keyboard_arrow_down Petek Temizleme

Tesisatınızın içerisinde eskiden bu yana hep aynı suyun gezinmesi ile eskiyen suyun içeriğinde kendiliğinden olan kireç klor vs. türü kimya bazlı şeyler başta petek olmak üzere tesisatın her yerinde iç katmanlarında pislik katmanı oluşmasına sebep olur. İşte bu pis tabaka kombilerin gaz yakarak ısıttığı su ısısını odaya yayılmasına izin vermez

İlk önce kir katmanının tesisatınızın içerisinde nasıl meydana geldiğine bir bakalım: Herkes bilir ki suda ciddi bir klor ve kireç gibi kimyasallar bulunmaktadır.İçinde bu şeylerin olduğu ve kaç senedir sistemde gezen su bir süre sonra klorun da etkisi ile sanki su olmaktan çıkar ve simsiyah ortaya çıktığında kokan bir sıvıya dönüşür. Sorun burada suyun kirlenmesi değil cihazınızın doğal gaz yakıp su ısısının saklanamaması. Bu nedenledir petek temizleme birkaç senede en az bir kez yapılması yararlıdır.

Bu temizlik işlemi işinde kombiden yollanacak temiz suyun içerisine kimyevi temizlik katkısıkeklenir tesisat ve petek içlerinde bulunan katman atılıp temizlensin. Bu işlem bir-iki defa yapılır ve sırf tesisattan tertemiz su gelmeye başlar. Artık içler temizlenmiş iç su tazedir. İşte bu andan başlayarak yaktığınız doğalgazın karşılığını alırsınız.

Şebeke suyunda olan klor-kireç ve benzer şeyler sürekli şekilde sıvının ısıtılmasıyla çok fazla meydana çıkıp suya çamurluk ekler. Bu kıvam özellikle peteğin içinde ve sisteminizde pislik tutabilecek ve suyunuzun değidiği tüm yüzeylerde pislenmeye ardından kir tabakası görülmesine neden olmaktadır.

Kış zamanı evlerinizde aynı derece ısı oluşturmak için çok daha fazla yakıt yakmak gerekebilir çünkü tesisatınız ve radyatörlerin iç yüzeyleri geçen sene öncesine nazaran daha fazla pislenmiş eskiden petekte yer yer seyrek görülen serin kısımlarla daha fazla rastlanmaya başlanmıştır.

Petek temizleme ve tasarruf

Petek temizleme işlemi başlı başına bir tasarruf eylemidir. Bu işlemde amaç, ısınma giderlerinden doğrudan tasarruf sağlamaktır (kombili sistemlerde özellikle). Petek temizliği işleminden tasarruf beklemek son derece mantıklıdır çünkü, burada problem, peteklerin içlerinde oluşmuş ve hatta tabakalaşmış olan katmanın sökülüp atılarak, sıcak suyun tüm peteklerin her yerine ulaşmasını sağlamaktır. Sıcak su peteklerin her tarafına ulaştığında tam olarak yaktığınız doğal gazın karşılığını almaya başlar, kombinizin ayarını ister istemez düşürmeye başlarsınız.

Aksi senaryoda ise peteklerinizin ısınmayan taraflarını yüzdeye vurduğunuzda ciddi bir oran ortaya çıkacak, odalarınızın ısınmasına yardım eden petek yüzeyleri azalacaktır. Bu yüzden doğru olarak yapılmış bir petek temizliği işlemi, %30 gibi bir oranda ısınma giderlerinizden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.