İlk adım istasyonları

tarafından
18
İlk adım istasyonları

Adana ve Gaziantep’te cinsel sıhhat hizmetlerine ulaşamayanlar için çözüm önerileri tartışıldı.

Cinsel Sıhhat ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu tarafınca Adana ve Gaziantep’te meydana gelen çalıştaylarda hijyenik ürünlere ve doğum denetim ürünlerine erişim problemi ile sıhhat çalışanı eksikliklerine dikkat çekildi.

Toplantılarda, çadır kentte yaşayanların hijyenik ürünlere ulaşmakta güçlük çektiklerine ve aile planlaması mevzusunda danışmanlık alamadıklarına dikkat çekilirken Aile Sıhhat Merkezleri’nde (ASM) personel ve araç-gereç eksikliği sebebiyle kafi hizmet verilemediği açıklandı. Dil bariyeri ve kimlik sorunlarının göçmenlerin sıhhat hizmetlerini almasında mühim bir engel oluşturduğu ifade edilirken tutum önlemleri sebebiyle de doğum denetim ürünlerine ulaşılamadığı aktarıldı.

KADIN VE GENÇLİK DANIŞMA MERKEZLERİ

CİSÜ Platformu Sözcüsü Filiz Kocaboğa, “Danışmanlık verme mevzusunda kamu ve mahalli yönetimler koordineli şekilde harekete geçmeli. Belediyelerin hanım danışma merkezi ve gençlik danışma merkezi kurarak CSÜS danışmanlığı verebileceğini düşünüyoruz. Bölgede pamuklu hijyenik ped üretimiyle bayanlara istihdam sağlanabilir. Göçmenlerde dil bariyerini kaldırmak için ASM ve hastanelere daha çok tercüman desteği sağlanmalı. Aile Planlaması’na ilişkin ürünlerin SGK kapsamına alınması da fazlaca yararlı olacaktır” dedi.   

İLK ADIM İSTASYONLARI İLE HİZMET HARİTASI

Sıhhatli Yaşam Merkezlerinin (SHM) daha iyi tanıtılması için ASM, muhtarlık, belediyelere ziyaretlerle materyal bırakılabileceğini kaydeden Kocaboğa, “Halkın verilen CSÜS hizmetlerine dair bilgisi zayıf. ‘İlk adım istasyonları’ kurularak haritalandırma yapılabilir ve kurumlar arasındaki kontakt güçlendirilebilir” dedi. Kocaboğa, “İlk adım istasyonlarında mahalli ve göçmen halka daha kolay erişebiliriz, gereksinimleri öğrenip ‘gerekseme haritası’ çıkarabiliriz ve ‘hizmet haritası’ çıkarabiliriz” diye de ekledi.