Folik Asit Eksikliği Nedir, Nelere Yol Açar, Eksikliğinde Ne Olur?

tarafından
94
Folik Asit Eksikliği Nedir, Nelere Yol Açar, Eksikliğinde Ne Olur?

Folik asit eksikliği nedir, Folat olarak da malum Folik asitin bir öteki adı da B-9 vitaminidir. Folat, ya da folik asit kan yapım sürecinde, yeni hücrelerin oluşmasında ve bu hücrelerin yaşamlarını sürdürmesinde; bununla birlikte DNA ve RNA üretimlerinde de kullanılan bir vitamindir. Bilhassa hamile hanımefendiler ve çocuklar folik asite gerekseme duyarlar.

Folik asitin hamilelik sürecinde günde averaj 800 mikrogram alınması gerekir. Folik asit; kırmızı kan hücreleri, doğrusu öteki adıyla alyuvarların yapımı için de fazlaca gereklidir. Folat, damarlarda sertliğe yol açan homosistein’lerin de olması ihtiyaç duyulan miktarlarda kalmasını sağlayarak bunama, nüzul ve kalp krizi risklerini azaltır.

Folik asit içeren gıdaları; koyu yeşil yapraklı sebzeler,  ıspanak, bezelye, baklagiller (bilhassa mercimek), fasulye, buğday, fındık, karaciğer, kepek ekmeği, yumurta, balık, portakal, muz, limon, çilek, patates, kiraz, mısır olarak sıralayabiliriz.

Erişkin bir kişinin günlük folik asit ihtiyacı ortalama 400 mikrogramdır.

Folik asit eksikliğine sebep olan etkenleri sayacak olursak iyi mi bir tabloyla karşılaşırız bir bakalım.

İlk akla gelen sebep yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Kafi besin alamayan kişilerde ve alkol tüketimi yoğun olan kişilerde folat yetersizliği daha sık görülür. Gıdalardaki folik asitin büyük çoğunluğu pişirme esnasında kaybolur. Vücudumuzdaki folat depoları oldukça kısıtlıdır. Ortalama 5-10 mg kadardır.

Folik Asit Eksikliği Nedir, Nelere Yol Açar, Eksikliğinde Ne Olur? 2

Eğer folik asit eksikliği 4-5 ay devam ederse megaloblasitk anemi adında olan kansızlık hastalığı meydana gelir. Megaloblastik anemi B12 vitamini ve folik asit eksikliği sonucu oluşan bir anemi tipidir. Folat yetersizliği ile B12 eksikliği ileri yaşlarındaki kişilerde daha çok görülür.

Hücre yapı taşlarının, kan ve sinir hücrelerinin ve dokularının oluşma ve gelişmesinde oldukça mühim bir oranı ve görevi olan folik asit, B karmaşa vitaminler sınıfında yer alır ve DNA yapımında mühim bir vazifesi vardır. Yıpranmadan yaşlanmak isteyenlerin son aşama iyi bİldiği bir vitamin olan B9, öteki ismiyle folik asit, hamilelik sürecinde de elzem bir vitamin olarak biliniyor ve hekimler tarafınca öneriliyor. Hamileliğe kabul eden bir kadının 400 mcg, gebeliğin ilk üç ayında 400 mcg; 4. ve 9. aylar içinde 600 mcg, emzirme süresince da 500 mcg olarak öneriliyor.

Folik Asit Eksikliği Nedir, Nelere Yol Açar, Eksikliğinde Ne Olur? 3

Folik asit eksikliği anemi belirtilerinin yanı sıra, kasları denetim altında tutamama, depresyon ve duyu yitirilmesine da sebep olabiliyor.

Folik asit eksikliği neticeleri bazı problemlere neden olur. Folik asit doğurganlık çağındaki hanımefendiler için oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde kafi folk asit alınmadığında doğum kusurları oluşabilir. Bir çok besinde folat olduğundan folik asit ihtiyacı bu gıdaları tüketerek karşılanabiliyor, haricen folik asit almaya gerek kalmıyor. Bir tek hamilelik sürecinde fazladan folik asit desteği almak gerekiyor.

Folik asit anne sütünü artırıyor, cildi besliyor, Alzheimer’ı önlüyor, beyin gelişimini destekliyor, kısırlık ve kanseri önlüyor.

Vücutta folik asit eksikliği yaşandığında; bağışıklık sistemi zayıflar, iştahsızlık, ciltte solgunluk, depresyon, saç dökülmesi, acele üşüme, kilo kaybı, baş dönmesi, saçlarda beyazlama, kronik bitkinlik, enerji düşüklüğü, kabızlık, şişkinlik, sindirim sistemi problemleri, kansızlık, gebelikte ve bebekte gelişme ve gelişme sorunları, ağızda pamukçuk yaraları, dudaklarda kuruma ve çatlama, nefes darlığı, dilde şişme,  baş ağrısı, acele sinirlenme ve cinsel isteksizlik görülür. Bunlar folik asit eksikliği tesirleri olarak da sıralanabilir.

Folik Asit Eksikliği Nedir, Nelere Yol Açar, Eksikliğinde Ne Olur? 4

Folik asit eksikliği kan testi ile anlaşılır. Hanımlarda gebelik öncesinde doktor tarafında tespit edilen folik asit seviyesine bakılırsa gerekseme olursa folik asit takviyesi yapılabilir.

Kişide folik asit eksikliği tespit edildiğinde ilk yapılacak iş folat içeren besinlerin bol miktarda tüketilmesi olmalıdır. Folik asit içeren ilaçların kullanımı da bir başka tedavi yöntemidir.

Genetik mutasyon sebebiyle folik asit noksanliği yaşayan kişilerde bu eksikliği gidermek için de folat takviyesi gerekir.

Folik Asit Eksikliği Nedir, Nelere Yol Açar, Eksikliğinde Ne Olur? 5

Folik asit eksikliği tedavisi için naturel folik asit içeren gıdaları tüketmek gerekir. Bu gıdaların başlıcalarını da ıspanak, brokoli, Brüksel lahanası, bezelye, marul, bamya, pancar, fıstık ezmesi, mısır, narenciye, muz, kavun, domates, yumurta, bakliyat, karaciğer, kuşkonmaz olarak sıralayabiliriz.

Folik Asit Eksikliği Nelere Yol Açar?

Folik Asit Eksikliği Tedavisi

  • Gebelik döneminde, bazı cilt hastalıklarında ve  bazı ilaçların kullanımında folat gereksinimi artar. Bu da folat eksikliğini gündeme getirir.
  • Metoteksat, trimetoprim ve fenitoin ilaçları folik asit yetmezliğine niçin olabilmektedir.
  • Folik asit emilim bozukluğu da folik asit eksikliğine sebep olur ve nadiren rastlanılan bu durum genetiktir. Bebeklikte diare doğrusu ishal, anemi ve nörolojik hastalıklarla beraber görülür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/folik-asit-eksikligi-nedir-nelere-yol-acar-eksikliginde-ne-olur/

Mevzu linki Folik Asit Eksikliği Nedir, Nelere Yol Açar, Eksikliğinde Ne Olur? – Daha Data.