Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

tarafından
106
Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Bu içerikte Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?, Hangi Kurumlardan Alınabilir?, Sağlık Raporları Nasıl Hazırlanmış olur? sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Ehliyet; ustalık, uzmanlık ve yeterlilik anlamlarına gelir. Vasıta kullanma ehliyeti alabilmek için, sıhhat anlamında kafi olabilmek gerekir. Bunun için ‘sürücü olur raporu’ gerekmektedir. Devletimizde tüm sıhhat raporları Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlar vesilesiyle verilir.

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Lüzumlu Midir?

Sağlık raporu, hem sizin hem de trafikte olan yaya ve öteki sürücülerin güvenliği açısından yasal olarak zorunludur. Sürücü olur raporunuz eğer olmazsa, yeterlik belgesi verilmez. Sağlık raporu;

  • Ehliyet yenilemek ve ya değişiklik yapmak,
  • Ehliyete bir derslik eklemek,
  • Ehliyet kaybolduğunda tekrardan çıkarttırmak,
  • İlk yeterlik belgesini alacaklar için gereklidir.

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Hangi Kurumlardan Alınabilir?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan;

  • Üniversite ve Bakanlığa bağlı sıhhat yapıları,
  • Aile Hekimleri,
  • Hususi hastane, poliklinik, tıp merkezleri, muayenehanelerden sıhhat raporu alınabilir.

Sağlık Raporları Nasıl Hazırlanmış olur?

Günümüzden ortalama 6 yıl ilkin, ehliyette bulunan sınıfların artması ve sıhhat raporlarının detaylandırılması ile ilgili emekler, bu raporların sınıflara ayrılmasını elde etmiştir.

  • M, A1, A1, A, B1, B, BE ve F sınıfı yeterlik için kurumlara başvuranlar, grup sıhhat raporu alırlar. Bu rapor 10 yıl süre için geçerlidir. Hafifçe vasıta kullanacak vatandaşlar bu belge grubuna girerler.
  • Ağır vasıta ve ticari vasıta kullanacak olanlar, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı yeterlik için sürücü kurslarına başvururlar. Bu kurumdan istenen sıhhat raporları ayrı bir incelemeden geçer. İş kazası yönetmeliği ve sıhhat yönetmeliklerine nazaran, bu kişilere verilen raporlar 5 yıl süre ile verilir. Ondan sonra ağır ve ticari vasıta ehliyeti alan kişiler aynı sıhhat raporunu yine almak zorundadır.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Ilk olarak, başvurduğunuz kurum, sizden değişik ücretler alır. Devlet kurumlarında bu fiyat 50 ila 200 TL içinde değişmiş olur. Sizi muayene eden doktor, öncesinde hazırladığınız formda bulunan ‘sürücü olur’ kısmını işaretlediyse sıhhat açısından vasıta kullanmanızda bir sakınca yoktur. Aksi halde, rahatsızlığınızın giderilmesi için sizi değişik kurumlara sevk edecektir. Hususi beceri isteyen araçları kullanabilmek için il sıhhat müdürlüğü devreye girer. Gözlük ve işitme aleti benzer biçimde, vasıta kullanmanıza engel rahatsızlığınızı giderecek bir ekipmanınız var ise hekim sıhhat raporunuza ‘ bu teçhizatı kullanmak şartıyla ‘ diye bir ibare ekler.

Bu içerikte Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?, Hangi Kurumlardan Alınabilir?, Sağlık Raporları Nasıl Hazırlanmış olur? sorularının yanıtlarını sizler için paylaştık.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır? yazısı en önce Özetlemek gerekirse Bilgiler üstünde ortaya çıktı.