Egzersiz Sonrası Nasıl Beslememiz Gerekir?

tarafından
37
Egzersiz Sonrası Nasıl Beslememiz Gerekir?

Mevzu Anlatımı – Mevzu Anlatımı ve toplumsal içerik platformu

PDF indir

Egzersiz sonrası beslenme hem egzersizden istenilen sonucu alabilmek hem de performansı daha da arttırabilmek için son aşama mühim bir faktördür.

Egzersiz sonrası beslenme ile ilgili değişik yazılar ve de videolar olmasına karşın kafi anlamda ne yazık ki Türkçe kaynak mevcut değildir. O sebepten dolayı yazımızın devamı egzersiz sonrası iyi mi beslenilmesi gerektiği doğrultusunda devam edecektir.

Egzersiz sonrası beslenme

  • Kas yıkımını en aza indirmek,
  • Vücutta protein sentezinin arttırılması,
  • Karbonhidrat depolarının tekrardan doldurulması,
  • Kaybedilmiş olan sıvı kaybını yeniden yerine koymak, olarak sıralamak mümkündür.

Meydana getirilen egzersiz sonrasında dokular yapılanma sürecini tamamlamak adına birçok yapı taşlarına gerekseme duyarlar.

Yaptığınız egzersiz sonrasında kaslarınızın süratli bir toparlanmaya ihtiyacı vardır. Bu toparlanma başlangıcı besinin ile değişmez.

Değişen kasların kafi olan gıda maddelerinde tekrardan oluşumu için lazım olan aminoasitleri ve karbonhidrat karşılamak amacı ile kas yerine, alınan besine yönelmesidir.

Bu yönelimin sonucunda kaslar kendini toparlamak için, kendi dokularını değil alınan gıdaları kullanarak yıkımda minimum seviyeye inecektir.

Meydana getirilen egzersiz vücutta hem protein sentezi hem de protein yıkımını uygulamaktadır. Eğer egzersiz yaptıktan sonrasında doğru bir beslenme programı uygularsanız bunu protein yapımı olarak kendinize çevirerek size yarar sağlamasına destek olmuş olursunuz. Bunun haricinde egzersiz sonrası yanlış beslenme programı uygularsanız bu yıkım olarak ağırlaşıp size kas hacmi halinde geri döner.

Egzersiz yaptığınız esnada kaslarda enerjiyi ortaya çıkarmak için depolanan glikojen yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Bu boşalmış olan depoların tekrardan doldurulması bir sonraki egzersizde gösterilecek performans ile direkt alakalıdır.

Yağ moleküllerinin sindirimi oldukca yavaş olmasından dolayı, egzersiz sonrasında gerekseme olan süratli tesir için oldukca yetersiz kalmaktadır.

Bu sebepten dolayı yağ alımını düzgüsel düzeyde tutmak kaidesi ile istediğiniz şekilde yağ tüketmenizde bir sakınca yoktur.

Egzersiz sonrasında tartılarak kaybettiğiniz sıvıyı hesaplayıp o doğrultuda sıvı tüketiminizi tamamlayabilirsiniz.

Bu tespitinizden sonrasında kaybettiğiniz sıvı olarak, egzersiz sırasındaki kaybettiğiniz ağırlık olarak takriben 5’i kadar sıvı tüketimi yaparak tamamlayabilirsiniz. Bu süreç içinde sıvı tüketimini almanız son aşama ehemmiyet taşımaktadır.

Egzersiz sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

  • Egzersiz sonrasında beslenmek için ilk 30 dakika ilk öğün tüketimi için oldukça önemlidir.
  • Egzersiz sonrasında kolay şeker tüketilmelidir.
  • Egzersiz sonrasında protein ve karbonhidrat dengesi korunmalıdır. Kilo başına 0.8 gr karbonhidrat en idealidir.
  • Egzersiz sonrasında kaybedilen sıvının 5’i kadar sıvı tüketilmesi lazımdır.
  • İnsülin yükselişi sizi korkutmasın. Bu sizin kaslarınızın tekrardan yapılanması ve de bir sonraki egzersize hazırlanmanız için son aşama ehemmiyet taşımaktadır.
  • Egzersiz sonrası kolay şeker tüketmek yerine bu şeker ihtiyacı meyve ile de karşılanabilir mi? Karşılana bilir. Fakat sizin için bu doğru bir tercih olmaz. Meyvenin içinde bulunan bileşenlerden dolayı sindirilen meyve şekeri karaciğere işlenmek suretiyle yönlendirilir. Kısacası süratli bir halde kaslara gitmesi ihtiyaç duyulan şeker bir süre işlendikten sonrasında kullanılır duruma gelir ve bu da vakit yitirilmesine niçin olabilmektedir. Bundan dolayı meyve şekeri tüketimine 2.sırada yer vermelisiniz.

Egzersiz Sonrası Nasıl Beslememiz Gerekir? içinde ne olduğu Mevzu Anlatımı sitesinden alıntıdır.