İstanbul servisçiler odası başkanından zam açıklaması

tarafından
23
İstanbul servisçiler odası başkanından zam açıklaması

Okul minibüsü ücretlerine gelecek zam oranının ağustos ayı sonunda belli olacak. İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı’ndan da mevzuya ilişkin “Kesinlikle servis ücretlerinde bir düzelme, güncelleme olacaktır” açıklaması geldi.

Yeni eğitim öğretim senesinde okul kayıtlarının başlamasıyla beraber, öğrencilerin kullandığı servisler için de ön kayıtlar başladı.

Veliler için mühim gider kalemlerinden kabul edilen servis ücretleriyle ilgili İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar açıklamalarda bulunmuş oldu.

6 Nisan’da yüzde 40’lık zam aldıklarını hatırlatan Sinar, “0-1 kilometre 554 lira şu anda. Buna yüzde 35 rehber personel tutarı ekleniyor. En uzak mesafe 23-25 kilometre bin 330 lira. Etüt olan okullarda, etüt tutarı ekleniyor. Şu anki tarife bu. Biz talebe ve velilerimizi de düşünüyoruz. Onları üzmek istemiyoruz fakat ekonomik koşulları değerlendireceğiz. Ona bakılırsa bir karar vereceğiz” diye konuştu.  

”UKOME’DE BELİRLENECEK”

Servis ücretlerine kesinlikle zam geleceğini ifade eden Sinar, “Servis tutarları ağustos ayının sonunda yapılacak olan UKOME gündemine gelecek ve orada değerlendirilecek. Eğer ağustos sonuna geldiğimizde mazot tutarları, yedek parça, işçilik, lastik, sürücü benzer biçimde ücretlerin yukarı çıkması halinde kesinlikle servis ücretlerinde de bir düzelme, güncelleme olacaktır” dedi. 

”EN UYGUN TARİFEYİ ORTAYA ÇIKARMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Sinar, “Zam için yüzde vermemiz mümkün değil. Bir ay sonrasında nasıl sonuçlanacağını bilmiyoruz. Bazı yerlerde yüzde 40 zam gelecek benzer biçimde söylemler var. Bizim yüzde 40 zam gelecek diye bir açıklamamız yok. Bir ay sonrasında bakacağız, bilhassa ana giderimiz yakıt maliyetleri. Bunlara bakacağız, karar vereceğiz. 6 Nisan’da son olarak zam aldığımız durumla ağustos sonundaki UKOME toplantısındaki durumu karşılaştıracağız. Hem meslektaşlarımız için hem de İstanbul halkı için kimseyi üzmeden en uygun tarifeyi ortaya çıkarmaya çalışacağız” diye konuştu.
Güncel servis ücretleriVELİLERE TARİFENİN DEĞİŞECEĞİ SÖYLENİYOR 

Sinar, “Tarife velilere gösteriliyor. Bunun üstünden de bir gözden geçirme olacağı söyleniyor. Buna bakılırsa de velilerimiz de yeni çıkacak tarifeyi bekliyorlar. Buna bakılırsa bir ödeme yapacaklar” ifadelerini kullandı. 

”İSTANBUL’DA ARAÇ SAYISI DA YETERLİ”

Daha ilkin yalnızca okullar açılırken zam aldıklarını ifade eden Sinar, “İstanbul’da 59 bin tane tahditli plakalı vasıta var. İstanbul’da vasıta sayısının yetersiz olduğuyla ilgili söylemler var. İstanbul’da vasıta sayısı kafi. Velilerimiz rahat olsunlar. Buradaki sorun şu. Meslektaşlarımızın hakkını veren, onun emeğinin karşılığını veren, aracıyla çalışıyor, tahditli plakasıyla çalışıyor, şoförlük yapıyor. Bunun hakkını veren her tur şirketi rahatça İstanbul’da vasıta bulacaktır. İstanbul Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı olarak ben isteyen her tur firmasına, meslektaşımın hakkını vermesi koşuluyla vasıta bulacağımın da sözünü vermiştim” diye konuştu.

SERVİS ŞOFÖRLERİ VELİLERDEN ANLAYIŞ BEKLİYOR 

10 senedir servis şoförlüğü icra eden Yılmaz Hakan, “Tutarları şu anda eski fiyat üstünden durdurmuş vaziyetteyiz. O haldeyken bile veliler şikayetçi. Bir vasıta şoförünün maaşını, aracın yıpranmasını düşünün. Meydana getirilen zamlar kafi değil” dedi.  

Sürücü Halil İbrahim Tuna da, “Servis ücretlerini kafi bulmuyoruz. Velilere birazcık burada yük biniyor maalesef fakat binmek zorunda. Zam yapmak zorundayız. Buna bakılırsa bir ücretlendirme yapılacaktır. Bazısına bakılırsa azca, bazısına bakılırsa fazla fakat bir averajı bulunacaktır. Velilerin bu mevzuda anlayış göstermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.