IEA Başkanı Birol’dan Davos’ta kömür uyarısı

tarafından
66
IEA Başkanı Birol’dan Davos’ta kömür uyarısı

İsviçre’nin Davos nahiyesinde düzenlenen Dünya Iktisat Forumu’nda küresel enerji krizi mevzusu ele alındı. Forumda, ülkelerin kömüre yönelimine ilişkin uyarılarda bulunulmuş oldu.

Internasyonal Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Dünya Iktisat Forumu’nda enerji krizine ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

Birol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin küresel enerji arzını aksattığını ve bundan dolayı dünyanın global bir enerji krizi içinde bulunduğunu açıkladı.

Enerji Ajansı Başkanı, mevcut durum sebebiyle kömüre karşı eğilim oluşabileceğini belirtirken, “Kömüre meydana getirilen yatırımlar iklimin geleceğini tehlikeye atar” uyarısında bulunmuş oldu.

“BAZI ÜLKELERDE PANİK VAR”

Internasyonal piyasalarda artan enerji fiyatlarının iklim hedeflerinin riske atılmasına niçin olmaması gerektiğine işaret eden Birol, “Benim devlet başkanlarına yaptığım konuşmada söylediğim şuydu; kömüre fazlaca ciddi bir eğilim gelebilir. Şu andaki mevcut durumda. Bazı ülkelerde bir ürkü durumu var. Kömüre ilişkin yatırımlar iklim hedeflerine ulaşmamızı etkileyebilir. O bakımdan dikkatli olmak gerekir” diye konuştu.

İklim hedeflerinin son aşama mühim bulunduğunu belirten Birol, “Kömüre meydana getirilen yatırımlar iklimin geleceğini tehlikeye atar” uyarısında bulunmuş oldu.

Gelişmekte olan ekonomiler için enerji talebinin karşılanmasının zaruri bulunduğunu belirten Birol, “Türkiye’nin ve Hindistan’ın durumu Avrupa’dakilerden daha zor. Enerjimizin büyük bir kısmını ithal ediyoruz” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Türkiye’deki fiyat artışlarının esas nedenine de değinen Birol, “Internasyonal piyasalardaki gelişmeler. Ben Türkiye’de tüm dünyada olduğu benzer biçimde kısa sürede bu sorunlara çözüm bulunabileceğini düşünmüyorum. Şundan dolayı Türkiye dünya enerji piyasalarını belirleyen bir ülke değil. Dünya enerji piyasalarının Türkiye’deki gelişimleri belirleyen bir yön var. O yüzden Türkiye’de enerji fiyatlarının dünyaya paralel olarak yüksek seviyede kalacağını düşünüyorum. Fakat ileride Türkiye’nin yenilenebilir ve nükleerde attığı ve atacağı adımlar, Türkiye’nin bağımlılığını bir nebze azaltacaktır. Bu bizim dışa olan bağımlılığımızı azalttığı benzer biçimde ekonomimizi daha dirençli hale getirecektir” dedi.