En büyük sanat müzayedesi: Microsoft kurucusunun koleksiyonu açık artırmada

tarafından
33
En büyük sanat müzayedesi: Microsoft kurucusunun koleksiyonu açık artırmada

Dünyaca meşhur sanatçılara ilişik eserlerden oluşan koleksiyon, açık artırmaya çıkıyor. Sanat tarihinin en büyük müzayedesi olarak görülmesini elde eden eserler, 2018 senesinde yaşamını kaybeden Microsoft kurucu ortağı Paul Allen’a aitti.

Microsoft kurucu ortağı Paul Allen’ın koleksiyonu satışa çıkıyor.

Dört yıl ilkin yaşamını kaybeden Paul Allen arkasında; Monet, Renoir, David Hockney ve Botticelli’nin başyapıtlarını içeren 150 yapıt bıraktı. Bu eserlere ise 1 milyar dolar biçiliyor. 

Sanat eseri koleksiyonu kasım ayında açık artırmayla satılacak.

Koleksiyonun satışından görevli Christie’s Müzayede Evi, Paul Allen’ın istediği şeklinde tüm gelirleri hayır kurumlarına bağışlayacak. 

150 eseri içeren koleksiyonda öne çıkan tablolardan biri Fransız ressam Paul Cezanne adıyla öne çıkıyor. ”La Montagne Sainte-Victoire” adlı yapıt 100 milyon doların üstünde. 

1975’te çocukluk arkadaşı Bill Gates ile Microsoft’u kuran Allen, 1983’te Hodgkin lenfoma teşhisi konulunca şirketten ayrılmıştı. Allen, 2000 yılına kadar firmanın yönetim kurulunda kaldı. Kız kardeli Jody ile hayırseverlik işlerine büyük ehemmiyet veren Allen, 2010 senesinde servetinin büyük kısmını hayır kurumlarına bırakma sözü verdi.

DÜNYANIN 37. ZENGİNİYDİ

Allen, öldüğünde Forbes dergisine gore 13,5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 37’nci varlıklı adamıydı.

Christie’s CEO’su Guillaume Cerutti, müzayede için şunları söylemiş oldu: “Paul Allen’ın esin verici figürü, eserlerin muhteşem kalitesi ve çeşitliliği ve tüm gelirlerin hayırseverliğe adanmışlığı, Paul G Allen Koleksiyonunun satışını benzeri görülmemiş büyüklükte bir vaka haline getirecek.”

Jody Allen ise merhum adam kardeşinin yapıt seçimi için şunları söylemiş oldu: “Kendi gizemi ve güzelliği ile ilgi alanlarının çeşitliliğini yansıtıyor.”