Kızıldeniz’de ölüm havuzu: İçine gireni yok ediyor

tarafından
14
Kızıldeniz’de ölüm havuzu: İçine gireni yok ediyor

ABD’li araştırmacılar, Kızıldeniz’in derinliklerinde içinde yüzen her şeyi hızla öldüren yada nüzul eden devasa tuzlu bir derin deniz havuzu keşfetti. Bilim adamları, aşırı tuzlu olan ve oksijenin bulunmadığı havuzun dünyadaki yaşamın kökenlerine ışık tutacağını söylemiş oldu.

Bilim adamları, Kızıldeniz’in Akbe körfezinin dibinde, içinde yüzen nerede ise her canlıyı öldüren bir “ölü havuzu” keşfetti.
30 metrekareden birazcık daha büyük olan havuz, Miami Üniversitesi araştırmacıları tarafınca denizin şimal cebine meydana getirilen 2020 seferi esnasında uzaktan kumandalı bir su altı aracıyla ortaya çıkarıldı.
Bilim adamları, okyanus yüzeyinin 3 km altında bulunan havuzun, oksijenden yoksun ve ölümcül olduğu kanıtlanan yüksek konsantrasyonlu bir tuz çözeltisi ile dolu bulunduğunu söylemiş oldu.
Communications Earth and Environment adlı bilimsel dergide piyasaya çıkan çalışmanın baş yazarı Sam Purkis, “Yoğun tuzlu suya giren herhangi bir hayvan derhal sersemler yada ölür” diyerek süper tuzlu havuzları “dünyadaki en aşırı ortamlarından” biri olarak nitelendirdi.
Purkis, “Balıklar, karidesler ve yılan balıkları, tuzlu su havuzunu avlamak için kullanıyor benzer biçimde görünüyor. Bu yırtıcı, ölümcül havuzun yakınında pusuya yatıyor  ve yanlışlıkla içine yüzen hayvanlarla besleniyor” dedi.
Öteki taraftan, bu bilim adamları tarafınca keşfedilen ilk tuzlu su havuzu değil.  Oşinograflar (okyanus bilimciler)  daha ilkin son 30 yılda Kızıldeniz, Akdeniz ve Meksika Körfezi’ndeki 10’u aşkın” ölümcül havuzu ortaya çıkarmıştı.
Sadece yeni bulgu,  ölüm havuzu karaya fazlaca yakın olduğundan bilim insanlarında şaşkınlık yarattı. Daha ilkin, Kızıldeniz’de karaya en yakın tuzlu su havuzu, kıyıdan minimum 25 km açıkta bulunmuştu. Sadece bu havuz, Mısır kıyılarından yalnız 2 km uzakta ortaya çıkarıldı.
Araştırmacılara bakılırsa Kızıldeniz, malum en fazla tuzlu su havuzuna haiz. Bu durum ise,  bölgede 23 milyon yıl süresince  biriken minerallerin çözülmesinden kaynaklanıyor.  
Öte taraftan, 2015 senesinde, deniz biyologları, Meksika Körfezi’nin yüzeyinin 800 metre altından değişik bir tuzlu su havuzu keşfetti. .Havuz, oluştuğundan bu yana on milyonlarca yıl içinde neredeyse asla değişmediği çin “Sıcak Salamura Makinesi” olarak adlandırıldı.
Sadece, bilim adamları ölüm havuzlarının fazlaca hücreli canlılar için ölümcül olabilse de mikroorganizmalar açısından varlıklı bulunduğunu ve havuzlardaki yoğun minerellerin buraların milyonlara yıl ilkin yüksek biyoçeşitliliğe haiz bir habitat olduğuna vurgu yapmış oldu. 
Puris, “Bu  derinlikte, deniz tabanında normalde fazlaca fazla yaşam yoktur. Sadece tuzlu su havuzları varlıklı bir yaşam deposudur. Yoğun mikrooraganizmalar bulunur ve bu organizmazlar okyanus canlıların beslenmesini destek sunar. Bununla beraber buralar yaşamın başladığı alanlardır” dedi.