İlk kez keşfedildi: 86 milyon yıllık “Ölüm Ejderhası” gün yüzüne çıkarıldı

tarafından
20
İlk kez keşfedildi: 86 milyon yıllık “Ölüm Ejderhası” gün yüzüne çıkarıldı

Arjantin’de 86 milyon yıl ilkin dinozorlarla beraber yaşayan ve ‘Ölüm Ejderhası’ olarak adlandırılan devasa bir uçan sürüngenin fosilleşmiş kalıntıları gün yüzüne çıkarıldı. Ortalama 9 metre kanat uzunluğuna haiz olan hayvanın, şimdiye kadar keşfedilen en büyük pterosaur ve en büyük uçan omurgalılardan biri olduğu açıklandı.

Cretaceous Research  adlı bilimsel dergide piyasaya çıkan emek verme kapsamında araştırmacılar, Arjantin’in batısındaki Mendoza eyaletindeki Andes dağlarında “Thanatosdrakon amaru” fosilleri keşfetti.
Proje lideri Leonardo Ortiz, fosilin daha ilkin asla görülmemiş özelliklerinin yeni bir cins ve tür adı gerektirdiğini ve eski Yunanca’da ölüm (thanatos) ve ejderha (drakon) anlamına gelen kelimelerini birleştirerek türü isimlendirdiklerini deklare etti.
Cuyo Ulusal Üniversitesi’nden Ortiz, “Bu şekilde adlandırmak uygun göründü” dedi.
Çalışmanın yazarları, uçan sürüngenin göklerde avlandığını belirterek, “Ölüm Ejderhası”nın  kalıntılarını korumuş olan kayaların 86 milyon yıl öncesine, ortalama 145 ila 66 milyon yıl ilkin devam eden Kretase dönemine tarihlendi.
Tahmini kanat açıklığı ortalama 9 m olan devasa uçan sürüngene ilişkin ortalama 40 kemik ve parça ortaya çıkarıldı.
Ortiz, “Bu hayvanlara benzer bir vücut modifikasyonuna bile sahipolan herhangi bir yakın akrabaya dair mevcut bir kaydımız yok” dedi.
Araştırmacılar makalelerinde Thanatosdrakon’un “şimdiye kadar keşfedilen Cenup ABD’nın Kretase göklerini geçen en büyük pterosaur bulunduğunu” yazdı.
Keşfin, bilim adamlarının “bu çeşitli pterosaur grubunun anatomisi ile alakalı detayları genişletmesine” izin vereceği açıklandı.