Hesabından rızası olmadan 163 bin lira para çekildi: Banka sorumlu tutuldu

tarafından
13
Hesabından rızası olmadan 163 bin lira para çekildi: Banka sorumlu tutuldu

İzmir’de bilgisi haricinde iki ayrı hesabından başka hesaplara 163 bin 480 TL para transferi yapıldığını iddia eden mimar Zekeriya Bozkurt (23), mevzuyu yargıya taşıdı. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyetinin raporunda, “Davalı bankanın kafi risk-teyit mekanizmalarına ilişkin doğrulamaları gerçekleştirememesi sonucu meydana geldiği kanaati oluşmuştur” denildi. Davanın neticelenmesi halinde, emsal bir karar çıkacağı bilgisi verildi.

İç mimar ve gezim şirketi sahibi Zekeriya Bozkurt’u, geçen yıl 18 Şubat günü saat 00.23’te arayan bir bankanın davet merkezi görevlisi, hesabından para çekilmiş olduğu ve bilgisinin olup olmadığını sordu.

Sadece görüşme hat kesildiği için tamamlanamadı. Bozkurt, derhal mobil bankacılık işleminden hesabını denetim etti. Bozkurt, iki ayrı hesabından rızası olmadan toplam 163 bin 480 TL para çekildiğini fark etti. Aynı gün saat 01.30 sıralarında Buca Şirinyer Polis Merkezi’ne giden Bozkurt, hesabından bilgisi olmadan havalenin yapıldığı hesap sahipleri S.Y. ve M.E.A.’dan suç duyurusunda bulundu.

Zekeriya Bozkurt, mevzuyu ek olarak avukatı Nazlı Demir vesilesiyle, bankanın kusurunun bulunmuş olduğu sebebi öne sürülerek mahkemeye taşıdı. Avukat Demir’in başvurusuyla İzmir 2’nci Tüketici Mahkemesi’nde dava açıldı.

BİLİRKİŞİ HEYETİ İNCELEDİ

Mahkeme, vakası bilirkişi heyetinin incelemesini istedi. 2 hafta ilkin araştırma tamamlandı. Kurul raporunda, “Davacının bankacılık ve kişisel bilgilerinin üçüncü kişilerin eline geçmesi sonucu, davalının bankacılık sistemine (davet merkezi/telefon ya da web bankacılığı) tek kullanımlık SMS gizyazı gönderilmeden giriş yapılması sonucu ilkin ufak miktarlı para transferlerinin gerçekleştirilmesi, sonrasında mobil bankacılık sisteminin yüklenmesi sonrası yüksek miktarlı para transferinin davalı bankanın kafi risk-teyit mekanizmalarına ilişkin doğrulamaları gerçekleştirememesi sonucu meydana geldiği kanaati oluşmuştur” denildi.

Yaşadıklarını özetleyen Zekeriya Bozkurt, “Avukatım aracılıyla lüzumlu hukuki süreci başlattık. Sonuçlanmasını umuyorum. Paramı son kuruşuna kadar isterim” dedi.

BANKANIN KUSURLU OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Avukat Nazlı Demir ise, “Müvekkilim bizlere başvurduktan sonrasında savcılık vesilesiyle hem Zekeriya Bozkurt hem de paranın aktarma edilmiş olduğu kişilerin hesabına bloke konulmasını istedik. Bankadan bizlere bloke konulduğu bilgisi iletildi. Sadece sonrasında blokenin konmadığını öğrendik. Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak davamızı açtık.

Davayı açma gerekçemiz şu şekilde. Müvekkilin hesabından para çıkışında tedbir alınmaması. Ek olarak lüzumlu blokelerin konmaması sebebiyle şüphelilerin eline bu paranın geri dönülemez şekilde geçmesi. Gelen bilirkişi kurul raporuna bakılırsa müvekkilim tamamen kusursuz, bankanın ise kusurlu olduğu ortaya çıktı” dedi.

ADRES TÜKETİCİ MAHKEMESİ

Bankanın dolandırıcılık ve kabahat şüphesi olan işlemlerde evvelinde önlem almak zorunda bulunduğunu vurgulayan Avukat Nazlı Demir, “Banka bu yüzden lüzumlu sistemi oluşturmak zorundadır. Sadece lüzumlu sistemi oluşturmadığı için bu para transferinin bankayı arayarak mı yoksa mobil uygulama kullanılarak mı yapılmış oldu bilmiyoruz.

Bizim düşüncemiz; Zekeriya Bozkurt’un kimlik bilgilerini eline geçiren kişilerin bankayı arayıp bu aktarma işlemini gerçekleştirdiği yönündedir. Banka ses analizlerini saklamaktadır. Davanın neticelenmesi halinde emsal bir karar çıkacaktır. Tüketicileri uyaralım. Siz de eğer habersiz gerçekleşen banka işlemlerinden mağdur olduysanız, mevzuyu Tüketici Mahkemesine taşıyın” diye konuştu.