İdrarda Kan Neden Olur?

tarafından
24
İdrarda Kan Neden Olur?

Mevzu Anlatımı – Mevzu Anlatımı ve toplumsal içerik platformu

PDF indir

İdrarda Kan

Tıbbi olarak hematüri olarak malum idrarda kan, sanılanın aksine çoğu zaman büyük bir mesele teşkil etmez. Sadece tedbiri elden bırakmamak adına gene de ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir bu yüzden göz ardı edilmemelidir. Hematürinin tüm vakaları, altta yatan bir sebebi doğrulamak yada ekarte etmek için çeşitli muayeneler yapabilecek bir tabip tarafınca değerlendirilmelidir.

Tedavi

Hematüri için hususi bir tedavi yoktur, bundan dolayı bu bir semptomdur, spesifik bir durum değildir. Bunun yanında tedavi bulunması halinde altta yatan niçin daha yakından incelenmelidir. Bir çok durumda, herhangi bir tedavi lüzumlu değildir.

İdrar Kanı Nereden Gelebilir?

İdrarda kan, idrarın yapıldığı böbreklerden gelebilir. Ek olarak idrar yolundaki öteki yapılardan da gelebilir. Mesela üreter (böbrekler içindeki mesane), mesane (idrarda saklanır), üretra (mesane içinden dışa doğru görünen tüp) vb.

Hematüriye Eşlik Edebilecek Semptomlar

İdrarda kan var ise, emare açıktır. Düzgüsel nefes sarı renginin yerine idrarda pembe, kırmızı, kahverengimsi-kırmızı yada çay renkli olabilir. Doktorlar bu duruma brüt hematüri der.

Kimi zaman idrardaki kan çıplak gözle görülemez ve kırmızı kan hücrelerinin varlığı sadece laboratuar tarafınca tespit edilebilir. Doktorlar bu olguya mikroskobik hematüri adını verir. Çoğu zaman idrar numunesi bir kontrol çubuğu ile kontrol edildiğinde ortaya çıkar ve sonuçlar mikroskobik bir muayene ile teyit edilir. Hematüri başka herhangi bir emare olmadan ortaya çıkabilir. Bununla beraber, bazı temel nedenler, orta ila şiddetli olabilen ek semptomlarla ilişkilidir. Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Mesane enfeksiyonları (akut sistit): Yetişkinlerde, mesane enfeksiyonları çoğu zaman idrar yaparken yanmaya yada ağrıya niçin olur. Mesane enfeksiyonları olan bebekler beslenemeyecek kadar fena durumda olabilir. Yaşlı bireyler, idrar, aciliyet ve alt göbek ağrısı esnasında ateş ve yanma da yaşayabilirler.
  • Böbrek enfeksiyonları (pyelonefrit): Semptomlar; ateş, titreme ve alt sırt ağrısı şikayetlerini içerebilir.
  • Böbrek taşları: Semptomlar; ağır abdominal yada pelvik ağrı içerebilir.
  • Böbrek hastalıkları: Semptomlar; zayıflık, yüksek gerilim ve göz çevresindeki şişkinlik de dahil olmak suretiyle vücudun şişmesi olabilir.

İdrarda Kan Neden Olur? içinde ne olduğu Mevzu Anlatımı sitesinden alıntıdır.