İnsanlıktan çok önce teknolojik olarak gelişmiş uygarlık var mıydı?

tarafından
21
İnsanlıktan çok önce teknolojik olarak gelişmiş uygarlık var mıydı?

Silüriyen Hipotezi: İnsanlardan Milyonlarca Yıl Önce Gelişmiş Bir Uygarlık Dünya’da Yaşamış Olabilir mı?

Dünya’da bizlerden önce teknolojik olarak gelişmiş bir tür var ise, iz bırakmış olabilirler.

Doctor Who’da  Siluryalılar isminde bir uzaylı türü var; insanlardan çok önce yaşayan, gizlenen ve her insanın en sevilmiş olduğu süre yolculuğu icra eden uzaylı telefon kutusunda gelene kadar temelde yeniden keşfedilmeyen teknolojik olarak gelişmiş insansı sürüngenler.

Bizlerden önce Dünya’da gelişmiş bir tür yaşasaydı, bunu bilir miydik? Fotoğraf kredisi: ManuMata/Shutterstock

Journal of Astrobiology‘de gösterilen yazı, insanlıktan çok önce teknolojik olarak gelişmiş bir türün var bulunduğunu iddia etmiyor, milyonlarca zamanı geçmiş bir uygarlığın “jeolojik parmak izlerini” bulmanın mümkün olup olmayacağına dair garip varsayımsal suali önerdi.

Bu şekilde bir uygarlık bulma olasılığını değerlendirmedeki kilit sorulardan biri, yaşamın ortaya çıkmış olduğu ve bazı türlerin parlak zeka olduğu göz önüne alındığında, bir endüstriyel uygarlığın ne çoğunlukla geliştiğini anlamaktır?”

“Bildiğimiz tek örnek insanoğlu ve endüstriyel uygarlığımız (şimdiye kadar) ortalama 300 yıl sürdü (mesela, seri üretim şekillerinin başlangıcından beri). Türler ve Dünya’nın kara yüzeyinde karmaşık yaşamın var olduğu dönemin minik bir kısmı.”

“Bu kısa süre dilimi, bunun daha önce olmuş olabileceğine dair belirgin suali gündeme getiriyor.”

Bu suali yanıtlamaya çalışmak, üstünde düşünülmesi ihtiyaç duyulan garip bir hipotez olmasının yanı sıra, ötegezegenlerde gelişmiş uygarlıkların işaretlerini aramamıza da destek olabilir.

Silüriyen Hipotezi
Teknolojik olarak gelişmiş bir tür var ise, iz bırakmış olabilirler.

Yazının işaret etmiş olduğu şeklinde, insanoğlu gezegenin iklimini ve ekosistemlerini değiştiren (nispeten kısa) süremizde kesinlikle uzun seneler sürecek olan gezegende kayda kıymet izler bıraktılar.

Sadece bu, bu değişikliklerin bundan milyonlarca yıl sonrasında tespit edilebilir olacağı anlamına gelmez. Aslına bakarsak, bıraktığımız kayıt (mesela tortuda(yığın, çökelti)) yalnız birkaç santimetre genişliğinde olabilir. Bu, şu anki yaşımızdan çok daha uzun süre hayatta kalsak bile doğru olabilir.

Ekip, “İnsan uygarlığı ne kadar uzun sürerse, kayıtta beklenen sinyal o denli büyük olur” diye yazıyor. “Sadece, bir uygarlık ne kadar uzun sürerse, hayatta kalabilmek için uygulamalarının o denli sürdürülebilir olması gerekir.

Bir cemiyet (mesela enerji üretimi, imalat yada ziraat) ne kadar sürdürülebilir olursa, gezegenin geri kalanındaki ayak izi o denli minik olur. Sadece ayak izi ne kadar minik olursa, jeolojik kayıtlara o denli azca sinyal gömülü olacaktır.”

Ekip, bundan milyonlarca yıl sonrasında bir türe bırakabileceğimiz (yada bizlere kalmış olabilecek) öteki işaretleri tartışıyor. Bazıları, Kretase ve Jura okyanusu anoksik vakaları şeklinde naturel olarak meydana gelen fenomenlerden ayırt edilemez olacaktır. (Anoksi, bir organizmanın dokularının tümüyle oksijensiz kalması)

Sadece ötekiler burada olduğumuzun açık işaretleri olacaktır ve yeri kesinlikle mahvetmişizdir.

Silüriyen Hipotezi

Ekip, “Nükleer bir yıkım durumunda benzersiz, bilhassa kalıcı bileşik moleküller, plastikler ve (potansiyel olarak) çok uzun ömürlü radyoaktif serpinti olacak bazı spesifik izleyicilerin bulunduğunu tahmin ediyoruz.”

“Bu işaretlerin yokluğunda, olayın benzersizliği, tek bir jeofizik niçin ile ilişkili tutarlı bir takım değişiklikten değişik olarak, çok sayıda nispeten bağımsız parmak izinde görülebilir.”

Ekip, makalede kati bir yanıt vermiyor, sadece bulunacak başka antik gelişmiş türler olsaydı, tortu kayıtlarındaki temel ve bileşimsel anomalilerin araştırılması yöntemiyle keşfedileceklerini öne sürüyor.

Daha önceki herhangi bir endüstriyel uygarlığın bizlerden önce var olduğundan kesinlikle kuşku duysak da, suali bu şekilde bir uygarlığın iyi mi görünebileceğini açıkça ifade eden resmi bir halde sormak, hem astrobiyoloji hem de Antroposen emek harcamaları ile ilgili kendi yararlı sorularını gündeme getiriyor.”

“Bu yazının, hipotez üstündeki kısıtlamaları iyileştirmek için motivasyon olarak hizmet edeceğini umuyoruz, böylece gelecekte başlık sorumuzu cevaplamak için daha iyi bir konumda olabiliriz.”

Rukiye Sercanoğlu

The post İnsanlıktan çok önce teknolojik olarak gelişmiş uygarlık var mıydı? appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.