Elon Musk’ın serveti erimeye devam ediyor: Bir günde 11 milyar dolar kaybetti

tarafından
81
Elon Musk’ın serveti erimeye devam ediyor: Bir günde 11 milyar dolar kaybetti

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın serveti, geçen senenin Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Musk’ın toplumsal medya devi Twitter’ı 44 milyar dolara devralmasının arkasından yaşanmış olan belirsizlik Tesla hisslerinde düşüşe yol açarak, 50 yaşındaki milyarderin bir günde 11 milyar dolar kaybetmesine niçin oldu. Peki serveti 200 milyar doların altına düşen Musk, dünyanın en varlıklı insanı ünvanını korumaya devam edecek mi?

Elon Musk, Tesla hisselerinin yüzde 7 düşmesinin arkasından 200 milyar dolarlık kulübün haricinde kaldı. Bloomberg’e gore, elektrikli otomobil üreticisinin hisse fiyatı düşerken Musk’ın serveti yüzde 5,4 azalarak 193 milyar dolara düştü. Bu da 50 yaşındaki iş insanoğlunun tek bir günde 11,1 milyar dolar kaybetmiş olduğu anlamına geliyor.(*11*)
Bununla beraber Tesla’nın hisseleri geçen yıldan  bugüne dek yüzde 41 oranında düşüş gösterdi. Uzmanlar, bu durumda  Musk geçen ay Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için anlaşmasının büyük bir  tesiri bulunduğunu düşündüklerini aktardı.(*11*)
Musk, toplumsal medya platformundaki botların sayısına bağlı olarak teklifini geri çekmekle toplumsal medya platformunu tehdit ederek ihtimaller içinde devralma açıklandığından beri tartışmalara yol açtı. Devam eden belirsizlik ise Tesla’nın kıymetini düşürdü.(*11*)
ABD merkezli yatırım bankası Wedbush’tan analist Dan Ives, “Bu sirk gösterisi Tesla’nın yatırımcısının sabrını fazlaca zayıflattı. Bu yüzden onlar, bu pembe dizide bir sonraki adıma karar vermek bir kavşak durumuyla karşı karşıyalar” yorumunda bulunmuş oldu.(*11*)
Bunların yanı sıra Musk’ın serveti, bu yıl Şubat ve Mart aylarında olmak suretiyle iki kez 200 milyar doların altına indi. Borsa rallileri onu her iki durumda da bu eşiğin üstüne çıkardı.(*11*)
Öte taraftan, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne gore Musk’ın net serveti geçen Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.(*11*)
Bu yıl 78 milyar doların birazcık altında kaybetti, sadece gene de dünyanın en varlıklı insanı ünvanını kaybetmedi.(*11*)
Musk, bu yıl 65 milyar dolar kaybeden Jeff Bezos’tan 65 milyar dolar daha varlıklı ve Amazon geçen yıldan bu yana yüzde 38 kıymet kaybetti.(*11*)
Bill Gates, Warren Buffett, Bernard Arnault ve Gautam Adani de 100 milyar doların üstünde bir servete haiz olan süper zenginler içinde içeriyor.(*11*)