Fed Başkanı Powell, faiz artışı için mart ayı toplantısını işaret etti

tarafından
39
Fed Başkanı Powell, faiz artışı için mart ayı toplantısını işaret etti

Fed Başkanı Powell, mart ayı toplantısında faiz oranını yükseltme niyetinde olduklarını belirterek, “İş gücü piyasasını tehdit etmeden faiz oranlarını çoğaltmak için epeyce alan bulunduğunu düşünüyorum” dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bankanın mart ayındaki toplantısında faiz oranlarını artırma niyetinde olduklarını belirtti.

Powell, Fed’in siyaset faizini yüzde 0-0,25 aralığında durağan(durgun) tutmasının peşinden video konuşma yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz oranında “yakın” zamanda bir artışın uygun olacağı beklentisine işaret eden Powell, varlık alımlarını ise aralık ayında açıklanan plana bakılırsa düşürmeye devam ederek mart ayı başlangıcında sonlandırmayı kararlaştırdığını aktardı.

Powell, yüksek enflasyon ve kuvvetli iş gücü piyasası zemininde bankanın para politikasının gelişen ekonomik ortama uyum sağladığını ve buna bakılırsa politikanın ayarlanmasına devam edeceklerini ifade etti.

“OMICRON BU ÇEYREKTE BÜYÜMEYİ ETKİLEYECEK”

Ekonomik faaliyetin geçen yıl kuvvetli bir hızla büyüdüğünü belirten Powell, ekonominin devam eden salgın karşısında büyük bir güç ve direnç gösterdiğini altını çizdi.

Powell, Omciron varyantıyla beraber vakalarda yaşanmış olan keskin artışın bu çeyrekte ekonomik büyümeyi etkileyeceğini dile getirerek, Omicron varyantının virüsün önceki türleri kadar öldürücü olmadığını ve vakaların hızla azalmasının beklendiğini kaydetti.

Bu dalganın süratli bir halde geçmesi halinde ekonomik etkilerinin de hızla ortadan kalkacağına işaret eden Powell, kuvvetli büyümeye dönüşün görülebileceğini söylemiş oldu.

İŞ GÜCÜ TALEBİ GÜÇLÜ, ENFLASYON HEDEFİN ÜZERİNDE

Powell, iş gücü piyasasının kayda kıymet bir ilerleme kaydettiğine dikkati çekerek, birçok açıdan “oldukça kuvvetli” ve piyasa koşullardaki iyileşmenin genele yaygın bulunduğunu aktardı.

İş gücü talebinin zamanı şekilde kuvvetli olmaya devam ettiğini belirten Powell, ücretlerin uzun senelerden beri en süratli şekilde arttığını kaydetti.

Powell, enflasyonun ise uzun vadeli yüzde 2 hedefinin oldukça üstünde kalmaya devam ettiğini yineleyerek, darboğazlar ve arz kısıtlarının üretimin yakın vadede yüksek öğrenci cevap verebilme hızını sınırlandırdığını, bu sorunların beklenenden daha büyük ve uzun soluklu bulunduğunu ifade etti.

Fiyat istikrarı hedefine bağlı olduklarını vurgulayan Powell, enflasyonun yıl içinde düşmesini beklemeye devam ettiklerini bildirdi.

BİLANÇO KÜÇÜLTMENİN ZAMANLAMASI İLE HIZINA İLİŞKİN KARAR ALINMADI

Powell, ekonominin beklentiler doğrultusunda gelişip gelişmediğini dikkatle izleyeceklerini belirterek, yüksek enflasyonun beklenenden daha kalıcı hale gelme riski de dahil olmak suretiyle risklere karşı dikkatli olacaklarını ve uygun şekilde cevap vereceklerini dile getirdi.

Fed’in bilanço azaltımının ise faiz artışının peşinden geleceğine işaret eden Powell, bilançonun küçültülmesine ilişkin zamanlama, hız ve öteki ayrıntılar mevzusunda karar alınmadığını, bunun gelecek toplantılarda görüşüleceğini kaydetti.

“İŞ GÜCÜ PİYASASINI TEHDİT ETMEDEN FAİZ ORANLARINI ARTIRMAK İÇİN EPEYCE ALAN VAR”

Powell, faiz artışına ilişkin, politikanın izleyeceği yol hakkında herhangi bir karar vermediklerini, “mütevazı” ve “atik” olacaklarını aktardı.

Fed Başkanı Powell, “İş gücü piyasasını tehdit etmeden faiz oranlarını çoğaltmak için epeyce alan bulunduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Powell, Fed’in mart ayı toplantısında faiz oranını yükseltme niyetinde olduklarını ifade etti.

FED’İN BİLANÇOSU SALGIN DÖNEMİNDE 9 TRİLYON DOLARA ULAŞMIŞTI

Fed, Covid-19 salgının ilk aylarında siyaset faizini yüzde 0-0,25 aralığına çekerken, salgın sebebiyle artan işsizliği denetlemek amacıyla aylık 120 milyar dolarlık varlık alımına başlamıştı.

Bankanın bilançosu, salgın döneminde neredeyse iki katına çıkarak ortalama 9 trilyon dolara ulaşmıştı.

Ülkede enflasyondaki yükseliş Fed yetkililerini para politikasında değişikliğe gitmeye zorlarken, banka geçen yıl kasım ayı toplantısıyla varlık alımlarının hızında azalmaya gitmeye başlamış, aralık ayı toplantısında ise varlık alımlarını azaltma hızını artırmıştı.

ABD’de enflasyon geçen yıl aralıkta yüzde 7’ye ulaşarak 1982’den bu yana senelik en süratli artışını kaydetti.