Güneş Sistemi’ndeki en büyük kanyon fotoğraflandı: İstanbul’un 150 katı büyüklüğünde

tarafından
6
Güneş Sistemi’ndeki en büyük kanyon fotoğraflandı: İstanbul’un 150 katı büyüklüğünde

Mars’tan gelen yeni fotoğraflar, Güneş Sistemi’ndeki en büyük kanyon sistemi olan Valles Marineris’in derinliklerinin keşfedilmesini sağlamış oldu. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafınca paylaşılan fotoğraflar, İstanbul’un ortalama 150 katı büyüklüğündeki kanyonun, yaşama elverişli olup olmadığının anlaşılmasını sağlayacak.

Valles Marineris kanyonu, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express’i tarafınca fotoğraflandı. 4 bin km uzunluğunda, 200 km genişliğinde ve 6,5 km’den daha derin olan kanyon Güneş Sistemi’nin en büyük kanyonu olarak biliniyor.
Valles Marineris bununla beraber, İstanbul’dan  ortalama 150 kat daha büyük yüzölçümüne haiz.
Yeni görüntülerde, Valles Marineris’in batı kısmının bir bölümünü oluşturan iki yar yer aldı. Fotoğrafta, solda 840 km uzunluğundaki Lus Chasma ve sağda 805 km uzunluğundaki Tithonium Chasma bulunuyor. Fotoğraf,  Mars Express’teki Yüksek Çözünürlüğünde olan Stereo Kameradan (HRSC) gelen veriler kullanılarak çekildi.
Bilim adamları Kızıl Gezegen’in devasa kanyonunun tektonik plakaların sürüklenmesiyle oluşmuş olabileceğini deklare etti.
Öteki taraftan ESA’ya bakılırsa, Mars Express daha ilkin bu bölgede su içeren sülfat mineralleri bulmuştu.
Öte taraftan, ESA’nın Mars Ekspresi, Mars’ın yüzeyinin görüntülenmesi, minerallerinin haritalanması, atmosferinin bileşiminin ve dolaşımının belirlenmesi ve kabuğunun altını araştırma dahil olmak suretiyle oldukça çeşitli bilimsel deneyler yapmak için 2003’ten beri Kızıl Gezegen’in yörüngesinde dolaşıyor.
NASA’nın Mars Persevance Gezgini de neredeyse bir buçuk senedir Kızıl Gezegeni araştırıyor. Amerikan uzay ajansı, 2030’larda insanları Mars’a göndermek istiyor.
SpaceX’in kurucusu Elon Musk ise uzun süredir Mars’ı kolonileştirilmesi ve insanların oldukça gezegenli bir tür haline gelmesi icap ettiğini söyleyerek, Kızıl Gezegen’e yönelik yolculuklar planlıyor.