürünlerin kullanımını durdurmaları ve sistemden kaldırmaları gerekecektir. Hükümet, bu önlemleri Kanada’nın telekomünikasyon ağlarının güvenliği için uygulamaktadır.” diye konuştu.

Champagne, Kanadalıların güvenliğini ve telekomünikasyon altyapısını korumak için lüzumlu tüm önlemleri alacaklarını kaydetti.

Mendicino ise 21. yüzyılda siber güvenliğin “ulusal güvenlik” anlamına geldiğini belirtti.

Kanadalılara yönelik tehditlerin her zamankinden daha büyük bulunduğunu vurgulayan Mendicino, “Kanada’nın telekomünikasyon sistemini koruduğumuzdan güvenli olmak zorundayız. Ülke genelinde 5G ağları kuruluyor ve bu yenilik rekabet ve gelişme için büyük bir fırsatı temsil ediyor. Sadece bu fırsat bununla beraber riskleri de getiriyor. Bu yeni mevzuat, ulusal güvenliğimiz için dirimsel ehemmiyet taşıyan sistemleri daha iyi korumak için bir çerçeve oluşturacak ve hükümete ortaya çıkan siber tehditlere cevap vermek için yeni bir vasıta elde edecektir.” ifadelerini kullandı.

Yeni karara nazaran, Eylül 2022’ye kadar Huawei ve ZTE’den yeni 4G yada 5G ekipman ve hizmet alımı durdurulacak.

Huawei ve ZTE’ye ilişkin mevcut ekipman ve hizmetler ise Aralık 2027’ye kadar sistemden çıkarılacak.

Daha ilkin de ABD, İngiltere, Belçika, İsveç, Yeni Zelanda ve Avustralya da Huawei ve ZTE’nin 5G ürünlerinin kullanımını yasakladıklarını açıklamıştı.

ÇİN PROTESTO ETTİ

Tecim Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, Kanada yönetiminin “ulusal güvenlik” gerekçe göstererek almış olduğu kararın hiçbir somut kanıta dayanmadığı, piyasa ekonomisi ve özgür tecim kurallarını ihlal etmiş olduğu açıklandı.

Açıklamada, kararın Çin ve Kanada şirketlerinin ticari çıkarlarına zarar vereceği ve Çin-Kanada ekonomik ilişkilerini negatif etkileyeceği kaydedildi.

Şirketlerin zarara uğraması halinde Pekin’in karşı tedbirleri alma hakkına haiz olduğuna işaret açıklamada, “Kanada’yı ülkeler arasındaki iş birliğini akılcı ve objektif şekilde değerlendirmeye ve yanlış adımından vazgeçmeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.