Havalar ısındı, sebze fiyatları yarı yarıya düştü

tarafından
18
Havalar ısındı, sebze fiyatları yarı yarıya düştü

Havaların ısınması ve üretimin artması ile beraber tarlada ürün bollaştı. Meyve-sebzede hal çıkış fiyatları geçen aya nazaran düşüş gösterdi.

Tokat’ta soğuk ve yağışlı havanın yerini güneşli havaya bırakması ile beraber sebze fiyatlarında düşüş başladı.

Ortalama 1 ay ilkin markette 15 liraya satılan marul 5 liraya, 10 liraya satılan salatalık 4 liraya düştü. Halde ise salatalık fiyatları kalitesine nazaran 2-4 lira içinde satışa sunuldu.

Tokat Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Dernek Başkanı Tayfur Niksarlı, sebzede fiyatlarında beklenen düşüşün yaşandığını belirterek, “Şu anda yalnız domates birazcık fiyatlar yüksek geliyor. O da cenup illerimizden geldiği için, yalnız bir bölgede satışlar iyi. O yüzden onun da düşmesini bekliyoruz” dedi.

“FİYATLARIN DAHA DA DÜŞMEMESİ LAZIM”

Komisyoncu Erkan Engin, Tokat’ta salatalık ekilişinin oldukça fazla bulunduğunu belirterek, “Salatalık fiyatları 2-3 lira içinde seyrediyor. Bu fiyatların daha da düşmemesi lazım. Düşerse ikimiz de köylü de mahvolur. Aslına bakarsanız girdi fiyatları tohumu, fidesi, gübresi, işçiliği oldukça fazla. Sözgelişi geçen yıl 18 liraya aldığımız salatalığın poşetinin şu anda kilosu 50 TL. Şu demek oluyor ki 3 katından fazla maliyeti var. Bir tek bu poşetteki fark” dedi.

Üreticinin para kazanması için salatalık fiyatlarının averaj 5 liradan aşağı olmaması icap ettiğinin altını çizen Erkan Engin, “5 lira dahil zor kurtarmış olur. Bundan dolayı bir geçen yıl 150 liraya aldığımız gübre şu anda 750 lira. Ben geçen yıl köylüye ön ödeme veriyordum 2-3 bin lira şimdi 10 bin lira da yetmiyor” ifadelerini kullandı.

Manav Onur Güngör ise halde 3-3,5 lira salatalığın tezgahta 4-4,5 liraya sattıklarını belirterek, “Üstüne fazla kar koymadan vatandaşa sunmaya çalışıyoruz. Yaşam pahalı aslına bakarsanız. Maliyet de pahalı” diye konuştu.

Tokat halinde domates 12-16 TL, sivri biber 5,5 TL, dolmalık biber 7 TL, patlıcan 7,5 TL, kabak 6 TL, salatalık 2-4 TL’den alıcı buldu.