Hipertansiyon

tarafından
235
Hipertansiyon

Hipertansiyon, değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan gerilim yükselmesidir.

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon nedir sorusuna daha geniş bir cevap verecek olursak; damar içindeki kanın damar duvarına yapmış olduğu basınçtır diyebiliriz. Kanın damarlarda dolaşabilmesi için belli bir basınçta atması gerekir. Bu tazyik normalden fazla olduğunda yüksek gerilim oluşur.

Kanın damar duvarlarına yapmış olduğu tesir, belli bir süre sonrasında damar içinde tahribat ve hasar meydana getirir. Yüksek gerilim sebebiyle organlara giden ve onları besleyen damarlarda genişleme, tıkanıklık ya da yırtılma oluşabilir. Hipertansiyon organlara giden kan akışını bozar ve bu da organ yetmezliklerine sebep olabilir.

Tansiyon bazen belirli sebeplere bağlı olarak yükselir. Bu yükselme geçici ise kolay yöntemlerle düşürülebilir. Türkiye’de ortalama 15 milyon kişide hipertansiyon hastalığı görülmektedir. Bu sayının azca bir kısmı tedavi edilebilmektedir.

Hipertansiyon uzun müddet emare vermeyebilir. Bu da beyin, böbrek, kalp ve damarlarda hasar bırakabilir. Bu yüzden yüksek gerilim “sessiz düşman” olarak da adlandırılır.

Hipertansiyon Sebepleri

Hipertansiyonun ortaya çıkış sebepleri içinde ilk sırada genetik yatkınlık gelir. Ailesinde yüksek gerilim problemi olan kişilerde bu sıhhat problemine doğuştan bir yatkınlık vardır.

Bunun haricinde şu faktörler de gerilim yükselmesine sebep olmaktadır:

 • Fazla tuz tüketimi
 • Aort damarının kalpten çıkmış olduğu bölgede darlık
 • Böbrek hastalıkları
 • Kafa içi basıncının yüksek olması
 • Böbrek damarlarının daralması
 • Yetersiz potasyum alımı
 • Fazla şişman olmak
 • D vitamini eksikliği
 • Alkol tüketimi
 • Stres
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek kolesterol
 • Uyku apnesi
 • Yüksek gerilim ağırlıklı olarak yetişkinlerde ve yaşlılarda görülmesine rağmen, yetersiz beslenen ve hareketsiz çocuklarda, ailesinde yüksek gerilim öyküsü olan gençlerde ve kalp ve böbrek hastası kişilerde de görülebilmektedir.

  Hipertansiyon denilince primer dediğimiz esansiyel hipertansiyon da hipertansiyon içinde incelenen başlıklardan birisidir. Esansiyel hipertansiyonda, tansiyon herhangi bir sıhhat problemine bağlı olmaksızın yükselir.

  En yaygın hipertansiyon türü olan esansiyel hipertansiyonun ortaya çıkış sebepleri ile ilgili kati ve net data yoktur fakat aileden alınan genetik faktörlerin en büyük etken olduğu bilinmektedir. Hipertansiyon kalp dolaşım sistemini, sinir sistemini, hormon sistemlerini ve böbrekleri kapsayan ve birden oldukca sistemi etkileyen bir rahatsızlıktır.

  Hipertansiyon Tedavisi

  Bünyede hipertansiyon geliştiğini iyi mi anlarız, yüksek gerilim emare verir mi? Normal olarak bazı sıkıntılar ve tuhaflıklar hissedilir ve bu emareler de genel anlamda herkesçe bilinir. Belirli aralıklarla tansiyonu ölçtürmek gerekir; zira bu sessiz düşman ender de olsa emare vermeden de ilerleyebilmekte ve böbrekler başta olmak suretiyle kalp damar sistemi ve beyin benzer biçimde yaşamsal organlarda tahribat oluşturabilmektedir.

  En belirgin hipertansiyon emareleri içinde baş ağrısı, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görme bozukluğu, halsizlik, burun kanaması, bitkinlik, merdiven çıkmakta ve yürümekte zorlanma, sık idrara çıkma, gece uykudan uyanıp idrara çıkma, bacaklarda şişlik sayılabilir.

  Geçici bir sebebe bağlı, anlık gerilim yükselmelerinde limonlu su içmek, potasyum içeren idrar söktürücü haplardan destek almak kolay yollarla tansiyonu düşürmeye yarar ve başarı da sağlanır. Fakat gerilim yüksekliği genetikse ve devamlı sorun vermeye başlamışsa tedavi mevzusunda doktor desteği gerekir. Hipertansiyon tedavisinde tansiyon 14/9’un altına düşürülmelidir.

  Hastada şeker hastalığı, böbreklerde sorun, yetmezlik benzer biçimde durumlar var ise ve organ hasarı gelişmişse kan basıncını düşürmek gerekir. Hipertansiyon tedavisinde, tuz alımının kısıtlanması, tertipli hareket ve egzersiz,  kilonun en ideal seviyede tutulması en mühim detaylardır.

  Hipertansiyon inme, kalp krizi, böbrek yetmezliği, beyin kanaması benzer biçimde riskleri bununla beraber getirdiğinden erken tanı ve tedavi son aşama yaşamsal ehemmiyet taşır. Erken tanı koyulan ve denetim altında tutulan hipertansiyon risk teşkil etmez ve yaşam standardını düşürmez.

  Hipertansiyon kişiye hususi olarak yapılmalıdır. Hipertansiyon için hekimin reçetelediği hipertansiyon ilaçları tertipli olarak kullanmaktan vazgeçmemek gerekir. Bu ilaçlar tansiyonu dengelediği benzer biçimde kalp damar sistemini korur ve böbreklerin tahrip olmasını engeller. Her hastaya verilecek hipertansiyon ilacı farklıdır ve bunu aslına bakarsan doktor belirleyecektir. Gerilim düzenlendikten sonrasında ilaçların kullanımının bırakılıp bırakılmayacağı da gene doktor tarafınca belirlenir.

  Her ne kadar bu biçim ciddi sıhhat problemlerinde doktor görüşü ve nezarete önemliyse de, acil çözümler geliştirebilmek için kolay fakat etkili şekilleri bilmekte yarar vardır.  Hipertansiyon iyi mi düşürülür hususunda bu biçim etkili ve ergonomik yaklaşımları bilmek ehemmiyet taşır. Bakalım onlar neler…

  Tansiyonunuzun çıktığına kanaat getirdiğinizde başınızı soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Soğuk suyun sinirleri uyarıcı tesiri yardımıyla tansiyonun düşmesi sağlanabilir. Duş alabilecek durumdaysanız su oldukca soğuk olmamak kaydıyla duş da alabilirsiniz.

 • En bilindik yöntemlerden birisi de limondur. Yarım limonu 1 bardak suyun içine sıkarak içmek de tansiyonun düşmesini sağlar.
 • Nar yiyecek ya da taze sıkılmış nar suyu içmek de hem tansiyonu düşürür hem de dengelenmiş tansiyonun uzun süre muhafaza edilmesini sağlar.
 • Greyfurt suyu da tıpkı limon suyu benzer biçimde tansiyonun düşürülmesini sağlar fakat tertipli ilaç kullananların greyfurt suyunu ilaçlarla beraber almamaya itina göstermesi gerekir; zira greyfurt suyu, tertipli alınan ilaçlarla etkileşime girerek yan etkisinde bırakır oluşturabilmektedir. Bu sebeple greyfurt suyu içilirken doktor tavsiyesine kesinlikle uyulmalıdır.
 • Sarımsak da gerilim düşürmeye yarayan yiyeceklerden birisidir. Hatta limon ve nara bakılırsa oldukca daha süratli gerilim düşürdüğü bilinmektedir.
 • Kekik de tansiyonu düşürmeye yarar.
 • Yoğurt ve ayran da gerilim düşürme mevzusunda yarar sağlar; fakat tamamen tuzsuz olmak kaydıyla.
 • Tansiyonun fazla yükselmesi, beyin kanaması, kalp krizi, inme benzer biçimde oldukca ciddi sıhhat problemlerine hatta ölümlere bile sebep olabilmektedir. Bu sebeple yükselen tansiyonu acilen düşürecek ergonomik çözümleri bilmek son aşama mühimdir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hipertansiyon/

  Mevzu linki Hipertansiyon – Daha Informasyon.