Kategoriler
Pratik Bilgiler

Güneş koruyucu seçerken nelere dikkat edilir?

Tatile çıkacakların alışveriş listesinde en başta güneş koruma kremleri yer alıyor. Tatillerini kabusa çevirmek istemeyenler mutlaka en doğru güneş koruma ürününü almak için araştırma yapıyor. Güneşin kısa ve uzun vadeli olumsuz etkilerinden korunmanın tek yolu doğru ürünü seçerek, önerilen şekilde kullanmak. Peki kendinize en uygun olan Güneş koruyucu ürünleri nasıl seçersiniz?

Doğru güneş koruyucusu nasıl seçilir?

Güneşin zararlı etkilerin korunmak için güneş koruma ürünleri kullanmak gerekmektedir. Günaş koruma ürünleri kullanarak güneşin kısa ve uzun vadeli zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. Korunmasız olarak güneş ışığına direkt olarak maruz kalmak, cilt tipinize uygun ürün kullanmamak, kullanma talimatına uymadan kullanmak kısa vadede güneş yanıklarına maruz kalıyor. Güneşe çıktığınız ilk gün ıstakoz gibi kızarmak istemiyorsanız, gece yatakta rahat uyumak istiyorsanız doğru güneş ürününü kullanın. Cilt lekeleri ve çillerin oluşması ve uzun vadede cilt kanseri güneş ışınlarının uzun vadede zararlı etkileri arasındadır. Kırışıklıklar gibi foto yaşlanma belirtileri de korunmasız güneşe çıkmaktan kaynaklanmaktdır. Güneş koruma ürünü alırken nelere dikkat edelim?

Güneşten koruma ürünlerin üzerinde SBF terimi koruma faktörünü gösterir.SPF, UVB nin yol açtığı kızarıklığa karşı koruma derecesini gösteriyor. En az 15 SPF ürünler tercih edilmelidir. Güneş koruyucu ürünün etkinliği rakamın artmasıyla artar. 50 faktör en fazla koruma sağlayan üründür.

Güneşten koruma ürünlerinde sadece SPF’nin UVB ışınlarından korunmakta bir ölçüdür. Bu ürünleri alırken deri yaşlanmasında, güneş yanıklarında etkili olmasına dikkat edin. Ayrıca günümüzde kozmetik sektörünün gelişmesiyle kanser oluşumunda etkili olan UVA ışınlarına karşı daha fazla koruyan ürünler de geliştirildi. Bu nedenle geniş spektrumlu güneşten koruma ürünleri tercih edilmelidir.

Güneşlenirken özellikle hassas ciltlilerin ve çocukların SPF 50+ Güneş Koruma Faktörü kullanması öneriliyor. Cildi daha iyi korumak, lekelenmesini önlemek, ve cilt yanığı kabusu yaşamamak için yüksek faktörlü ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler ayrıca güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan kırışıklıklardan koruma sağlar.

  1. Güneş Işınlarından Yüksek Koruma: Yüksek performansa sahip, patentli güneş filtreleri kombinasyonu, uygulandığı andan itibaren UVA ve UVB** ışınlarının 95%’inden fazlasını bloke eder. Güneş koruyucuları UV-B koruyucudur. “ UV- A dan da koruyucu içerir “ yazanlar tercih edilmelidir.
  2. Kahverengi lekelerden koruyan aktif madde: Bazı ürünlerde lekelere karşı özel maddeler bulunuyor. Soya özü içeren patentli teknolojisi sayesinde ciltte kahverengi lekelerin oluşmasına sebep olan melanin oluşumunu düzenler**. Kahverengi lekeler gözle görülür seviyede azalır.

Güneş koruyucu ürün alırken nelere dikkat edilir?

  • Öncelikle marka bilinilirliği yüksek ürünleri tercih edin. Bu ürünler daha uzun süreli ve emniyetli koruma sağlayacaktır.İçeriğinde fiziksel koruyucular bulunan ürünleri seçin.
  • Gölgede bile mutlaka koruyucu kullanın.
  • Bebek, yaşlı, genç herkesin koruyucu kullanması gereklidir. Güneşin zararlı ışınlarından etkilenmenin yaşı yoktur. Bebeklere 6-8 aylıktan itibaren koruyucu uygulanmalıdır. 16 yaşın altındaki çocukların hassas ciltleri uzun süre güneşe maruz kaldıklarında ciltlerine zarar verebilir.

Foto yaşlanma/güneşe bağlı cilt yaşlanması

Güneş ışınları cildin biyokimyasal olarak etkileyen faktörlerin başında gelir. Deri altındaki destek lifleri (kolajen vb.) korunmasız güneş ışıklarının etkisiyle parçalanır. Bu durumda cilt gerginliğini, esnekliğini, ışıltısını kaybeder. Cilt mat, sarkık, kösele görünümünü alır. Foto yaşlanma belirtileri başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir