IMF: Bu yıl küresel ekonomi için zor bir yıl olacak

tarafından
6
IMF: Bu yıl küresel ekonomi için zor bir yıl olacak

Internasyonal Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva Davos’ta “Küresel Ekonomik Görünüm” başlıklı panelde konuştu. Georgieva, bu senenin küresel ekonomi için zor bir yıl olacağını belirterek, “Üst üste gelen krizlerin arkasından alabileceğimiz ders şu; düşünülemeyeni düşünün” dedi.

Internasyonal Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, İsviçre’nin Davos nahiyesinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda (WEF) “Küresel Ekonomik Görünüm” başlıklı panele katıldı.

Georgieva, “2022’nin zor bir yıl olacağını düşünüyoruz. Bununla beraber birçok ülkede emtia fiyat şoku geliyor. Bilhassa dikkatinizi çekmek istediğim şok, geçen haftaki tam fiyat şoku. Şundan dolayı kim bilir ekonominin daha sıkıntılı sulara girmiş olduğu hissi. Petrol fiyatı düştü fakat besin tutarları yükselmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Besin fiyatlarındaki yükselişin gerekçelerine değinen Georgieva, “Gelişme yavaşladığında benzin kullanımını azaltabiliriz fakat her gün yiyecek durumundayız. Küresel olarak makul bir fiyatla yiyeceğe erişim mevzusundaki kaygı çatı misali üzerimizde duruyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bu senenin başlangıcında Covid-19’la mücadelede aşıların üretilmesinin ve uygulanmasının küresel ölçekte karantinaları da sonlandıracağının düşünüldüğünü hatırlatan Georgieva, buna karşın halihazırda Çin’de devam eden salgınının tedarik zincirinde aksamalara sebebiyet verdiğini söylemiş oldu.

IMF Başkanı Georgieva, “(Ukrayna’daki) Savaşla beraber enflasyonu körükleyen düşünülemez şokların olabileceğini öğrendik. Bu anlamda şoka daha yatkın bir dünyada yaşadığımız yönünde daha geniş bir ders aldık” ifadelerini kullandı.

Georgieva, Ukrayna ekonomisinin bu yıl minimum yüzde 35-40, Rusya ekonomisinin ise yüzde 11,5 ile daralma resesyona girmesinin beklendiğini, Mısır, Sri Lanka ve Lübnan şeklinde ekonomilerde ekonomik zorlukların hissedildiğini belirtti.

Son dönemde küresel ekonomiyi derinden etkileyen pek oldukça konunda alınması ihtiyaç duyulan bazı mühim derslerin bulunduğunun altını çizen Georgieva, “Üst üste gelen krizlerin arkasından alabileceğimiz ders şu; düşünülemeyeni düşünün. (Salgınla beraber) ekonominin durdurulması düşünülemezdi. Avrupa’da bir harp ortaya çıkana kadar düşünülemezdi. Kaç kere daha düşünülemeyecek durumlar meydana gelecek?” diye konuştu.

Ekonomilerin dirençli olması için bir tüm olarak tüm unsurlarıyla hazırlıklı ve sıhhatli olması icap ettiğini belirten Georgieva, mesela bir tek dirençli bir bankacılık sisteminin, toplumsal meseleler, insanların emek verme koşulları ve gelecek nesillere aktarılabilecek daha dirençli bir dünya olmaksızın kafi görülemeyeceğini kaydetti.