İnsan Kulağının Duyamadığı Sesler Nelerdir?

tarafından
93
İnsan Kulağının Duyamadığı Sesler Nelerdir?

Mevzu Anlatımı – Mevzu Anlatımı ve toplumsal içerik platformu

PDF indir

İnsan kulağının duyamadığı sesler

Bir çok canlıda olduğu benzer biçimde, insanlarında duymadıkları bir ekip sesler vardır. En kolay örnek olarak, yunusların sonar sesleri. Yunuslar göndermiş oldukları sonar dalgaları ile yanlarını bulurlar. Bununla beraber sonar, günümüzde ki cenk gemilerinde kullanılır ve gemiler deniz altına sonar ile titreşim göndererek denizaltı olup olmadığını bu yöntem ile tespit ederler ve bu sonar sesini insan kulağı maalesef duyamaz. İnsan kulağının duyamadığı sesler denildiği vakit pek oldukca duyamadığımız ses aklımıza gelebilir. Bunlardan bazıları sizler için aşağıda verilmiştir.

Duyulmayan sesler

 • İnsan vücudundaki sesler. (Doktorların kullandığı stetoskop yardımıyla duyulur bir tek).
 • Azca ilkin bahsettiğimiz yunusların ve cenk gemilerinde kullanılan sonar
 • Zelzele seslerinin duyulmaması
 • Yarasaların çıkartmış olduğu bazı ses dalgaları
 • Petrol bulmak için kullanılan sismik yöntem
 • Ultrason cihazları
 • Karınca benzer biçimde küçük canlıların çıkartmış oldukları sesler
 • Hafifçe esen rüzgar

Burada verdiğimiz örneklerden bazılarını köpek benzer biçimde canlı türleri bizim işitemediğimiz sesleri duyarak tepki verebilmektedir. Mesela biz insanoğlu depremin çıkartmış olduğu sesleri duyamazken, köpekler bu sesleri duyarak tepki verebilme yetisine haiz canlılardır. Unutmamak gerekir ki tüm sesler titreşimden meydana gelmektedir. Mesela sesli çalgılardan;gitar, keman benzer biçimde bir çok çalgı türleri aldıkları titreşim darbesi sonucunda sesi meydana getirirler.

Sizlerde aklınıza, bizlerin duyamadığı sesleri aşağıda bulunan yorum kısmından yazarak hem bizlere katkıda bulunabilir hem de ödevini ve merakını gidermek isteyen kişilere destek olabilirsiniz.

Duyulmayan Ses Nedir & Nerelerde Kullanılır?

İnsan kulağı saniyede 20 titreşimden, doğrusu 20 Hz’den daha azca ses frekanslarını algılayamaz. Dolayısıyla bu frekansın altındaki herhangi bir ses insanoğlu için duyulmaz olacaktır. Yüksek frekans aralığında, insan kulağı saniyede 20000 titreşimin (20 kHz) üstündeki frekansları algılayamaz ve dalganın genliği sesin yüksekliğine bağlı olacaktır. Şu demek oluyor ki 20 Hz’nin altındaki ve 20 kHz’in üstündeki frekanslar, duyulmayan frekanslar kategorisine girer. İnsan kulağının algılayamadığı düşük frekanslı ses, infrasonik ses olarak da bilinir. Oysa daha yüksek aralıktaki duyulamayan frekans, ultrasonik ses olarak da bilinir.

Köpekler benzer biçimde bazı hayvanlar, 20 kHz’den daha yüksek frekanslara haiz sesleri duyma kabiliyetine haizdir. Polis teşkilatı, bir tek köpeklerin dinleyebilmesi için 20 kHz’den yüksek frekanslara haiz ıslık kullanır. İşitilmeyen frekanslar birçok amaç için faydalıdır. Bunlar araştırma ve tıp benzer biçimde birçok alanda kullanılmaktadır. Birçok tıbbi problemi seyretmek ve incelemek için kullanılan ultrason cihazları, 20 kHz’in üstündeki frekanslarda çalışır.

Ultrasonik Ses Nedir?

Bu sınır kişiden kişiye değişebilse de insanoğlu çoğu zaman 20 Hz ile 20.000 Hz arasındaki sesleri duyabilir. Ultrasonik sesler, insan işitme sınırını aşan yüksek frekanslı ses dalgalarıdır. Bundan dolayı 20.000 Hz’in üstündeki seslere ultrason denir.

Yarasalar ve balinalar benzer biçimde hayvanlar tarafınca avlarını bulmak yada gezi etmek için ve insanoğlu tarafınca endüstriyel ve tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılırlar.

İnsanlara Zararı dokunan mı?

Ultrasonik ses insanlara zararı dokunan değildir ve bir çok şahıs tarafınca duyulmaz. Bununla beraber, bilhassa daha duyarlı kişilerde hastalık, sorun yada baş ağrısı, mide bulantısı, kulak çınlaması benzer biçimde tehdit edici olmayan sorunlara niçin olabilir. Bundan dolayı bazı kişiler ultrasonu engellemiş olan cihazlar kullanır.

Ultrasonik Sesleri Duyabiliyor musunuz?

İnsan işitme aralığı 20 Hz ile 20.000 Hz içinde olmasına karşın, bu daha oldukca bir averajdır. Bazı insanoğlu bu aralığın üstünde ve altında duyabilir. Bebekler, çocuklar, gençler ve bazı erişkin bayanlar bilhassa akut işitme duyusuna haizdir ve ultrasonik sesleri algılayabilir.İnsanlar çoğu zaman bu tür sesleri duyamasalar da çevremizde bulunurlar. Gösterim cihazları, hoparlörler, hareket sensörleri, kemirgen caydırıcı cihazlar tarafınca üretilebilirler. Ultrasonu birçok alanda kullanıyoruz.

Ultrasonik cihazlar yaygın olarak aşağıdakiler için kullanılır:

 • nesnelerin tespiti
 • mesafelerin ölçümü
 • ürünleri yada yapıları kontrol etmek
 • hareket sensörlerinde
 • insanlık dışı ve veterinerlik ilaçları (görüntüleme)
 • fizik Tedavi
 • kaynak
 • belirli endüstrilerde kimyasal işlemlerin temizlenmesi, karıştırılması ve hızlandırılması

Bu Sesleri Niçin Hepimiz Duyamıyor?

Ultrasonik sesi hepimiz duyamaz bu sebeple insan işitme aralığı sınırlıdır (20 Hz-20 kHz) ve yaşla beraber azalır. İstisnalar olsa da, ultrason çoğunlukla çocuklar ve genç insanoğlu tarafınca duyulabilir.

Ultrasonik Ses Algılamak Mümkün mü?

Ultrasonik ses idrak etme mümkündür, sadece kulaklarımız tek başına ultrasonu algılayamaz. Bir ultrasonik dedektör yada alıcı-verici kullanılarak, yüksek frekanslı sesler insan işitme aralığına çevrilebilir ve bir kulaklık üstünden duyulabilir.Ultrasonik ses idrak etme, birden fazla endüstriyel uygulamaya haizdir ve gizli saklı kusurları ve sızıntıları saptamak için kullanılır.

Ultrasonik Ses Iyi mi Tespit Edilir?

Ultrasonik sesi algılamak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem ve aygıt vardır. Yüksek frekanslı ses idrak etme için kullanılan birkaç yöntem ve aygıt örneği:

Idrak etme Şekilleri

Ultrason tespiti için en sık kullanılan yöntemler şunlardır:

 • Piezoelektrik yöntem. Bu yöntem, kalsit yada kuvars benzer biçimde bir kristal gerektirir. Bu kristaller bir tür mekanik strese maruz kaldıklarında bir elektrik yükü oluştururlar. Bu fenomene ‘piezoelektrik tesir’ denir ve ultrasonu saptamak için bunun tersi olarak da kullanılabilir.
Piezoelektrik yöntem
Piezoelektrik yöntem
 • Kundt tüp yöntemi. Bu yöntem, likopodyum tozu ile doldurulmuş bir tüp gerektirir. Toz, tüpün alt kısmına yerleşir ve ultrasonik dalgalar içinden geçtiğinde, tüp içinde bakılarak görülebilen durağan(durgun) dalgalar oluşturur.
Kundt tüp yöntemi
Kundt tüp yöntemi
 • Duyarlı alev yöntemi. Bu yöntem, ultrasonik ses dalgalarını algılamak için ortamın çevresinde hareket eden bir alev kullanır. Alev, antinodlarda sabittir ve basınçtaki değişim sebebiyle düğümlerde titreşir.
Hassas alev yöntemi
Duyarlı alev yöntemi
 • Termal idrak etme yöntemi. Bu yöntem, bir ortamda hareket ettirilen bir platin tel kullanır. Ultrasonik dalgalar ortamdan geçerken alternatif sıkıştırmalar oluştururlar ve ortamın parçacıklarını birbirine yaklaştırırlar. Bu, parçacıkların çarpışmasına ve sıcaklığın artmasına niçin olur. Ortamda hareket eden platin tel, düğümlerdeki ve antinodlardaki ısı değişimlerini ve direnç değişikliklerini algılayabilir. Dirençteki bu değişimleri fark ederek ultrasonu tespit edebilirsiniz.
Termal algılama yöntemi
Termal idrak etme yöntemi

Idrak etme Cihazları

Ultrasonik sensörler, alıcı-vericiler yada dönüştürücüler olarak adlandırılan cihazlar, ultrasonik sesi hem algılayabilir hem de üretebilir. Yüksek voltajlı bir elektrik darbesi kanalıyla ses dalgaları gönderirler ve bir yankı alırlar. Bu yankı, insan işitme aralığında bir sese dönüştürülen bir elektrik darbesi üretir.Ses dönüştürücüler, sesi elektrik sinyaline dönüştürmek için mikrofon benzer biçimde giriş sensörlerine ve ek olarak sinyali yine sese dönüştüren hoparlörler yada kulaklıklar benzer biçimde çıkış aktüatörlerine haizdir.

Ses dönüştürücü olarak kullanılan çeşitli mikrofon türleri vardır (dinamik, şerit, elektret yoğunlaştırıcı ve piezoelektrik kristal mikrofonlar). Ses kaydı amacıyla, gösterim, telefon ve tıbbi uygulamalar için kullanılırlar.

Ultrasonik ses idrak etme aletinin başka bir örneği, ultrasonik bir alıcıdır. Bilimsel uygulamalarda (böcek ve yarasaların incelenmesinde olduğu benzer biçimde) yada endüstriyel uygulamalarda (hava, su, gaz kaçaklarının tespiti için) kullanılır.

Ultrasonik Ses Kaydedilebilir mi?

Ultrasonik ses dalgaları insanoğlu tarafınca duyulmaz, sadece mikrofonlar tarafınca kaydedilebilirler.

Ultrasonik sesi kaydetmek için bir ultrasonik kaydedici yada bir yarasa dedektörü kullanabilirsiniz. Bu cihazlar, ultrason sinyallerini insanoğlu tarafınca duyulabilen seslere dönüştürebilir.

İnsan Kulağının Duyamadığı Sesler Nedir? içinde ne olduğu Mevzu Anlatımı sitesinden alıntıdır.