Ek iş yapmak isteyenlere kapora tuzağı

tarafından
11
Ek iş yapmak isteyenlere kapora tuzağı

Toplumsal medya üstünden İŞKUR’un adını kullanarak vatandaşlara evde paketleme işiyle ek gelir vaadinde bulunan dolandırıcılar, kaporasını aldıkları ürünleri göndermeyerek yüzlerce kişiyi mağdur etti.

İnterneti ve toplumsal medya uygulamalarını yoğun olarak kullanan dolandırıcılar, son olarak açtıkları hesaplarla vatandaşlara nikah şekeri, mum, sabun, tel toka ve kulak çubuğu şeklinde ürünlerin evde paketlenmesiyle ek gelir vadediyor.

Bilhassa ev hanımlarını hedef alan dolandırıcılar, gönderecekleri ürünlere karşılık kapora talebinde bulunuyor. Kapora olarak gönderilen paraların hesaplarına yatmasının peşinden, çeşitli bahanelerle bir süre ürünleri göndermeyerek vatandaşları oyalayan dolandırıcılar, ondan sonra kullandıkları hesapları silip, ortadan kayboluyor.

KİMLİK BİLGİLERİNİ DE ELDE EDİYORLAR

Dolandırıcılar, vatandaşları tuzaklarına çekmek için iknaya büyük ehemmiyet verirken, para fotoğrafları ve bazı kişilerin bu işten gelir elde ettiğine dair videolar paylaşıyor.

Itimat sağlamak için profil fotoğraflarında ve paylaşımlarında İŞKUR’un adını ve logosunu kullanan dolandırıcılar, son dönemde başta ev hanımları olmak suretiyle yüzlerce kişiyi mağdur etti.

Mağdurların TC kimlik numaraları ve kimlik bilgilerini de elde eden dolandırıcıların, bu detayları kullanarak ilerleyen süreçte yeni mağduriyetlere niçin olma ihtimali de bulunuyor.

Şikayetlerin artması üstüne harekete geçen İŞKUR, ilgili hesapların kapatılmasını talep ederken, vatandaşları “www.iskur.gov.tr” adresi haricinde piyasaya sürülen deposu belirsiz iş ilanlarına saygınlık edilmemesi mevzusunda uyardı.