Hipertiroidi Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi

tarafından
99
Hipertiroidi Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kandaki tiroid miktarının artmasıyla karakterize olan hipertiroidi; tedavi edilebilir fakat önemsenmediğinde fazlaca ciddi hastalıkların oluşmasına neden olan bir sıhhat sorunudur. Tiroid hormonuyla ilgili hastalıkların sebep olduğu hipertirodinin, kendini belli eden fazlaca fazla emaresi vardır. Şimdi hipertirodinin bu emarelerini, hastalığın sebeplerini ve iyi mi tedavi edildiğini öğrenelim.

Metabolizma sisteminde mühim bir yere haiz olan tiroid bezlerinin emek verme sisteminde bozukluklar olması neticesinde çeşitli hastalıklar görülebilmektedir. Tiroid bezlerinin emek vermesi sonucunda tiroid hormonu üretilir. Bu bezlerde emek verme dengesi bozulmuş olduğu vakit hormon salgılanmasına azalma ya da çoğalma olabilir. Her iki durum da insan vücudunda mühim hastalıklara niçin olacaktır. En ciddi tesiri tüm vücut sistemini etkileyen çeşitli nodüller olarak görülmektedir.

Tiroid hormonunun vücutta birçok bölümde mühim işlevleri vardır. Tiroid bezlerinin fazlaca emek vermesi ile tiroid hormonunun yüksek çıkması hipertiroidi olarak adlandırılmıştır. Hastalıktan bazı önemlerle korunmak mümkünse bir çok vakit kendiliğinden gelişebilmektedir. Sadece büyük olasılıkla ilaçla tedavi edilebilecek düzeyde olup düzelecektir.


Diyabet (Şeker) Hastalığı Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hipertiroididen şüphelenmek için vücutta oluşan emareleri dikkatle kovuşturmak yeterlidir fakat teşhis için değişik tetkikler talep edilebilir. Teşhis aşamasından sonrasında tedavi aksatılmadan uygulanmalıdır. Tedavi planlaması yapılırken hastalığın durumuna, derecesine ve kişiye nazaran hareket edilmektedir.

Hipertiroidi Nedir?

Tiroid bezlerinin gerektiğinden fazla çalışmasına bağlı tiroid hormonu (T3 ve T4) yüksekliğine hipertiroidi adı verilmektedir. Öteki bir ifadeyle; kandaki tiroid seviyesinin artmasıdır. Hipertiroidi, sıcak nodüllerin en temel sebeplerinden biri olarak kabul edilmektedir. Oluşmasında birçok değişik niçin söz mevzusudur.

Hipertiroidinin Sebepleri Nedir?

Hipertiroidinin oluşmasında çeşitli takviyelerle ve bilgisizce alınan tiroid hormonlarının tesiri vardır. Çeşitli iltihaplı tiroid hastalıklarında, iyot tüketiminde aşırıya kaçma, doğum sonrasında hormonlarda oluşan dengesizlikler neticesinde hipertiroidi görülebilmektedir.

Bunlar bilinebilir ve önlenebilir nedenlerdir fakat hipertiroidi ara ara genetik nedenlerle de görülebilir. Hastalığın malum en belirgin sebebi ise graves hastalığıdır. Sadece bu hastalığın sebebi tam bilinmemektedir. Hatırlarsanız iyot yetersizliği ise guatr hastalığına yol açıyordu. Guatr hastalığı hakkında informasyon almak için tıklayın.

Hipertiroidinin Emareleri Nedir?

Hastalığın varlığı durumunda fizyolojik ve ruhsal emareler görülebilmektedir. Aşırı sinirlilik, gerginlik, kaslarda güçsüzlük, süratli zayıflama, ellerde titreme olması, terleme, saçlarda dökülme, kolay kırılan tırnaklar, bağırsak hareketlerinde artma, hanımlarda tane düzensizlikleri ve bilhassa kanamalarda ciddi azalma olması şeklinde emareler görülmektedir.

Hastalarda terleme yanında sıcak ortamlara tahammülsüzlük de gözlemlenebilir. Gözlerde şişlik yada çift görme şeklinde şikayetler olabilir. Belirtilerin biri ya da birkaçı bir arada görülebilmektedir. Hastalığın en net emaresi ise kalpte çarpıntı olmasıdır. Kalp çarpıntısı, kalp atışında hız artışı ile kolaylıkla fark edilebilmektedir.

Hipertiroididen Korunma Yolları Nedir?

Hipertiroididen korunmak için azca ilkin bahsettiğimiz sebepleri bilinmeli ve buna yönelik önlemler alınmalıdır. En mühim nedenler içinde yer edinen iyot tüketimine itina gösterilmelidir. Bunun için tuz tüketiminde denge en mühim mevzudur. Tuzun fazlası da azı da zararlıdır fakat yemeklerde ve sofrada doğru tuzu kullanmak da mühim bir noktadır. Bunu için kaya tuzunu incelterek kullanmakta fayda vardır. Bunun haricinde genetik açıdan risk altında olanlar, tertipli olarak kontrole gitmeli ve herhangi bir şüphede vakit kaybı olmadan tedbir alınmalıdır.

Hipertiroidinin Tedavisi Nedir?

Hipertiroidinin iyi mi bir hastalık olduğundan, emarelerinden ve sebeplerinden bahsettikten sonrasında geliyoruz tedavisine. Peki hipertiroidi iyi mi tedavi edilir? Hastalığın oldukça rahatsız etmiş olduğu ve bedene hasar verdiği bilinmektedir. Bununla beraber daha ciddi ve tehlikeli hastalıkları getirebilir. Bundan dolayı kesinlikle tedavi edilmeli ve tedavide aksama olmamasına itina gösterilmelidir.

Hastalığın tedavisi için birkaç yol vardır. İlaç tedavisinde görülen emareler kısa süre sonrasında kaybolacaktır. Sadece tam anlamıyla tedavi için uzun bir süre beklemek gerekebilir. İlaç tedavisi devam ederken sigara kullanımına kesinlikle son verilmelidir. İlaç tedavisi sonlandıktan sonrasında duruma nazaran radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi atom olarak da bilinmektedir. Oldukça ileri vakalarda ise cerrahi tedavi uygulanır.

Hipertiroidi Teşhisi Iyi mi Konulur?

Hipertiroidi, emarelerini fazlaca net gösteren bir hastalık olduğundan teşhis koymakta güçlük çekilmez. Hasta emareleri anlattıktan sonrasında uzman büyük olasılıkla hipertiroididen şüphelenecek ve buna yönelik tetkikler isteyecektir. Teşhisin acele konulabiliyor olması tedavide geç kalmayı engelleyecektir. Emareler neticesinde istenen testler tanı için kafi olacaktır. Kanda tiroid hormonuna bakılarak ve TSH seviyesi incelenerek kati teşhis konulabilir. Bunun yanında kimi vakit tiroid sintigrafisi istenebilir ve nodüller incelenebilir. Son olarak tiroid uptake testi ile tiroid bezinin tüm işlevleri hakkında düşünce sahibi olunabilir.

Hipertiroidi Kısırlığa Niçin Olur mu?

Hastalık tüm vücudun sistemini etkilemektedir. Dolayısıyla üreme sistemi ve üremeye yönelik hormonlar da hipertiroididen etkilenecektir. Hanımlarda tane düzensizliklerine ve kanamalarda azlığa neden olan hastalık yumurtlamanın azalmasına ve cinsel isteksizliğe de niçin olur.

Tüm bu nedenler, gebeliğin oluşmama ihtimalini artırdığından; hipertiroidinin dolaylı olarak kısırlığa niçin olduğu söylenebilir. Sadece bu tür durumların tedavisi mümkün olduğundan çözümsüz kısırlık söz mevzusu değildir. Kısırlık hakkında detaylı informasyon sahibi olmak isteyenleri bu yazımıza alalım.


Haşimato Hastalığı Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hanımlarda durum bu şekildeyken; erkeklerde birazcık farklılıklar söz mevzusudur. Hipertiroidi ilk görüldüğünde cinsel istekte artış görülürken, hastalık ilerlediği vakit tam aksine isteksizlik oluşur. Erkeklerde görülen bu değişimler de tedavisi mümkün şikayetlerdir.

Hipertiroidi ve Kemik Erimesi İlişkisi

Hipertiroidi tüm vücut sistemini etkilediği şeklinde kemik metabolizmasını da etkilemektedir. Kemiklerdeki kalsiyum oranının azalmasıyla beraber kan ve idrardaki kalsiyumda artış görülür. Vücutta ciddi oran kalsiyum kaybı ortaya çıkar. Bu tablo ilerlediği vakit kemik erimesi ile sonuçlanabilmektedir. Bilhassa menopoz dönemine girmiş bayanlar hipertiroidi ve kalsiyum mevzusunda daha dikkatli olmalıdır. Menopoz döneminde çeşitli birçok nedenle yaşanmış olan kemik erimesinde tiroid rahatsızlıklarının tesiri eklenince daha ciddi tablolar yaşanabilecektir. Bu şekilde tablolarda tedavi esnasında kalsiyum takviyesine de ehemmiyet verilmektedir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/hipertiroidi-nedir/

Mevzu linki Hipertiroidi Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi – Daha Informasyon.