Evrenin kozmik canavarları: Kara delikler nasıl fotoğraflanıyor?

tarafından
13
Evrenin kozmik canavarları: Kara delikler nasıl fotoğraflanıyor?

Samanyolu Galaksisi’nin ortasında 26 bin ışık yılı uzaklıkta ve Güneş’in hacminin 4 milyon katı büyüklüğünde bir kara delik fotoğraflandı. Peki ışığın bile kaçamadığı bu kara delikler ve uzak gök cisimleri nasıl fotoğraflanıyor?

Bilim adamları evrende 2 trilyon galaksi olduğuna inanıyor. Her birinde de trilyonlarca gök cismi bulunuyor.Bu gök cisimlerinin kim bilir en gizemli olanı ise kara delikler. Sadece bilim dünyası bu kozmik canavarların gizemlerini çözmeye fazlaca yaklaştı.
TRT Haber’de yer edinen bilgilere nazaran galaksimiz Samanyolu’nun merkezinde bir kara delik fotoğraflandı.Böylece insanlık, tarihte ikinci kez bu gök cismini görüntülemeyi başardı.Peki ışığın bile kaçamadığı bir gök cismi nasıl fotoğraflanabilir?Gelin ilkin karadeliklere, peşinden uzay bilminde çığır açan fotoğrafın nasıl çekildiğine bakalım.
KURGU, GERÇEĞE ÇOK YAKLAŞTIChristopher Nolan tarafınca yönetilen ve 2014 senesinde gösterime giren Yıldızlararası filminin en çarpıcı sahnelerden biriydi.Filmin kahraman pilotu Cooper, kara deliğe düşüyor, orada değişik bir boyuta geçerek geçmişe müdahale ediyor ve insanlığın geleceğini değiştiriyordu.
Bilimkurgu filminin baş yapıtları içinde gösterilen filmdeki kara deliğin kurgusu da bilimsel çalışmalardan referans alıyordu.Nitekim filmin danışmanı da meşhur kuramsal fizikçi Kip Thorne’du.Sadece 2014 senesinde hemen hemen herhangi bir kara delik fotoğraflanmamıştı.
Nisan 2019’da gök bilimciler görünmez olanı görmüş oldu ve ilk kez bir kara deliği fotoğrafladı.Dünya’dan 55 milyon ışıkyılı uzaklıktaki M87 galaksisinde bulunan kara deliğin Güneş’in hacminin ortalama 6,5 milyon katı olduğu açıklandı.
Ortaya çıkan netice, bilimi bir kez daha haklı çıkardı.Kara deliklerin boyutlararası bir kapı olup olmadığı hemen hemen bilinmese de, gök bilimcilerin modellemeleri gerçek kara deliklerle neredeyse aynı çıktı.
EVRENİN KOZMİK CANAVARLARI KARA DELİKLERAmerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kara deliği uzayda belirli nicelikteki maddenin kendi içine doğru çöktüğü bir bölge olarak tanımlıyor.Bu bölgede yerçekimi o denli kuvvetli ki ışık da dahil hiçbir şeyin kaçması mümkün değil.
Kara delikler bazı büyük yıldızların patlaması ve ölmesiyle ortaya çıkabiliyor.Bazı kara delikler ise hakkaten devasa boyutlara, Güneş’in milyarlarca kat ağırlığına ulaşabiliyorGalaksilerin merkezinde bulunan bu dev canavarların nasıl oluştuğu bilinmiyor. Sadece galaksilerin geleceği ve dönüşümü üstünde büyük tesirleri olduğu tahmin ediliyor.Karadeliğin fotoğrafının çekilmesi, karanlık odanın siyah duvarında bulunan bir deliğin fotoğraflanması şeklinde.
OLAY UFKU TELESKOBUKara deliklerin fotoğrafını çekmek teknik olarak olanaksız. Zira adından da anlaşılacağı şeklinde kara delikler ışığı emiyor bundan dolayı kara delikten görüntü alınamıyor. Sadece bilim adamları kara deliğin etrafındaki ışığın görüntüsünü çekiyor. Vaka ufku adında olan bu fenomenden yola çıkarak ortaya kara deliğin fotoğrafı çıkıyor. 2017’de çekilen fotoğrafta dünyada 8 değişik noktaya teleskop kuruldu. Bu seri tek bir teleskop şeklinde hareket etti. Bu yüzden bu teleskoba Event Horizon şu demek oluyor ki Vaka Ufku adı verildi.
100 MİLYON TİKTOK VİDEOSU İŞLENMESİNE EŞ DEĞERKara delik fotoğrafı 2017 yılının nisan ayında çekilmeye başlandı ve 5 gece süresince devam etti.Sadece fotoğrafın işlenmesi 2022 yılına kadar sürdü.Bu fotoğraf 3.5 petabayt boyutundaki bir fotoğrafa denk geliyor. Daha kolay bir ifadeyle bu boyut 100 milyon tiktok videosunın işlenmesi şeklinde.Bunun için süper bilgisayar dediğimiz bilgisayarlarda bu görüntüler işlendi, birleştirildi ve 5 yıl şeklinde bir sürede hazır hale getirildi.