Elon Musk’ın roketi kontrolden çıktı: Ay’a çarpacağı tarih açıklandı

tarafından
39
Elon Musk’ın roketi kontrolden çıktı: Ay’a çarpacağı tarih açıklandı

Dünya’nın en varlıklı insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in 2015’te uzaya fırlattığı roket kontrolden çıktı. Bilim adamlarının 4 tonluk bir uzay çöpü olarak nitelediği Falcon 9’un Ay ile çarpışma yörüngesine girmiş olduğu ve Mart ayının başlangıcında Dünya’nın uydusuna çarpacağı açıklandı.

Uzmanlar, uzayda savrularak yedi yıl geçiren bir SpaceX roketinin Ay ile çarpışma rotasında bulunduğunu deklare etti. Falcon 9 adlı roket, Şubat 2015’te uzaya bir hava durumu uydusu göndermek için gezegenler arası bir misyonun parçası olarak ABD’nin Florida eyaletinden fırlatılmıştı.
Sadece, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) Derin Uzay İklim Gözlemevi’ni Lagrange noktasına (Ay’dan dört kat daha uzakta ve Güneş ile direkt aynı hizada olan yerçekimi yansız bir konum ) gönderildikten sonrasında görevinin ikinci aşamasını tamamlayamadı.
Meteorolog Eric Berger,  Falcon 9’un bu aşamada, Dünya atmosferine geri dönmek için kafi yakıta haiz olmadığı ve  bununla beraber Dünya-Ay sisteminin  çekiminden kaçmak için enerjiden yoksun bulunduğunu belirtti.
Berger, “Şu demek oluyor ki Şubat 2015’ten bu yana birazcık kaotik bir yörünge izliyor” dedi.
Bununla beraber, uzay gözlemcileri, ortalama dört  tonluk bir uzay çöpü olarak roketin birkaç hafta içinde ortalama 2,58 kilometre/saat hızla  Ay ile çarpışma rotasına gireceği mevzusunda uyardı.
Dünya’ya yakın nesneleri, asteroitleri, minik gezegenleri ve kuyruklu yıldızları seyretmek için yazılım yazan Bill Gray, Falcon 9’un  büyük olasılıkla 4 Mart’ta, Ay’ın ekvatoruna yakın bir konuma çarpacağını söylemiş oldu.
Gray, hali hazırda Falcon 9’un 5 Ocak’ta Ay’ın yörüngesine yaklaştığını sadece, 4 Mart’ta Dünya’nın uydusunda belirgin bir tesir yaratacağını söyleyerek “Bu, bildiğim ilk kasıtsız uzay çöpünün Ay’a çarpması vakası” dedi.
Öteki taraftan, Güneş ışığının roket üstündeki “itici” tesiri ve yörüngesini birazcık değiştirebilecek “dönüş periyotlarının ölçülmesindeki belirsizlik” sebebiyle Falcon 9’un tam olarak vuracağı nokta belirsizliğini koruyor.
Gray, ek olarak bu çarpışmanın Dünya’dan muhtemelen çıplak gözle fark edilmeyeceğini sözlerine ekledi.
“Çarpışma, Ay’ın Dünya’ya yakın bir konumunda olsa bile,  Yeni Ay’dan birkaç gün sonrasında gözlemlenecek.”
Öte taraftan, Harvard Üniversitesi’nden bir astrofizikçi olan Jonathan McDowell, çapışmanın  4 Mart’ta gerçekleşeceğini sadece “mühim bir şey olmadığını” yazdı.