Ezber bozan araştırma: Kara delikler yeni yıldızlar yaratıyor

tarafından
33
Ezber bozan araştırma: Kara delikler yeni yıldızlar yaratıyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansında (NASA) görevli bilim adamları, kara deliğin yıldızların oluşumuna katkı sağladığını gözlemledi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansında (NASA) görevli bilim adamları, kara deliğin yıldızların oluşumuna katkı sağladığını gözlemledi.

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu ile meydana getirilen gözleme dayanan ve kara deliklerin yıldızları yutmalarının yanı sıra onların oluşumunu sağlayabileceklerini gösteren emek verme Nature dergisinde yayımlandı.

Emek verme ile 30 milyon ışık yılı uzaklıktaki Henize 2-10 galaksisindeki kara deliğin yıldızların oluşumunda iyi mi etkili olduğu gözler önüne serildi.

Henize 2-10 galaksisinde kara deliğin varlığına ilişkin ilk kanıtları 2011 senesinde ortaya koyan ve şu anki çalışmanın baş araştırmacısı Amy Reines, “Başından beri Henize 2-10’da olağan dışı ve hususi bir şey bulunduğunu biliyordum, şimdi Hubble kara delik ile kara delikten 230 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız oluşum bölgesi arasındaki bağlantının oldukca net bir resmini sağlamış oldu.” ifadelerini kullandı.

Reines, bu gelişmenin kara deliklerin evrende iyi mi ortaya çıktığına dair gizemin çözülmesine de katkı sağlayacağını belirtti.

Araştırmanın baş yazarı Zachary Schutte, Hubble Uzay Teleskobu’nun kara deliğin yıldızların “doğumunu” sağladığını ortaya koyan kanıt ve görüntüleri yakaladığını beyan etti. Kara deliğin yıldızların doğumunu bastırmadığını aksine dışarı doğru yıldız akışı sağladığını belirten Schutte, bunun “sürpriz” bulunduğunu söylemiş oldu.

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, uzaya fırlatıldığı 1990’dan bu yana Dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

Bugüne dek gözlemlenen kara delikler, yıldızları yutmasıyla biliniyor.