Ekonomide istihdam adımı: 7 bin 693 TL’yi bulan teşvik

tarafından
40
Ekonomide istihdam adımı: 7 bin 693 TL’yi bulan teşvik

İstihdamı güçlendirmek için atağa geçen hükümet, teşvik musluklarını açtı. Son 6 aydır işi olmayan olanları istihdam eden şirketlere destek verilecek. 1.025-7.693 TL içinde değişen toplumsal güvenlik primi işveren oranı devlet tarafınca ödenecek.(*7*)

Hükümet uzun soluklu işsizliğe son vermek için primde teşvik musluğunu sonuna kadar açtı. Bu senenin sonuna kadar işi olmayan olanları istihdam eden {özel sektör} işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki toplumsal güvenlik primi işveren payını devlet karşılayacak.(*7*)

Bu kapsamda 1025 lira ile 7 bin 693 içinde değişen toplumsal güvenlik primi işveren oranı devlet tarafınca karşılanacak. {Özel sektör} işverenleri son 6 aydır işi olmayan olanlar için bu destekten yararlanacak.(*7*)

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALANLARA DA ÖNCELİK

Hükümet, hanım, genç ve engelliler benzer biçimde dezavantajlı grupların istihdamının artırılması, stratejik yatırımların özendirilmesi, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması amacıyla işverenlere sigorta prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanma imkanı sağlanıyor. İŞKUR aracılığı ile bu yıl verilen 4 prim teşvikinin ayrıntıları şöyleki:(*7*)

ASGARİ ÜCRETTEN HESAPLANAN PRİMİN TAMAMI KARŞILANACAK

İşsizlik ödeneği alanları işe alan işletmeler de prim teşvikinden yararlanacak. İşsizlik ödeneği alanların işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde bildirilen averaj sigortalı sayısına ek olarak işe alınırsa kalan işsizlik ödeneği süresince asgari ücretten hesaplanan priminin (yüzde 1’lik kısmı hariç) tamamı (1676 lira) karşılanacak.(*7*)

Sabah’ın haberine gore, işverene destek sağlanan süre kişinin başlangıçta işsizlik ödeneği için belirlenen toplam hak sahipliği süresinden düşülecek.(*7*)

İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’na verilmesi ve primlerin yasal süresi içinde ödenmesi gerekiyor.

İLAVE İSTİHDAMA 5004 LİRA DESTEK

{Özel sektör} işverenlerinin çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki toplumsal güvenlik primi işveren paylarının tamamı da (1025 lira) Gömü ve Maliye Bakanlığı’nca karşılanacak. İlave istihdama teşvik işyerinin faaliyette bulunmuş olduğu sektöre gore değişik hesaplanacak.

İmalat, bilişim sektöründe ilave istihdam teşviki kapsamında 31 Aralık evveliyatına kadar işe alınacaklar için de her bir sigortalının 13 bin 344 liraya kadarki prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri tüm primler (1876 lira -5004 lira) karşılanacak. Öteki sektörlerde destek tutarı 1876 lira olacak.(*7*)

Destek süresi yılsonuna kadar istihdam edilen her bir sigortalı için 12 ay olacak. Sadece istihdam edilen sigortalının, 18 yaşından büyük 25 yaşından ufak adam, 18 yaşından büyük hanım yada Kuruma kayıtlı engelli olması durumunda destek 18 ay süreyle uygulanacak.

54 AYA KADAR PRİM TEŞVİKİ

İŞKUR bu yıl da gençler, hanımefendilerin istihdamını teşvik için 54 aya kadar prim desteği verecek. Buna gore gore, 31 Aralık evveliyatına kadar işi olmayan olanları istihdam eden hususi sektörün prime esas kazanç üst sınırına kadarki işveren prim oranı İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanacak.

Bu kapsamda verilecek destek 1025 lira ile 7 bin 693 lira içinde değişecek. Teşvikten yararlanabilmek için, kişinin son 6 aydır işi olmayan olması, kişinin istihdam edilmiş olduğu tarihten önceki son 6 ayın averaj sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi, {özel sektör} işvereni olması gerekiyor.
(*7*)

Yaralanma süresi ise, 18 yaş ve üstü bayanları istihdam eden işverene 24-54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam edene 12-54 ay 29 yaş ve üstü erkekleri istihdam eden işverenlere 6-30 ay olacak.(*7*)

Çalışırken, mesleki yeterlilik belgesi alanlar, işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverene de 12 ay süreyle destek sağlanacak. İŞKUR’a kayıtlı olunması durumunda destek süresi 6 ay daha uzatılabiliyor.

GİRİŞİMCİLERE 2 MİLYAR PRİM DESTEĞİ

Toplumsal Güvenlik Kurumu da, genç girişimci teşviki kapsamında işini kuran 275 binden fazla gence 2.1 milyar lira sigorta prim desteği verildi. SGK vasıtasıyla {özel sektör} işletmelerine verilen prim teşvik, destek ve indirim uygulaması kapsamında geçen yıl 50 milyar liraya yakın destek sağlandı.

Teşviklerden yararlanan iş yeri sayısı da 1 milyon 820 bine ulaştı. Bağ-Kur kapsamında ilk kere sigortalı olan genç girişimcilerin sigorta primleri 12 ay süresince devlet tarafınca karşılanıyor.

Girişimcilerin teşvikten yararlanabilmesi için kendi işini kurduğu tarihte 18-29 yaş aralığında olması, sigortalı olması gerekiyor.

Teşvikten yararlananların brüt asgari ücretin yüzde 34.5’i oranındaki 4B sigorta primleri gömü tarafınca karşılanıyor.

Bu kapsamda aylık 1234 lira ödeniyor.(*7*)