Eximbank sendikasyon kredisi sağladı

tarafından
16
Eximbank sendikasyon kredisi sağladı

Türk Eximbank toplamda 504 milyon euro ve 206 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin ettiklerini deklare etti.

Türk Eximbank, bankanın sürdürülebilirlik bağlantılı ilk işlemi olma özelliği taşıyan sendikasyon kredisi ile 504 milyon euro ve 206 milyon dolar olmak suretiyle toplam 700 milyon euro tutarında kaynak sağladı.

Türk Eximbank’tan meydana getirilen açıklamaya gore, koordinatörlüğünü MUFG Bank, Ltd. ve The Commercial Bank, Qatar’ın, sürdürülebilirlik koordinatörlüğünü ise Standard Chartered Bank’ın üstlendiği 1 yıl vadeli işlem ile Türk Eximbank sendikasyon kredisini yüzde 104 oranında yeniledi.

İhracatın finansmanında kullanılacak kredinin sürdürülebilirlik performans kriterleri olarak belirlenen, bankanın karbon emisyon miktarının azaltılması ve yenilenebilir enerji kullanımının toplam elektrik tüketimindeki payının artırılması kriterlerine ulaşılması durumunda, sendikasyon kredisinin maliyetlerinde iyileşme gerçekleşeceği ifade edildi.

Türk Eximbank’tan meydana getirilen açıklamaya gore, sendikasyon kredisine internasyonal piyasalardan yüksek talep geldi ve işleme Avrupa, ABD, Uzak Doğu ve Körfez bölgelerinden, 3’ü yeni olmak suretiyle önde gelen 26 banka katılım sağladı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Cenup, bankanın sürdürülebilirlik çalışmalarının kurumsal strateji öncelikleri içinde yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Internasyonal borçlanma piyasalarında sürdürülebilirlik temalı işlemlerin giderek arttığı bu zamanda, kaynak çeşitlendirme hedefimiz doğrultusunda ilk sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisini elde etmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Böylece, 2022 senesinde sağladığımız toplam borçlanma içindeki sürdürülebilir finansmana dayalı fon payını yüzde 55 seviyesine çıkardık.

Sürdürülebilirlik mevzusundaki çalışmalarımızı daha da ileriye taşımaya devam edeceğiz. Sağladığımız internasyonal kaynağın ülkemize ve ihracat sektörüne hayırlı olmasını temenni ediyorum.”