İsrail casus yazılımı Pegasus’u üreten şirketin CEO’su istifa etti

tarafından
39
İsrail casus yazılımı Pegasus’u üreten şirketin CEO’su istifa etti

İsrail yapımı “Pegasus” casus yazılımının üreticisi NSO Group’un üst yöneticisi (CEO) Asher Levy istifa ettiğini deklare etti. İstifanın “İsrail polisinin Pegasus yazılımıyla kendi vatandaşlarını da izlediği” yönündeki haberlerden yedi gün sonrasında gelmesi dikkati çekti.

İsrail casus yazılımı Pegasus’u üreten şirketin CEO’su istifa ettiğini deklare etti. 

İsrail’in “Walla” haber sitesi, NSO Group’un CEO’su Levy’in istifasını duyurduğu kısa açıklamasını yayımladı.

Açıklamasında, NSO Group’un şirket yöneticiliğinden istifa ettiğini belirten Levy, “Görevimin son bulması ile şirketle ilgili son raporlar içinde hiçbir bağlantı yok.” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL PEGASUS’U DENETİMSİZCE KULLANDI”
İsrail iktisat gazetesi Catalist’in 18 Ocak’ta piyasaya sürülen “İsrail polisinin, Pegasus’u devlet görevlileri, iş adamları ve muhalif protesto gruplarını seyretmek için mahkeme izni yada başka bir denetim olmaksızın kullandığı” yönündeki haberi İsrail’de tartışmalara niçin olmuştu.

Bilhassa İsrail polisinin önceki şefleri Roni Alsheich (2015-2018) ve Moti Cohen (2019-2020) döneminde sistemin yasal çerçeve haricinde kullanıldığı kaydedilmişti.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA KULLANILDI
İsrailli siber güvenlik şirketi NSO Group tarafınca geliştirilen “Pegasus” isminde casus yazılımın dünyada çeşitli ülkelere satılmış olduğu geçen yıl ortaya çıkmıştı. Bu ülkelerin muhalifleri, avukatları, gazetecileri ve “düşmanlarını” dinlemek için söz mevzusu yazılıma başvurduğunun açıklanması üstüne skandal daha da büyümüştü.

İsrail’in de bu yazılımı Filistinli yetkililer ve sivil cemiyet kuruluşu çalışanlarını dinlemek için kullandığı ortaya çıkmıştı. Şirket, ABD’nin yaptırım listesine alınmıştı.