Kakulenin yararları nedir? Kakule çayı iyi mi yapılır? Kakulenin zararları nedir?

tarafından
62
Kakulenin yararları nedir? Kakule çayı iyi mi yapılır? Kakulenin zararları nedir?

Kakulenin yararları nedir? Kakulenin zararları nedir? Kakule çayı iyi mi yapılır? Somer Sivrioğlu’nun oldukça sevilmiş olduğu kakule bitkisi, bin bir derde ilaç olmaya devam ediyor. Kakulenin yararları küçümsenmeyecek kadar oldukça olmasının yanı sıra buna parelel olarak kakulenin zararları da küçümsenmeyecek kadar oldukça. Kakule bitkisi hamileler için kullanımı ise hala bir muamma.

İlginizi çekebilir: Magnezyum eksikliği hangi hastalıklara neden olur? Magnezyum eksikliği için hangi besinler tüketilmelidir?

Kakulenin faydaları nedir? Kakulenin zararları nelerdir? Kakule çayı nasıl yapılır?

Kakule

“Baharatların kraliçesi” olarak malum kakule, antioksidan, damar gevşetici, irin önleyici ve bakterisit özelliklere haiz flavonoidler açısından varlıklı, sindirimi iyileştirme, yüksek gerilim kontrolü, fena kokuları azaltma şeklinde çeşitli sıhhat yararlarını destekleyen aromatik bir bitkidir. Hint mutfağında oldukça yaygın olan kakule, mesela pirinç ve etin baharatlanmasında kullanılır. Sadece tatlıların hazırlanmasında kullanılmasının yanı sıra çay şeklinde de tüketilebilir.

Kakulenin yararları nedir?

C vitamini ve flavonoidler ve quercetin, kaempferol ve luteolin şeklinde antioksidanlar açısından varlıklı olan kakule, analjezik, antiseptik ve sindirim işlevlerine haizdir ve baharatın sağlığa başlıca yararları şunlardır:

Ağız sağlığının korunmasında destek sağlar. Kakulenin antimikrobiyal ve bakterisit tesiri vardır. Diş çürümesi,diş eti iltihabı ve kandidiyazis şeklinde ağızdaki öteki enfeksiyonları önler ve bunlarla savaşır. Ek olarak ferahlatıcı özelliği olan kakule, ağız kokusunu önlemek ve bunlarla savaşım etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mide bulantısını önler. Kakule esansiyel yağı antiemetik özelliklere haizdir ve mide bulantısı yada kusma ile mücadeleye destek olmak için inhale aromaterapide endikedir.

Yüksek tansiyonu düzenler. Kakulede bulunan flavonoidler ve uçucu yağlar, anti-inflamatuar etkiye haizdir ve arterlerin sağlığını koruyarak dengeli kan akışının korunmasına ve yüksek tansiyonun denetim altına alınmasına ve önlenmesine destek sağlar.

Diyebetin önüne geçer. Kakule, insülin hormonunun tesirini artıran antioksidan ve antienflamatuar özelliklere haiz polifenoller açısından zengindir. Netice olarak, kan şekeri vücut hücreleri tarafınca yavaş yavaş emilir ve aşırı kan şekeri ve diyabeti önler.

Kanseri önler. Kakule, tokoferol, kersetin ve luteolin şeklinde antioksidanlar açısından varlıklı olduğundan vücutta özgür radikallerin oluşumunu engelleyerek akciğer, mesane ve böbrek kanseri şeklinde çeşitli kanser türlerinin önlenmesine destek sağlar.

Kolesterolü, trigliseritleri ve LDL’yi azaltın. Kuvvetli bir anti-inflamatuar olarak, insülin duyarlılığını iyileştiren, kolesterol üretimini azaltan ve bağırsakta yiyeceklerden yağ emilimini azaltan kakule, kandaki kolesterol, trigliserit ve LDL düzeylerini düşürmeye destek olan bir bitkidir.

Karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Luteolin ve kersetin şeklinde antioksidan polifenoller açısından varlıklı olduğundan kakule, özgür radikallerin üretimini azaltır, karaciğerdeki fazla yağı önler ve hepatik steatoz olarak da adlandırılan karaciğer yağlanmasının tedavisine destek sağlar.

Kakulenin zararları nedir?

Kakule bazı insanlarda safra taşı ve kolik oluşumuna niçin olabilir. Bundan dolayı safra taşı olan kişiler tarafınca kullanılmamalıdır. Ek olarak, kakule hamile yada emziren bayanlar tarafınca tüketilmemelidir. Bundan dolayı bu durumlarda kullanımının güvenliği hakkında kafi veri yoktur.

Kakulenin zararları nelerdir?

Kakule çayı iyi mi hazırlanmış olur?

Kakulenin mütevazi halle yenmesi kadar çayının tüketimi de oldukça faydalıdır. Soğuk algınlığını önler, metabolizmayı uyarır, kalp damar sağlığı mevzusunda destek olur ve şişkinlik hissini azaltır.

20 gram kakule tozu ve 1 su bardağı kaynar su ile görkemli bir kakule çayı hazırlayabilirsiniz. Ilk olarak 1 su bardağı kaynar suyun içine 20 gram kakule tozu ilave edin. Ocağa alın ve karışımın fokurdamasını bekleyin. Kaynadıktan sonrasında süzgeçten geçirin. Ilıyınca afiyetle tüketebilirsiniz.

Kakuleli mango suyu iyi mi yapılır?

1 tane olgun mango, 1 su bardağı su, 1 kakule ve soğuk havalarda serinlemek için buz küpleri . Mangoyu soyup kesikten sonrasında bir havanda iyice ezin. Hemen sonra içinde kakule ve suyu ilave ederek karıştırıcıdan geçirin. Son olarak ise buz küpleri ile servise hazır hale getirin.

Kakuleli kahve iyi mi yapılır?

500 ml su, 1 minik parça zencefil,3 karanfil, 4 ezilmiş kakule tohumu, 6 olçek kahve tozu ve tadımlık şeker ile muhteşem bir kahve deneyimine hazır olun. 500 ml suyun içine 3 karanfil, 4 ezilmiş kakule tohumu, 6 olçek kahve tozunu ekleyip kaynamaya alın. Hemen sonra içine 1 minik parça zencefii katarak süzgeçten geçirin. Afiyetle yiyin.

Kakule hakkında dört gözle beklenen sorular!

Kakulenin birçok yemeğe tat katmasının peşinden hızla popülerlik kazanan bitkilerden birisi haline geldi. Çoğu zaman çay şeklinde tüketilen kakule hakkında binlerce sual merak edildi. Bizde sizler için en oldukça dört gözle beklenen soruların cevaplarını kaleme aldık. 

Kakule mideye iyi gelir mi?

Hurriyet.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Kakule, gaz giderici özelliklere haizdir. Bu sayede sindirim sürecine destek sağlar. Şişkinlik ve mide kramplarının tedavisinde de oldukça etkili olan kakule, mide asitlerini düzenler.

Kakule şeker hastalığına iyi gelir mi?

Sabah.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Şeker hastalarında manganez minerali seviyesi oldukça düşüktür. Kakule, yüksek manganez oranıyla kan şekerini dengelemek isteyenler için zekice bir tercihtir.

Kakule reflüye iyi gelir mi?

Hurriyet.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Kakule, gaz giderici özelliklere haizdir. Bu sayede sindirim sürecine destek sağlar. Şişkinlik ve mide kramplarının tedavisinde de oldukça etkili olan kakule, mide asitlerini düzenler.

Kakule öksürüğe iyi gelir mi?

Sozcu.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Kakule astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şeklinde solunum problemleri semptomlarının hafifletilmesine destek sağlar.

Kakule kansere iyi gelir mi?

Kakulenin yararları içinde kansere iyi geldiği biliniyor.

Kakule migrene iyi gelir mi?

Mynet.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Aromatik özellikleri yardımıyla sinirleri yatıştıran kakule bitkisi, migren çeşitlerine bağlı olarak gelişen baş ağrılarını hafifletmesiyle bilinir

Kakule cilde iyi gelir mi?

Sabah.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Kakule bitkisini cilt sağlığı için kullanabilirsiniz. Kakulenin içinde uçucu yağlar vardır. Bunlar ciltte oluşan lekeleri temizliyor. Cilt gözeneklerini açarak sivilce, akne oluşumunu engelliyor.

Kakule sivilceye iyi gelir mi?

Sabah.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Kakule bitkisini cilt sağlığı için kullanabilirsiniz. Kakulenin içinde uçucu yağlar vardır. Bunlar ciltte oluşan lekeleri temizliyor. Cilt gözeneklerini açarak sivilce, akne oluşumunu engelliyor.

Kakule emzirenler kullanabilir mi?

Kakulenin emziren anneler için kullanılıp kullanılmadığı hakkında herhangi bir informasyon yoktur..

Kakule günde ne kadar tüketilmeli?

Her şeyin fazlası zarar diye düşünerek günde 2 kez tüketilmesinin kafi olacağı bildiriliyor.

Kakule hangi vitaminler var?

Kakulenin içinde  A vitamini, C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko bulunmaktadır.

Kakule ishal yapar mı?

Cnnturk.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Bununla beraber, her gün kakule tüketilmesi halinde çeşitli yan tesirleri görülebilir. Mide sorunları, ishal, kabızlık, baş ağrısı aşırı kakule bitkisi tüketimiyle beraber meydana gelebilecek ihtimaller içinde yan etkilerdir.

Kakule süt yapar mı?

Kakulenin süt yapmış olup yapmadığına dair herhangi bir informasyon bulunmamaktadır.

Kakule tadı neye benzer?

Kakulenin tadı birazcık biberli, tatlı ve çiçeksi tatların karışımından oluşmaktadır. 

Kakule Türkiye’de yetişir mi?

Türkiye’de ne yazık ki kakule yetişmemektedir. Daha oldukça Hindistan’da bataklık ormanlarında yetişmektedir.

Kakule uykusuzluk yapar mı?

Gunes.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Vitamin ve mineral deposu ‘kakule‘ bitkisiyle hazırlanan çay, baş ağrısını geçiriyor. Stresten arındırarak rahat bir uyku uyunmasını sağlıyor. 

Kakule yutulur mu?

Kakulenin direkt olarak yutulması önerilmemektedir.

Kakule zayıflatır mı?

Luteolin ve kersetin şeklinde antioksidan polifenoller açısından varlıklı olduğundan kakule, özgür radikallerin üretimini azaltır, karaciğerdeki fazla yağı önler. Dolayısıyla göbek yağlarının erimesinde katkı elde edecektir. 

Haberturk.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Kakule çayı metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakmaya destek sağlar. Ek olarak sindirim sistemi için yararlı olan kakule kilo vermek isteyenlerin sindirim sistemini düzenleyerek zayıflamasına destek sağlar