Fed’den “enflasyon düşene dek faiz artırımları sürecek” mesajı

tarafından
30
Fed’den “enflasyon düşene dek faiz artırımları sürecek” mesajı

ABD Merkez Bankası 26-27 Temmuz’da düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarını yayımladı. Fed tutanakları, enflasyon düşene kadar faiz artırımlarının süreceğinin sinyalini verdi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ilişik tutanaklar, ülkede enflasyon mühim seviyede düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini ve faiz artışlarının hızının gelen verilere bağlı olacağını ortaya koydu.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 26-27 Temmuz’da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

Siyaset faizinin 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, enflasyon mühim seviyede düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini gösterdi.

Tutanaklarda, iş gücü piyasasının gücünün, ekonomik faaliyete ilişkin mevcut gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) verilerinin gösterdiğinden daha kuvvetli olabileceği ve bunun GSYH verisinde yukarı yönlü bir gözden geçirme olasılığını artırdığı açıklandı.

“ENFLASYON, KOMİTENİN HEDEFİNİN ÜZERİNDE KALDI”

Fed yetkililerinin enflasyon baskılarının azaldığına dair bugüne dek oldukca azca kanıt olduğu mevzusunda aynı fikir olduğuna işaret edilen tutanaklarda, arz darboğazlarının fiyat baskılarına katkıda bulunmaya devam etmiş olduğu kaydedildi.

Tutanaklarda, toplam talepteki yavaşlamanın enflasyon baskılarını azaltmada mühim bir rol oynayacağı vurgulandı.

Faiz oranında devam eden artışların uygun olacağının öngörülmeye devam edilmiş olduğu aktarılan tutanaklarda, “Enflasyonun Komite’nin hedefinin oldukça üstünde kalmasıyla, yetkililer, Komite’nin maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini yerine getirmek için kısıtlayıcı bir siyaset duruşuna geçmenin lüzumlu olduğu kanaatine vardılar” ifadesi yer aldı.

“FAİZ ARTIŞLARININ HIZI BİR NOKTADA YAVAŞLATILACAK”

Tutanaklarda, faiz artışlarının hızı ve gelecekteki siyaset sıkılaştırmasının boyutunun, ekonomik görünüme yönelik gelen verilerin etkilerine ve görünüme yönelik risklere bağlı olacağı kaydedildi.

Fed’in tutanaklarında, “Yetkililer, para politikası duruşu daha da sıkılaştıkça, kümülatif siyaset ayarlamalarının ekonomik etkinlik ve enflasyon üstündeki etkilerini değerlendirirken, faiz artışlarının hızını bir noktada yavaşlatmanın uygun olacağını kararlaştırdılar.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

NE OLMUŞTU?

ABD’de haziranda yüzde 9,1 ile 41 senenin zirvesine çıkan enflasyon, Fed’in üstündeki baskıyı artırmıştı.

Fed, haziran toplantısının arkasından temmuz toplantısında da siyaset faizinde 75 baz puanlık artışa gitmiş ve federal fon oranını yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltmişti.

ABD’de enflasyon, temmuz ayında ise benzin fiyatlarında son dönemde yaşanmış olan düşüşün etkisiyle aylık bazda değişiklik göstermezken, senelik bazda yüzde 8,5 ile beklentilerin altında artış kaydetmişti.

Fed’in bir sonraki FOMC toplantısının 20-21 Eylül’de yapılması planlanıyor.