Hollanda’da Covid-19 nedeniyle uygulanan kapanma tedbirleri sona erdi

tarafından
50
Hollanda’da Covid-19 nedeniyle uygulanan kapanma tedbirleri sona erdi

Holllanda’da corona virüs nedeniyle uygulanan kapanma tedbirleri bugün itibariyle sona erdi. Ortalama iki buçuk aydır devam eden tedbirler bir sonraki karara kadar 6 haftalığına kaldırıldı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, dün düzenlenen basın toplantısında, Omicron varyantının tesiri ve artan vakalara karşın risk alarak her yeri, bazı kurallara uyma şartıyla belirli saate kadar açacaklarını belirtti.
Rutte, alınan gevşetme sonucuna gore, 6 hafta süresince kapanma periyodunun tamamen son bulacağını duyurdu.
Bu süre zarfında olay sayılarının şimdiye gore oldukça daha yüksek olacağına dikkati çeken Rutte, bu yüzden herkesi gelecek üç hafta süresince geçerli olacak kurallara uymaya çağırarak, 3 hafta sonrasında durum değerlendirmesi yapacaklarını bildirdi.
Hollanda Sıhhat Bakanı Ernst Kuipers de sıkı Covid-19 önlemleri ile uzun süre hayata devam etmenin yaşamı sınırlandırdığını hem sağlığa hem de topluma zarar verdiğini dile getirdi.
Açıklanan önlemlere gore, bu zamana kadar açık olan temel ihtiyaçların temin edilmiş olduğu market, kasap, manav, fırın, eczane, benzin istasyonu, kütüphane, güzellik merkezleri, berber, kuaför ve masaj salonları ile dövmecilerin yanı sıra restoran, kafeterya, beyazperde, müze, tiyatro, eğlence parkları ve hayvanat bahçeleri de açık olacak.
Düne kadar değişik açılış ve kapanış saatleri uygulanan sektörlerde açılış ve kapanış saatleri 05.00 ile 22.00 saatleri içinde olacak.
Müze benzer biçimde ziyaretçilerin gezdiği bölgelere en fazla 1250 şahıs kabul edilirken, beş metrekareye en fazla bir ziyaretçi alınacak.
Tüm spor faaliyetleri özgür bırakılırken, ustalaşmış futbol müsabakalarına izleyici alınabilecek.
Restoran ve kafelere, tiyatro ve konser salonlarına, kumarhanelere, müzelere, kapalı spor salonlarına, sinemalara, hayvanat bahçelerine, lunaparklara ve saunalara girişlerde 13 yaşından büyüklerin “Korona Kartı” göstermesi gerekecek.
18 yaş altı öğrencilerde tüm derslik yerine bir tek Covid-19 testi pozitif çıkan talebe karantinaya girecek.
Evden emek verme tavsiyesi, toplumsal mesafe uygulaması, toplu taşıma, kapalı alanlarda maske şartı ve evlerde 13 yaşından büyük en fazla 2 konuk kabul edebilme şartı devam edecek.
Festivaller benzer biçimde etkinliklere hemen hemen izin verilmezken gece kulüpleri de kapalı duracak.