Fındık kabuğu çayı ne işe yarar? Her gün 1 avuç fındık ile hayatınızı değiştirin!

tarafından
128
Fındık kabuğu çayı ne işe yarar? Her gün 1 avuç fındık ile hayatınızı değiştirin!

Fındık kabuğu çayının yararları saymakla bitmiyor. Fındık kabuğundan bahsetmeden ilkin fındığın ülkemizdeki ve öteki ülkelerde ki önemini belirtmek gerekiyor. Fındığı mutfaklarımızda keklerde, çeşitli tatlı ve içecekler de kullanmayı fazlaca seviyoruz. Peki ya fındık kabuğu ne işe yarar? Fındığı kırdıktan sonrasında kabuklarını çöpe atıyoruz. Sadece fındık kabuğu da minimum fındık kadar bedenimize yarar sağlıyor. Fındık kabuğu çayı ile içinde bulunan paklitakseli maddesi kansere karşı iyi geldiğinden dolayı kanser ilaçlarının etken maddesinde kullanıyor. Fındık kabuğu çayı iyi mi yapılır?

Fındık nedir?

Fındığın bir tek ülkemiz için değil dünya üstünde mühim bir yere haiz bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Fındık her ne kadar atıştırmalık olarak bilinse de birçok kültürün ortak noktasıdır. Dünyanın en leziz fındığı ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Fındık, huşgiller ailesinin bir parçasıdır. Ilıman iklimlerde yetişmeyi seven fındık ağacı meyvesi kısaca fındık; karbonhidrat , kalsiyum , çinko , protein , potasyum , demir , manganez , piridoksin ve pantotenik asit şeklinde vitaminleri ihtiva eder. Fındık bir tek sıhhat alanında değil güzellik alanında da kullanılıyor. 

Fındığın yararları nedir?

 • Yaşlanmayı engeller , fındığın içinde bulunan antioksidanlar cildimize zarar verebilecek radikaller ile savaşım ederek cildimizin daha sıhhatli durmasına destek sağlar.
 • Kasları kuvvetlendirir , fındık magnezyum deposudur ve magnezyum vücuda giren çıkan kalsiyum miktarının düzenlenmesinde mühim rol oynar. Fındık kas gerginliğini azaltarak hem kaslardaki yorgunluğu , krampları , spazmların önüne geçmede savaşım eder. Bir tek kramp ve spazm şeklinde kas gerilmeleriyle savaşım etmekle kalmaz kas gücünün artmasına destek sağlar.
 • Fındık iyi bir lif deposu olduğundan kabızlığa iyi gelir. Sindirim sistemimizin daha iyi çalışabilmesi için lif kaynaklarına gereksinim duyar. Alınan lif deposu yardımıyla sindirimi kolaylaştırır ve dolayısıyla kabızlık ishal şeklinde sıhhat problemlerinin üstesinden gelmek mümkündür.
 • Fındık kuvvetli bir antioksidandır ve bir tek vücudumuzda bulunan hücreleri yenilemekle kalmayıp DNA’sı bozuk ve tümörlü hücreleri azaltarak kanser riskini azaltır.
 • Fındık kolesterolü düşürür. İçerisinde bulunan kalp sağlığına yarar elde eden yağlar bulunur. İçerisinde barındırdığı Oleik asit yardımıyla fena kolesterol seviyesini düşürürken , vücudumuzdaki iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine yarar sağlar
 • Fındık içinde bulundurduğu E vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamin vücudumuzda ki kan hücrelerinin parçalanmasını önleyerek anemi riskini en aza indirir. Soğuk algınlığı , ateş ve öteki hastalıkların oluşma riskini azaltır bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Fındığın zararları nedir ?

Fındığın direk olarak sağlığa ziyanı var diyemeyiz. Sadece yağ ve gıda kıymeti yüksek bir kuruyemiş olmasından kaynaklı günde bir avuçtan fazla tüketimi kilo alımına niçin olacaktır. Kilo problemi olmayan kişiler için ise bilhassa gerilim hastalarının günde bir avuçtan fazla tüketmemesi önerilir. Fındık fazla tüketildiğinde ishal ve mide bulantı şeklinde problemlere sebep olabilir. Fındığın tüketim miktarına dikkat edersek vücudumuzda faydalarını daha çok görebiliriz.

fındık yağı cilde sürülür mü?

Fındık yağı nedir? 

Fındık yağı kavrulmuş fındıklardan elde edilir. Genel olarak  soğuk sıkım olarak üretilir. Rengi ise nefes sarı bir görünümdedir.  Fındık yağı hafifçe tatlı , fındık aromalı bir tada haizdir. Fındık yağı kolajen üretimini arttırmaya ve fazlaca daha fazlasına yarayan fındık yağı cildi besleyen vitaminler , esansiyel yağ asitlerini içinde barındırır. Bir tek güzellik kısaca kozmetik ürünler haricinde , birçok alanda kullanılmaya müsaittir. Mesela yiyecek pişirmek ya da sos olarak kullanmakta mümkün.

Fındık yağının yararları nedir? 

 • Güneşin cildimiz üstünde oluşturduğu hasara karşı koruma sağlar.
 • Cilt üstünde ki çizgilerin yada kırışıklıkların görünümünü azaltmaya destek sağlar.
 • Vücudumuzda kalıcı olabilecek yaraların izlerini azaltmaya yarar.
 • Cildimiz üstünde sıkılaştırıcı bir tesiri vardır.
 • Bilhassa cildi kuru olanlar için organik bir nemlendiricidir.

Fındık yağı ne işe yarar?

Fındık yağını cildinize direk olarak uygulamanız mümkün. Sadece isterseniz başka yağlar ile birleştirmek isterseniz karıştırabilirsiniz. Fındık yağını cildinize uygulamadan ilkin , cildinizin minik bir kısmına sürmeniz önerilir. Cildinizin fındık yağına iyi mi bir tepki verdiğini kontrol etmiş olacaksınız ve bu sayede vücudunuzun fındık yağına karşı negatif bir tepki verip vermediğini öğrenmiş olacaksınız. Cildiniz herhangi bir tepki vermez ise tavsiye edilen bir tekniği uygulayabilirsiniz.

Vücudunuzun istediğiniz bölgelerine ortalama 20 saniye nemli ve sıcak bir bez ile örtün. Arkasından cildinize ortalama yarım çay kaşığı fındık yağı ile masaj yapın. Yaptıktan sonrasında 30 saniye cildiniz üstünde beklemeye alın. Yine silmek için nemli ve sıcak bir bez kullanın. Aynı işlemi yüzünüzü temizlemek için de kullanabilirsiniz. Fındık yağını geceleri yada sabahları yüzünüzü temizlemek için bir temizleyici şeklinde kullanabilirsiniz.

fındık kabuğu ne işe yarar?

Fındık kabuğu nedir?

Fındık kabuğu fazlaca uzun yıllardan bu zamana kaynatılıp içilen bir gıda çeşididir. İçerisinde bulunan paklitakseli maddesi kansere karşı iyi geldiğinden dolayı kanser ilaçlarının etken maddesinde kullanılır. Araştırmalara gore fındık kabuğu minimum fındığın kendisi kadar faydalıdır. Fındık kabuğunu çay olarak tüketmekte mümkündür. Fındık kabuğu çayı tertipli tüketildiğinde balgam söktürücü özelliği , böbrek ve mesane iltihabına karşı etkilidir. Kanseri azaltır. Gribe de iyi gelmesiyle birlikte hanımefendilerin eskiden hamile kalmaları için bu çayı tükettikleri bilinir.

Fındık kabuğu çayı tarifi 

Ilk olarak fındık kabuklarınızı bolca su ile paklayın. Ortalama bir litre suyun içine bir avuç fındık kabuğu ilave ederek 5-10 dakika arası kaynatın. Kaynama süreci bittikten sonrasında ateşin altını kapatıp 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Demlendikten sonrasında fındık kabuğu çayınız afiyetle yiyin. İsteğe bağlı olarak bal ilavesi yapılabilir. Fındık kabuğu çayını günde iki fincan tüketmek önerilir.

(*1*)

Fındık ile ilgili en sık sorulan sorular

Bu bölümde fındık, fındık kabuğu ve fındık yağı hakkında en sık sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor.

Pişmeden fındık ne işe yarar?

Pişmeden fındık magnezyum deposu olmasından kaynaklı kemiklerin güçlenmesini ve kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kas ağrılarına ve kramplara iyi gelir. Kanserin düşmanıdır. Kanserli hücrelerin onarımında büyük rol oynar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Cildimizin daha sıhhatli görünmesine destek sağlar.

Fındığın gıda değerleri nedir ?

 • 100 GR’daki gıda değerleri
 • Enerji / Energy (kcal) = 685.38
 • Protein / Protein (g)    = 17.99
 • Toplam Yağ / Total Fat  = 61.1
 • Karbonhidrat / Carbonhydrate (g)  = 13.68

Her gün bir avuç fındık neye iyi gelir?

Tertipli olarak tüketilen bir avuç fındık kan dolaşımını düzenlemeye destek sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Fındığın içinde bulunan organik yağ özleri kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmemize destek olacaktır. Ek olarak protein deposu olan fındık çerez niyetine her gün bir avuç tüketilmesi önerilir.

Fındık da ne vitamini var ?

Fındık ; Protein , karbonhidrat , antioksidanlar , tiamin , niasin , kalsiyum , folat , çinko , potasyum , demir , manganez , piridoksin ve pantotenik asit şeklinde vitaminler mineraller açısından oldukça zengindir.

Fındık yağının saça yararları nedir ?

Birçok işlem gören saçlar vakit geçtikçe yıpranır . Boya , fön vs. şeklinde işlemlerin tekrarı sonucunda saç kökleri zayıflar ve dökülmeler adım atar . Fındık yağı saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak saçımızın sağlığını korur. Saçlarınızı nemlendirir ve parlaklık katar. Fındık yağının besleyici özelliğinden dolayı saçların süratli uzamasına destek sağlar. Sadece bu işlemlerin netice vermesi için tekrarlanması gerekir.

Fındık yağı cilde iyi gelir mi ?

Fındık yağı, yağlı ciltler ve gözenek problemi yaşayan ciltler için kullanılabilir. İçerisinde yüksek oranda kataşinler ve tanenler ihtiva eder böylece ciltte pürüzsüzlük ve yağlandırmayan bir hissayat verir. Cildinizin ton dengesini düzenlemeye, yağların dengelenmesine ve gözeneklerinizin daha minik görünmesine destek sağlar.