Etki girişimcileri seçildi

tarafından
8
Etki girişimcileri seçildi

Vehbi Koç Vakfı ve İş Bankası’nın Etki Girişimciliği Programı’na altı girişim seçildi.

Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye İş Bankası iş birliğiyle, daha yaşanabilir bir dünyayı odağına alan girişimleri desteklemek suretiyle bu senenin başlangıcında hayata geçirilen Etki Girişimciliği Programı’na (EGP) 6 teknoloji tabanlı girişim seçildi.

Program; nitelikli eğitim, sıhhat ve kaliteli yaşam, iklim, erişilebilir ve temiz enerji, sürdürülebilir kent ve topluluklar şeklinde alanlarda çevresel ve toplumsal tesir yaratan yada yaratma potansiyeline haiz teknoloji tabanlı girişimlerin ölçeklenmesine destek olmayı amaçlıyor. Etki Girişimciliği Programı, Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi KWORKS ve İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı tarafınca, Türkiye Toplumsal Girişimcilik Ağı (TSGA) katkılarıyla yürütülüyor.

16 HAFTALIK ÜÇ AŞAMA

Seçilen altı teknoloji tabanlı girişim, üç aşamadan oluşan ve 16 hafta devam eden yoğun mentorluk sürecini kapsayan programın birinci aşamasında ürün yada hizmetlerinin piyasayla uyumunu, tesir odağı ve iş modelini tekrardan değerlendirecek, iş modellerini doğrulayacak. Girişimler ikinci aşamada ise sundukları çözümü satın alan ve pazar koşullarına daha uyumlu hale getirmek amacıyla en yalın çözümlerini geliştirecek. Son aşama ise çözümlerin pazara sunularak satışların artırılması ve yatırım arayışı süreçlerini kapsayacak.  Program süresince girişimler, KUSİF (Koç Üniversitesi Toplumsal Etki Forumu) uzmanlarından tesir terimi, etkinin artırılması ve ölçümü mevzusunda eğitim alacaklar.

Mayıs-Eylül 2022 döneminde gerçekleştirilecek Etki Girişimciliği Programı, tüm aşamaların sonunda girişimlerin yatırımcılarla ve ekosistemdeki aktörlerle buluşacağı bir günlük Impact Day etkinliği ile sona erecek.