Güneş koruyucu ürünler nasıl kullanılır?

Yazın herkesin ortak korkusu güneş yanıklarıdır. Özellikle tatile gidenlerin tatilini kabusa çeviren güneş yanıklarından korunmak için piyasada, birçok ürün bulunuyor. Sıcak yaz günlerinde denize ve havuza girenler doğru ürünü, doğru şekilde kullanarak güneş yanıklarından korunabilirler. En büyük ısı ve ışık kaynağımız olan güneşin saymakla bitmeyecek kadar yararları bulunuyor. 

En başta yaşam enerjisi veren güneş ışıkları D vitamininin doğal kaynağıdır. Vücudumuzun mikroplarla savaşmasını sağlayan, bağışıklık sistemini güçlendiren, kan dolaşımını artıran güneş ışınları cilt kanserinin oluşuma neden olur. Aynı zamanda derinin yaşlanmasının, kırışık oluşmasını ve lekelerin meydana çıkmasını hızlandıran etki eder. Güneş ışıklarından korunmak için güneşe çıkarken koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Peki güneş koruyucular nasıl seçilir, nasıl kullanılır ve ne kadar süre korur?

Dermatolog Alev Eken anlatıyor.

Güneşin zararlarında etkilenmemek için korunmasız ve bilinçsiz olarak güneşe çıkmamak gerekir. Güneş koruyucu ürünleri sadece denizde, havuzda değil günlük olarak kullanmalıyız. Sağlıklı bir cilt için güneş ışıklarından korunmak çok önemlidir. Günlük kullanım için düşük faktörlü ürünler yeterlidir. Ancak deniz veya havuz kenarında güneşlenilecekse yüksek koruma faktörlü ve cilt tipine uygun losyonlar tercih edilmelidir. Güneş ışınlarının zararlarından korunma yöntemlerini şöyle anlattı.

Güneşin etkileri cildin rengine, kalınlığına, saç ve göz rengine, güneş ışınlarına karşı direncine ve bronzlaşma yoğunluğuna göre değişir. Ayrıca güneşe çıkılan saate, güneşte kalma zamanına, deniz seviyesinden yüksekliğe göre güneşin etkisi farklıdır. Saat 10.00-14.00 arasında güneş ışınlarının etkisi daha yoğundur. Özellikle yaz aylarında güneş daha yakıcıdır. Güneş ışınları bulutlar tarafından emilerek bulutlu günlerde de etkisini gösterir. Özellikle hassas ciltliler, böyle havalarda bile güneş koruma ürünleridir. Güneş ışınları deniz seviyesinden yükseldikçe daha etkilidir. Hatta kar ve buzdan yansıyan ışınlar kayak sporlarıyla uğraşanların yüzlerinin yanmasına neden olur. Bu nedenle kayakçılarında güneşten koruyucu ürünler kullanması gerekir. Deniz ve havuz kenarında güneş ışınları sudan yansıyarak da etki eder. UV ışınları suyun 50 cm derinliklerine kadar ulaştığından yüzerken de güneş ışıklarından etkilenmek mümkündür.

Güneşin zararlarından nasıl korunulur?

Güneşe çıkmadan yarım saat önceden koruyucu ürünlerin kullanılması yeterlidir. Bu ürünlerin doğru kullanılması koruma oranını etkiler. Doğru ürünü düzenli, yeterli miktarda kullanmak gerekir. Güneşten korunmak için seçilen ürünlerde SPF ibaresi, ürünün cildi güneşin zararları etkilerinden koruyabilme özelliğidir. Güneş koruma ürünü satın alırken normal ciltli olanların en az SPF 15 olan koruyucular tercih etmesi önerilir. Bu oran çocuklarda ve hassas ciltlilerde 50 faktöre kadar çıkabilir. Bu ürünün her gün kullanıması, sadece güneşe çıkarken sürülmemesi tavsiye edilir.

– Güneşten koruyucu ürünlerin emilebilmesi ve koruma tabakası oluşturabilmesi için dışarı çıkmadan en az 15-20 dakika önce, kuru deriye uygulanması gerekmektedir. Her 2 saatte bir yeniden sürülmesine dikkat edilmelidir. Eğer deniz, ya da havuzda güneşleniyorsanız cilt tipinize bağlı olmaksızın ürünü baştan ayak parmaklarınıza kadar sürün.

– Etkili koruma sağlamak için ½ tatlı kaşığı ürünü ayrı ayrı her iki kol, yüz ve boyun için kullanın.1 tatlı kaşığı ürünü ise her iki bacak, göğüs ve sırt için ayrı ayrı kullanın.

– Her suya girip çıktıktan sonra, silinme/kurulanma, yüzme ve aşırı terlemeden sonra ürünü sürmeyi yineleyin.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir